Doxorubicinas: vartojimas ir šalutiniai poveikiai

0
8

Doksorubicinas yra vaistas, dažniausiai naudojamas įvairių rūšių vėžiui gydyti. Šis vaistas priskiriamas priešvėžinių antibiotikų grupei ir dažnai skiriamas krūties, šlapimo pūslės, inkstų, kiaušidžių, skydliaukės, skrandžio, plaučių, kaulų, nervinio audinio, sąnarių bei minkštųjų audinių navikams gydyti. Taip pat jis taikomas tam tikroms kraujo vėžio – limfomų ir leukemijų – formoms gydyti.

Naudojimas ir paskirtis

Doksorubicinas dažniausiai leidžiamas į veną intraveninės infuzijos būdu. Gydymo metu vaistą paprastai skiria gydytojas ar slaugytojas ligoninėje ar klinikoje. Tam tikrais atvejais doksorubicinas gali būti derinamas su kitais priešvėžiniais vaistais, siekiant sustiprinti gydymo efektyvumą arba sumažinti šalutinį poveikį, pavyzdžiui, pykinimą ar vėmimą.

Galimi šalutiniai poveikiai

Kaip ir daugelis chemoterapinių vaistų, doksorubicinas gali sukelti įvairių šalutinių reakcijų. Kai kurios jų gali pasireikšti jau vaisto suleidimo metu. Jei procedūros metu jaučiate svaigulį, pykinimą, silpnumą, padažnėjusį prakaitavimą, galvos skausmą, spaudimą krūtinėje, nugaros skausmą, kvėpavimo sunkumus ar veido patinimą, nedelsdami praneškite gydytojui ar slaugytojui.

  • Skausmas, pūslės ar žaizdelės injekcijos vietoje
  • Netikėtai prasidėję ar užsitęsę kraujavimai, atsirandantys mėlynės, kraujavimas iš nosies, burnos gleivinės, makšties arba tiesiosios žarnos, smulkūs taškiniai raudoni ar purpuriniai bėrimai po oda
  • Piktybinis kraujo ląstelių kiekio sumažėjimas: karščiavimas, dantenų patinimas, skausmingos burnos žaizdelės, rijimo sunkumai, odos sužeidimai, simptomai, panašūs į peršalimą ar gripą, kosulys, dusulys
  • Mėnesinių dingimas
  • Širdies veiklos sutrikimai: labai padažnėjęs pulsas, kvėpavimo pasunkėjimas net esant menkam fiziniam krūviui, kojų ar pėdų tinimas, didelis silpnumas ar nuovargis

Gydantis doksorubicinu, šlapimas gali nusidažyti raudonai oranžine spalva – tai dažnas ir nekenksmingas šalutinis poveikis.

Kiti dažni šalutiniai poveikiai yra:

  • Pykinimas, vėmimas
  • Plaukų slinkimas

Kada negalima vartoti doksorubicino

Doksorubicino skirti negalima, jei yra sunkus kepenų pažeidimas, ryškūs širdies veiklos sutrikimai, jeigu labai sumažėję kraujo ląstelių kiekiai dėl ankstesnių chemoterapijų arba neseniai buvo patirtas širdies priepuolis. Šio vaisto negalima vartoti ir esant alergijai pačiam doksorubicinui ar kitiems giminingiems vaistams (daunorubicinui, epirubicinui, idarubicinui, mitoksantronui).

Įspėjimai ir atsargumo priemonės

Doksorubicinas gali silpninti imunitetą, todėl gydymo metu padidėja infekcijų rizika – gydytojas gali dažnai tikrinti kraujo tyrimus. Nedelsdami kreipkitės į medikus, jei atsiranda kraujavimo požymiai ar ženklai, rodantys infekciją (karščiavimas, šaltkrėtis, raumenų ar kūno skausmai).

Šis vaistas žinomas dėl galimo neigiamo poveikio širdžiai. Pajutus neįprastą nuovargį, dusulį ar padažnėjusį širdies plakimą, reikėtų apie tai pranešti gydytojui.

Prieš pradedant gydymą svarbu informuoti gydytoją apie visas anksčiau taikytas chemoterapijas ir spindulinį gydymą – ypač, jei švitinta krūtinės sritis.

Naudojant doksorubiciną, ilgalaikė rizika – galimas kaulų čiulpų sutrikimas ar kitų rūšių leukemija. Apie šią grėsmę galima pasitarti su gydytojais.

Ką reikia žinoti moterims ir vyrams

Prieš pradedant gydymą, gali prireikti atlikti nėštumo testą. Doksorubicinas stipriai kenkia vaisiui, todėl gydymo metu privaloma naudoti veiksmingą kontracepciją tiek moterims, tiek vyrams. Naudoti apsaugą reikia viso gydymo metu ir dar bent pusę metų po paskutinės dozės.

Doksorubicinas taip pat gali paveikti vaisingumą ir galimai pagreitinti menopauzės pradžią, priklausomai nuo amžiaus. Apie tai, ką tai reiškia jūsų individualiai situacijai, patartina pasikalbėti su gydytoju.

Gydantis doksorubicinu maitinti krūtimi nerekomenduojama.

Kaip leidžiamas doksorubicinas

Vaistas suleidžiamas į veną lašeline. Procedūros metu jei injekcijos vietoje pajuntamas skausmas, deginimas ar patinimas, svarbu tuoj pat apie tai pranešti medikams. Netikėtai vaistui patekus ant odos, tą vietą reikia nedelsiant nuplauti šiltu vandeniu ir muilu.

Doksorubicinas stipriai sumažina kraujo kūnelių kiekį, todėl gydymo metu dažnai atliekami kraujo tyrimai, siekiant saugiai tęsti ar prireikus atidėti gydymą.

Vartojimo saugumas ir specialios situacijos

Gydantis doksorubicinu būtina saugotis infekcijų – venkite kontakto su sergančiais žmonėmis. Dėl sumažėjusio kraujo krešumo rizikos, stenkitės išvengti traumų ir naudokite švelnesnes higienos priemones, kad neprisidarytumėte žaizdų ar kraujavimo (pvz., rinkitės elektrinį skutimosi aparatą, minkštą dantų šepetėlį).

Jei pamiršote suplanuotą vaisto leidimo dieną, pasitarkite su gydytoju dėl tolesnių veiksmų.

Kadangi medikamentą suleidžia sveikatos priežiūros specialistai gydymo įstaigoje, perdozavimo tikimybė yra labai maža.

Vaistų sąveika

Doksorubicinas gali sąveikauti su daugeliu kitų vaistų, taip pat vitaminų ar žolinių preparatų. Prieš gydymą informuokite gydytoją apie visus tuo metu vartojamus receptinius ir nereceptinius vaistus, papildus ar augalinius produktus. Savavališkai nekeiskite vartojamų vaistų be gydytojo leidimo.

Papildomi patarimai

Visada laikykite vaistus vaikams nepasiekiamoje vietoje ir naudokite juos tik taip, kaip paskyrė gydytojas. Doksorubicinas yra stiprus vaistas, todėl labai svarbu kruopščiai laikytis medicinos specialistų nurodymų ir reguliariai stebėti sveikatos būklę gydymo laikotarpiu.

Komentarų sekcija išjungta.