Esomeprazole: vartojimas ir šalutiniai poveikiai
Sužinosite
Esomeprazolas – tai vaistas, priklausantis protonų siurblio inhibitorių grupei. Jis skirtas sumažinti skrandžio rūgšties gamybą ir vartojamas su įvairiomis virškinamojo trakto ligomis.
Kam vartojamas esomeprazolas?
Šis vaistas dažniausiai skiriamas, kai reikia gydyti gastroezofaginio refliukso ligą (GERL) – būklę, kai skrandžio rūgštis patenka į stemplę ir sukelia nemalonius pojūčius ar komplikacijas. Esant per dideliam skrandžio rūgšties išsiskyrimui, pavyzdžiui, tam tikriems sindromams, taip pat gali būti paskirtas esomeprazolas.
Kitas dažnas paskyrimo tikslas – erozinio ezofagito (stemplės pažeidimo) gydymas. Be to, vaistas gali būti naudojamas skrandžio opų profilaktikai ir gydymui – ypač jei skrandžio opas sukelia Helicobacter pylori bakterija arba ilgalaikis nesteroidinių vaistų nuo uždegimo vartojimas.
Reikia žinoti, kad šis vaistas netinka staigiems rėmens priepuoliams malšinti – jo poveikis nėra akimirksnis.
Galimi šalutiniai poveikiai
Kaip ir daugelis vaistų, esomeprazolas gali sukelti nepageidaujamų reakcijų. Kai kurios iš jų yra retos, tačiau gali būti sunkios:
Stiprus pilvo skausmas, vandeningas ar su krauju viduriavimas – gali būti ženklas, kad išsivystė žarnyno infekcija.
Traukuliai.
Inkstų funkcijos sutrikimai: karščiavimas, odos bėrimas, pykinimas, sumažėjęs apetitas, sąnarių skausmas, šlapimo kiekio sumažėjimas, kraujas šlapime, kūno masės prieaugis.
Labai sumažėjęs magnio kiekis kraujyje: galimas svaigimas, nereguliarus širdies plakimas, raumenų trūkčiojimas, drebulys, mėšlungis, spazmai, kosulys ar springimo pojūtis.
Autoimuninės ligos paūmėjimai: sąnarių skausmas ir bėrimas ant skruostų ar rankų, kuris stiprėja buvus saulėje.
Daugelis žmonių šalutinio poveikio nejaučia, tačiau dažnesnės ir lengvesnės reakcijos:
Galvos skausmas
Viduriavimas
Pykinimas, pilvo pūtimas, skausmas, vidurių užkietėjimas
Burnos džiūvimas
Ilgai vartojant esomeprazolą, kai kuriems žmonėms gali išsivystyti polipai skrandyje (vadinami fundinių liaukų polipais) arba vitamino B12 trūkumas, ypač jei vaistas geriamas ilgiau nei 3 metus. Apie šiuos rizikos veiksnius svarbu aptarti su savo gydytoju.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Vartojant esomeprazolą ilgesnį laiką arba dažniau nei kartą per dieną, padidėja kaulų lūžių rizika (ypač rankos, šlaunikaulio ar stuburo srityje). Svarbu tinkamai rūpintis kaulų sveikata – pasitarkite su gydytoju, kaip tai padaryti.
Šis vaistas gali paveikti inkstus, todėl jeigu sumažėjo šlapinimosi dažnis ar pastebėtas kraujas šlapime, būtinai praneškite gydytojui.
Viduriavimas vartojant esomeprazolą kartais rodo naują infekciją – jeigu viduriavimas yra vandeningas ar su krauju, nesigydykite vidurių užkietėjimą skatinančiais vaistais ir kreipkitės į medikus.
Kai kuriems žmonėms gali pasireikšti vilkligės (autoimuninės ligos) simptomai, pavyzdžiui, sąnarių skausmas ir bėrimas, kuris paūmėja būnant saulėje.
Vartojimo instrukcijos
Esomeprazolą svarbu vartoti tiksliai taip, kaip nurodė gydytojas arba ant pakuotės. Paprastai kapsulės geriamos užgeriant stikline vandens, bent valandą prieš valgį. Kapsulių ar tablečių negalima sutraiškyti ar kramtyti – reikia nuryti visą.
Jei sunku nuryti kapsulę, ją galima atsargiai atidaryti ir turinį išberti ant šaukšto obuolių padažo ar pudingo. Mišinį būtina praryti iškart – nekramtant ir netaupant vėlesniam laikui.
Dažniausiai gydymo kursas trunka 4–8 savaites, tačiau gydytojas gali paskirti ir papildomą kursą, jei reikia ilgesnio gydymo. Svarbu nenutraukti vaisto vartojimo anksčiau laiko, net jei simptomai pagerėjo.
Esant tam tikroms ligoms, esomeprazolas skiriamas kartu su antibiotikais – tokiu atveju visus vaistus vartokite tiksliai kaip paskirta.
Laikykite vaistą kambario temperatūroje, atokiai nuo drėgmės ir karščio.
Ką daryti, jei pamiršote išgerti vaistą?
Pamiršus įprastą dozę, ją galima suvartoti artimiausiu metu, jei iki kitos dozės liko pakankamai laiko. Jeigu jau beveik laikas kitai dozei, praleiskite pamirštąją ir tęskite vartojimą pagal įprastą grafiką. Nedvigubinkite dozės.
Ko vengti vartojant esomeprazolą?
Jeigu pasireiškė sunkus viduriavimas, ypač jeigu jis yra su krauju ar labai vandeningas, prieš vartodami vaistus nuo viduriavimo, būtina pasitarti su gydytoju.
Vaistų sąveika
Esomeprazolas gali sąveikauti su daugeliu kitų medikamentų, todėl būtina gydytojui pateikti visą informaciją apie šiuo metu vartojamus vaistus, įskaitant vitaminus, žolinius papildus ar be recepto naudojamus preparatus. Ypač svarbu paminėti, jei vartojate vaistus nuo kraujo krešėjimo, tam tikrus vaistus nuo širdies ar nervų ligų, imuninei sistemai slopinti, kai kuriuos antibiotikus, priemones geležies papildymui, vaistus nuo grybelio ar ŽIV infekcijos.
Jei kyla klausimų dėl galimo vaistų nesuderinamumo ar šalutinių reiškinių, nebijokite kreiptis į gydytoją ar vaistininką.
Prieš pradedant vartoti
Esomeprazolas netinka visiems – jeigu šis vaistas kadaise sukėlė stiprią alerginę reakciją ar kvėpavimo bei inkstų problemų, apie tai būtina informuoti gydytoją. Taip pat gydytoją reikėtų informuoti, jei turėjote sunkių kepenų ligų, sergate autoimuninėmis ligomis ar esate pastebėję kaulų tankio sumažėjimą (osteoporozę ar osteopeniją).
Jei laukiatės ar maitinate kūdikį krūtimi – pasitarkite su gydytoju dėl vaisto saugumo.