Flagyl: vartojimas, dozavimas ir šalutiniai poveikiai
Sužinosite
Flagyl (veiklioji medžiaga – metronidazolas) priklauso specialiai antibiotikų grupei, kuri dažniausiai skiriama įvairių bakterinių infekcijų gydymui. Šis vaistas kovoja su infekcijomis, pažeidžiančiomis skirtingus kūno organus, pavyzdžiui, lytinius takus, pilvo ertmės organus, odą, sąnarius, smegenis, plaučius ar kraują. Jis taip pat veiksmingas gydant tam tikras parazitines infekcijas, pavyzdžiui, trichomonozę – šia lytiškai plintančia liga įprastai gydomi abu partneriai, net jei vienam iš jų simptomų nėra.
Kam vartojamas Flagyl
Flagyl skirtas infekcijų, kurias sukelia bakterijos ar pirmuonys, gydymui, kai kurios jų paveikia moters lytinius organus, virškinimo sistemą, smegenis ar kitus audinius. Svarbu atminti, kad šis vaistas neveikia virusų, todėl peršalimo ar gripo požymių gydymui jis neskiriamas. Niekada nevartokite šio antibiotiko be gydytojo nurodymo, net jei simptomai panašūs į ankstesnius.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Flagyl vartojimas gali būti griežtai ribojamas tam tikrais atvejais. Dėl galimos pavojingos sąveikos negalima vartoti šio vaisto, jei pastarosiomis dienomis vartojote alkoholio ar produktų, turinčių propilenglikolio. Negalima jo skirti, jei pastarąsias dvi savaites buvo vartotas disulfiramas, kuris taikomas priklausomybės alkoholiui gydymui.
Vartojant Flagyl ir dar tris dienas po paskutinės dozės jokiu būdu negalima gerti alkoholio ar vartoti preparatų su propilenglikoliu – tai gali sukelti sunkių ir nemalonių šalutinių reakcijų: galvos skausmą, pykinimą, vėmimą, pilvo skausmą, paraudimą ar šalčio pojūtį odoje.
Pasitaikė atvejų, kai gydant Flagyl kilo neurologinių sutrikimų, pavyzdžiui, traukuliai, galvos skausmas, regėjimo ar jutimo sutrikimai, raumenų silpnumas. Jei jaučiate šiuos simptomus, vaistą reikia nedelsiant nutraukti ir kreiptis į medikus.
Ilgalaikiuose eksperimentuose su gyvūnais šis vaistas sukėlė navikus, tačiau ar toks poveikis gali pasireikšti žmonėms, nėra aišku. Dėl šios priežasties pasitarkite su gydytoju apie galimas rizikas.
Ką svarbu žinoti prieš pradedant vartoti
Prieš pradedant gydymą būtinai informuokite gydytoją, jei jums pasireiškė alerginė reakcija į metronidazolą, secnidazolą ar tinidazolą. Flagyl taip pat negalima vartoti, jei:
- pastarosiomis 3 dienomis vartojote alkoholio,
- neseniai vartojote produktų su propilenglikoliu,
- per pastarąsias 2 savaites gydėtės disulfiramu.
Šis vaistas gali būti žalingas besilaukiančioms moterims, ypač pirmąjį nėštumo trimestrą – tuomet trichomonozės gydymas metronidazolu nerekomenduojamas. Kurį laiką po Flagyl vartojimo taip pat nerekomenduojama žindyti – jei visgi naudojatės pientraukiu, šiuo laikotarpiu pumpuoto pieno vaikui duoti negalima.
Flagyl ne visada tinkamas vaikams ir paaugliams, o mergaitėms, kurios dar nepradėjo menstruuoti, šiuo vaistu negydomos makšties infekcijos.
Būtina informuoti gydytoją, jeigu turite kepenų ar inkstų sutrikimų, širdies ritmo ligų, virškinimo trakto uždegiminių ligų (tokios kaip Krono liga), kraujo ląstelių ligų (mažakraujystė arba mažas baltųjų kraujo kūnelių skaičius), grybelinių infekcijų ar nervų sistemos sutrikimų.
Kaip vartoti Flagyl
Vaistą reikia vartoti tiksliai taip, kaip paskirta gydytojo. Tabletes ar kapsules nurykite užgeriant vandeniu, o gydytojo nurodymu pasirinktos skystos formos vaistą prieš vartojimą būtina suplakti ir dozuoti specialiu matavimo šaukšteliu. Pailginto veikimo tabletės turėtų būti geriamos nekramtant, nelaužant ir netraiškant. Jei paskirtas gydomasis kursas dėl makšties infekcijos – verta pasirūpinti, kad gydytųsi abu partneriai.
Dažnai Flagyl skiriamas vartoti iki dešimties dienų, tam tikrais atvejais po pertraukos gydymą galima kartoti. Vartokite visą paskirtą kursą ir nenutraukite anksčiau, net jei simptomai greitai išnyksta – kitaip bakterijos gali tapti atsparios.
Vartojant Flagyl nebus išgydytos makšties grybelinės infekcijos – jei pasireiškia niežulys ar išskyros gydymo metu ar po jo, informuokite gydytoją. Nepasidalinkite vaistais su kitais, net jei simptomai panašūs.
Vaistą laikykite kambario temperatūroje, saugokite nuo drėgmės ir šilumos.
Kaip elgtis praleidus dozę ar perdozavus
Pamiršus išgerti dozę, ją galima išgerti vos prisiminus, tačiau jei artėja kita paskirta dozė – praleiskite užmirštąją. Nevartokite dvigubos dozės.
Per didelis vaisto kiekis gali sukelti pykinimą, vėmimą, galūnių tirpimą, pusiausvyros ar judesių koordinacijos sutrikimus.
Ką reikėtų vengti gydymo metu
Kol vartojate Flagyl ir tris paras po gydymo, venkite alkoholio bei produktų su etilo alkoholiu ar propilenglikoliu – šalutinės reakcijos gali būti labai nemalonios.
Galimi šalutiniai poveikiai
Jei išgėrus Flagyl pasireiškia alerginės reakcijos (pavyzdžiui, odos bėrimas, niežulys, burnos arba lytinių organų džiūvimas, sunku kvėpuoti, veido ar gerklės patinimas), taip pat iš karto praneškite gydytojui kviečiant skubią pagalbą. Taip pat sunkių odos pažeidimų atvejais (kūno temperatūros pakilimas, stiprus gerklės skausmas, akių deginimas, pūslelės ar odos lupimasis) būtina nedelsiant nutraukti vaisto vartojimą.
Tuoj pat kreipkitės į gydytoją, jei pajuntate sunkėjančius infekcijos simptomus, skausmingą ar sunkų šlapinimąsi, sumišimą, alpimo pojūtį, niežėjimą ar išskyras iš makšties, skausmingus burnos spuogelius ar opeles, dantenų patinimą. Ilgiau vartojant šį vaistą, rečiau gali atsirasti neurologinių šalutinių efektų – pirštų ar pėdų dilgčiojimas, regėjimo sutrikimai (skausmas už akies, blykčiojantys šviesos blyksniai), raumenų silpnumas, kalbos ar supratimo sunkumai, traukuliai, sprando sustingimas ar padidėjęs jautrumas šviesai.
Asmenims su reta Cockayne sindromo genetine liga Flagyl gali sukelti sunkų kepenų pažeidimą. Simptomai, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį: pykinimas, viršutinės dešinės pilvo pusės skausmas, tamsus šlapimas, šviesios išmatos, odos ar akių pageltimas.
Vyresniems žmonėms nepageidaujami reiškiniai gali pasireikšti dažniau.
Dažniausiai pacientai skundžiasi šiais šalutiniais poveikiais:
- depresijos epizodai, miego sunkumai, dirglumas,
- galvos skausmas, galvos svaigimas, jėgų stoka,
- pykinimas, vėmimas, dingęs apetitas ar pilvo diskomfortas,
- viduriavimas arba vidurių užkietėjimas,
- nemalonus metalo skonis burnoje,
- odos bėrimas ar niežulys,
- makšties niežulys ar išskyros, lytinių santykių skausmas,
- opelės burnoje,
- liežuvio sukietėjimas, paraudimas, pasidengimas apnašu.
Vaistų sąveika
Metronidazolas gali reaguoti su kitais vartojamais vaistais, todėl visada informuokite gydytoją apie visus jums paskirtus ar vartojamus preparatus. Ypač svarbu pranešti, jei vartojate:
- depresijai gydyti skirtų vaistų,
- vaistų nuo astmos,
- vaistų nuo onkologinių ligų,
- vaistų nuo širdies ar kraujospūdžio ligų,
- lithio ar kitų vaistų nuo psichikos sutrikimų,
- preparatų maliarijai, ŽIV ar kitoms infekcijoms gydyti,
- kraujo krešėjimą mažinančių vaistų, pavyzdžiui, varfarino.
Kartais vaistai, įskaitant vaistus be recepto, vitaminus ir žolinius papildus, gali keisti Flagyl poveikį arba stiprinti šalutinių reiškinių riziką. Prieš pradedant naują gydymą – visada aptarkite su gydytoju galimą sąveiką.