Folio rūgštis

Sužinosite
Folio rūgštis yra vitamino B9 papildas, kuris gali būti naudojamas folatų trūkumo prevencijai ir gydymui. Folatų trūkumas gali sukelti megaloblastinę anemiją. Be to, folio rūgštis gali padėti reguliuoti padidėjusį homocisteino kiekį kraujyje, sumažinti įgimtų apsigimimų riziką nėščiosioms arba moterims, kurios planuoja nėštumą, taip pat apsaugoti nuo folatų trūkumo, kurį gali sukelti metotreksato vartojimas.
Folio rūgštis yra patvirtinta vartojimui nuo 1947 metų.
Folatai ir folio rūgštis
Folatų pavadinimu vadinama natūrali vitamino B9 forma, esanti įvairiuose maisto produktuose. Tuo tarpu folio rūgštis yra sintetinė šio vitamino forma, kurią galima rasti praturtintuose maisto produktuose arba kaip maisto papildą. Folio rūgštis yra stabilesnė ir organizmui lengviau pasisavinama nei natūralūs folatai. Organizme folio rūgštis paverčiama į folatus.
Folio rūgšties nauda
Vitaminas B9 atlieka lemiamą vaidmenį gaminant sveikas raudonąsias kraujo ląsteles, taip pat svarbus ląstelių augimui, jų atsinaujinimui ir DNR sintezei.
Raudonosios kraujo ląstelės perneša deguonį visame organizme, todėl folatų trūkumas gali lemti anemiją. Ši būklė pasireiškia nuovargiu, silpnumu, dusuliu ir blyškia oda.
Folatų poreikis ypač didelis sparčiai augant ląstelėms, pavyzdžiui, nėštumo metu ir besivystančiam vaisiui.
Pagrindinė folio rūgšties nauda:
Anemijos prevencija ir gydymas. Folatai būtini raudonųjų kraujo ląstelių gamybai. Jų trūkumas gali lemti megaloblastinę anemiją, kuriai būdingos per didelės, netaisyklingos ir tinkamai nefunkcionuojančios kraujo ląstelės.
Vaisiaus apsigimimų prevencija. Folio rūgštis padeda užtikrinti teisingą nervinio vamzdelio užsidarymą ankstyvojo nėštumo metu. Nervinis vamzdelis yra smegenų, nugaros smegenų ir juos gaubiančių struktūrų pirmtakas, kuris formuojasi pirmomis savaitėmis po apvaisinimo. Kadangi šis procesas įvyksta dar prieš daugeliui moterų sužinant apie nėštumą, rekomenduojama kasdien vartoti 400 mikrogramų folio rūgšties visoms moterims, galinčioms pastoti.
Homocisteino kiekio mažinimas. Per didelis homocisteino kiekis kraujyje gali atsirasti dėl nepakankamo folio rūgšties, vitamino B6 ar vitamino B12 vartojimo, taip pat dėl kai kurių ligų ar genetinių priežasčių. Padidėjęs homocisteino kiekis gali pažeisti kraujagyslių sieneles ir skatinti kraujo krešulių susidarymą, didinant širdies ir kraujagyslių ligų riziką.
Toksinio metotreksato poveikio mažinimas. Metotreksatas gali sukelti folatų trūkumą, o tai didina šalutinių poveikių, tokių kaip pykinimas, vėmimas ir burnos opelės, riziką. 5 mg folio rūgšties vartojimas kas savaitę, kitą dieną po metotreksato dozės, gali sumažinti šiuos nemalonius poveikius.
Galimi papildomi privalumai. Tyrimai rodo, kad folio rūgštis gali turėti kitų naudingų poveikių, įskaitant tam tikrų vėžio rūšių rizikos mažinimą, kognityvinių funkcijų palaikymą, nuotaikos reguliavimą ir galimą demencijos bei autizmo spektro sutrikimų rizikos mažinimą.
Folatų trūkumo simptomai
Folatų trūkumas gali būti sukeltas netinkamos mitybos, sutrikusio pasisavinimo arba padidėjusio šio vitamino poreikio, pavyzdžiui, nėštumo ar žindymo metu. Folatų trūkumas gali pasireikšti šiais simptomais:
- nuovargis, silpnumas, bendras energijos trūkumas
- širdies permušimai arba greitas širdies plakimas
- dusulys
- burnos opos ar uždegusi, skausminga liežuvis
- nuotaikos pokyčiai, tokie kaip depresija ar dirglumas
- miego sutrikimai
- pažintinių funkcijų sumažėjimas, atminties sutrikimai
Nėščios moterys, kurios gauna nepakankamai folatų nėštumo pradžioje, turi didesnę riziką susilaukti kūdikio su įgimtais apsigimimais, tokiais kaip spina bifida (neišsivysčiusia stuburo dalimi), anencefalija (nevisiškai susiformavusiomis smegenimis ar kaukole), įgimtomis širdies ydomis, lūpos ar gomurio nesuaugimu, galūnių vystymosi sutrikimais, inkstų ar šlapimo takų anomalijomis.
Folio rūgšties turintys maisto produktai
Tam, kad folatų trūkumo rizika būtų kuo mažesnė, tam tikri pagrindiniai maisto produktai yra praturtinami folio rūgštimi.
Praturtinti produktai yra ženklinami kaip „praturtinti” ir apima miltus, makaronus, duoną, ryžius ir pusryčių dribsnius.
Be to, folatų gausu natūraliuose maisto šaltiniuose, tokiuose kaip:
- Žalios lapinės daržovės, pavyzdžiui, špinatai, kopūstai, garstyčių lapai ir ropės lapai.
- Kitos daržovės, tokios kaip okra, smidrai, briuselio kopūstai.
- Vaisiai, pavyzdžiui, apelsinai, papajos, braškės.
- Ankštiniai augalai, tokie kaip lęšiai, juodosios pupelės, žemės riešutai, avinžirniai, raudonosios pupelės.
- Kiti šaltiniai – mielės, grybai, gyvūnų kepenys ir inkstai, apelsinų bei pomidorų sultys.
Folio rūgšties papildų šalutiniai poveikiai
Didelės folio rūgšties dozės (iki 15 mg per dieną) gali sukelti šiuos nepageidaujamus poveikius:
- pykinimas
- apetito praradimas
- pilvo pūtimas arba dujų kaupimasis
- skrandžio skausmai
- kartus arba nemalonus skonis burnoje
- sumišimas arba sunkumas susikoncentruoti
- miego sutrikimai
- nuotaikos pokyčiai, tokie kaip depresija ar per didelis susijaudinimas
- sumažėjęs gebėjimas priimti sprendimus
Ilgalaikis folio rūgšties vartojimas gali sumažinti vitamino B12 lygį organizme.
Rimti pavojai
Nors folio rūgštis yra laikoma saugia, retais atvejais gali pasireikšti alerginės reakcijos. Jei pasireiškia tokie simptomai kaip bėrimas, niežulys, odos paraudimas, kvėpavimo pasunkėjimas ar veido, lūpų, liežuvio patinimas, būtina kreiptis į gydytoją.
Folio rūgštis gali padidinti traukulių riziką žmonėms, vartojantiems tam tikrus vaistus nuo epilepsijos.