Hiperhidrozė: simptomai ir efektyvūs gydymo būdai

Sužinosite
Hiperhidrozė, dar žinoma kaip pernelyg didelis prakaitavimas be akivaizdžios priežasties, manoma, kad yra susijusi su simpatinės nervų sistemos sutrikimais ir gali būti paveikta genetikos.
Dauguma žmonių prakaituoja, kai sportuoja, jaučiasi pavargę, yra karštoje aplinkoje arba patiria nerimą ar stresą. Ypač gausus prakaitavimas pasireiškia delnuose ir pėdose.
Hiperhidrozė paprastai veikia tas kūno dalis, kuriose yra daug prakaito liaukų, tokias kaip:
- Delnai
- Pėdos
- Veidas ir galva
- Pažastys
Ji gali būti pastebima nuo gimimo arba išsivystyti vėliau. Dažniausiai ji pasireiškia žmonėms, kuriems yra 20–60 metų.
Hiperhidrozės tipai
Pirminė fokalinė (esminė) hiperhidrozė
Tai yra dažniausia forma. Nervai, atsakingi už prakaito liaukų signalizavimą, šioje formoje tampa per aktyvūs, net jei jie nebuvo suaktyvinti fizinio aktyvumo ar temperatūros padidėjimo. Problema paaštrėja dėl streso ar nervingumo. Ši forma paprastai veikia delnus, pėdas ir veidą. Ši hiperhidrozės forma neturi medicininės priežasties, nes kartais ji pasireiškia šeimose ir gali turėti paveldimą komponentą.
Antrinė generalizuota hiperhidrozė
Kai medicininė būklė sukelia pernelyg didelį prakaitavimą, tai vadinama antrine hiperhidroze. Tai retesnė forma. Ji labiau linkusi sukelti pernelyg didelį prakaitavimą visame kūne. Būklės, sukeliančios per didelį prakaitavimą, yra:
Hiperhidrozės priežastys
- Pirminė hiperhidrozė: sukelta per aktyvių prakaito liaukų be pagrindinės medicininės būklės, dažnai paveldima.
- Antrinė hiperhidrozė: sukelta medicininių būklių, tokių kaip diabetas, skydliaukės sutrikimai, infekcijos ar menopauzė.
- Vaistai: tam tikrų vaistų, tokių kaip antidepresantai ar skausmą malšinantys vaistai, šalutiniai poveikiai gali sukelti pernelyg didelį prakaitavimą.
- Stresas ar nerimas: emocinis stresas ar nerimas gali per daug aktyvinti prakaito liaukas.
- Neurologiniai sutrikimai: tokios būklės kaip Parkinsono liga ar nugaros smegenų sužalojimai gali sukelti nenormalų prakaitavimą.
- Nutukimas: per didelis kūno svoris gali sukelti didesnį prakaitavimą dėl šilumos reguliavimo.
- Maisto veiksniai: aštrūs maisto produktai ar alkoholis gali sukelti laikinas per didelio prakaitavimo epizodus.
Hiperhidrozės simptomai
- Pernelyg didelis prakaitavimas tam tikrose vietose, tokiose kaip delnai, pėdos, veidas ar pažastys.
- Prakaitavimas, kuris permirksta drabužius arba varva nuo odos.
- Šalta, drėgna oda net normaliomis temperatūromis.
- Dažni odos infekcijos dėl ilgo drėgmės poveikio.
- Problemos laikant daiktus dėl prakaituotų delnų.
- Emocinis diskomfortas ar gėda dėl matomo prakaitavimo.
- Prakaitavimas trukdo kasdieninėms veikloms, tokioms kaip rašymas ar įrankių laikymas.
Hiperhidrozės diagnozė
Jūsų gydytojas per konsultaciją paklaus apie jūsų medicininę istoriją ir simptomus. Taip pat gali prireikti fizinio patikrinimo ar tyrimų, kad būtų nustatyta, kas sukelia jūsų problemą.
- Laboratoriniai tyrimai: gydytojas gali rekomenduoti kraujo, šlapimo ar kitus laboratorinius tyrimus, kad nustatytų, ar jūsų prakaitavimą sukelia kita medicininė problema, tokia kaip hipertiroidizmas (per aktyvi skydliaukė) arba hipoglikemija (mažas cukraus kiekis kraujyje).
- Prakaito testai: prakaito testas termoreguliacijai, aktyvuota dialogo lango testas, jodo krakmolo testas, odos laidumo ir termoreguliacinis prakaito testas yra kai kurie testai, skirti lokalizuoti prakaitavimo vietas ir nustatyti jūsų problemos sunkumą.
Hiperhidrozės gydymas
Hiperhidrozės vaistai
- Anticholinerginiai vaistai: tokie vaistai kaip oksibutyninas ir glikopirrolatas padeda sumažinti prakaitavimą blokuodami signalus prakaito liaukoms.
- Topiniai antiperspirantai: receptiniai antiperspirantai, tokie kaip aliuminio chloridas, sumažina prakaitavimą, kai jie tepami ant paveiktų vietų.
- Beta blokatoriai arba benzodiazepinai: šie vaistai gali padėti kontroliuoti nerimo sukeliamą prakaitavimą.
- Botokso injekcijos: botulino toksinas gali laikinai blokuoti nervus, sukeliančius prakaitavimą, ypač pažastims, delnams ir pėdoms.
Hiperhidrozės gydymo terapijos
- Lontophoresis: ši terapija naudoja silpną elektros srovę prakaitavimui sumažinti, ypač delnams ir pėdoms.
- Mikrobangų terapija (MiraDry): neinvazinė procedūra, naudojanti mikrobangas prakaito liaukoms sunaikinti, dažniausiai naudojama pažastų prakaitavimui.
- Chirurginės galimybės: sunkiais atvejais gali būti atliekama operacija, tokia kaip simpathektomija, siekiant perpjauti arba pašalinti nervus, sukeliančius pernelyg didelį prakaitavimą.
Namuose gydant hiperhidrozę
- Vaistai be recepto: naudokite stipresnius antiperspirantus paveiktoms vietoms, kad sumažintumėte prakaitavimą.
- Laikykite odą sausą: naudokite sugeriančius miltelius arba dėvėkite drabužius, kurie sugeria drėgmę, kad jūsų oda būtų sausa.
- Valdykite stresą: išbandykite atsipalaidavimo technikas, tokias kaip joga, gilus kvėpavimas ar meditacija, kad kontroliuotumėte streso sukeliamą prakaitavimą.
- Dėvėkite laisvus, kvėpuojančius drabužius: venkite aptemptų drabužių ir rinkitės medvilnę ar drabužius, kurie sugeria drėgmę, kad sumažintumėte prakaitavimą.
- Maisto pokyčiai: sumažinkite kofeino, aštrių maisto produktų ir alkoholio kiekį, nes jie gali sukelti pernelyg didelį prakaitavimą.
Gydymas priklauso nuo hiperhidrozės sunkumo ir vietos, ir dažnai geriausi rezultatai gaunami derinant kelis gydymo būdus.
Komplikacijos, susijusios su pernelyg dideliu prakaitavimu
Komplikacijos apima:
- Odos dirginimas ir infekcijos: ilgalaikė drėgmė ant odos gali sukelti bėrimus, grybelines infekcijas ir bakterijų augimą.
- Dehidratacija: pernelyg didelis prakaitavimas gali sukelti skysčių praradimą ir dehidrataciją, ypač karštose klimato sąlygose ar fizinio aktyvumo metu.
- Šilumos išsekimas arba šilumos smūgis: pernelyg didelis prakaitavimas gali sutrikdyti organizmo gebėjimą reguliuoti temperatūrą, sukeldamas šilumą susijusias ligas.
- Socialinis ir psichologinis poveikis: nuolatinis prakaitavimas gali sukelti gėdą, nerimą ar socialinį atsitraukimą.
- Elektrolitų disbalansas: pernelyg didelis prakaitavimas gali sukelti svarbių elektrolitų, tokių kaip natrio ir kalio, praradimą, kurie yra būtini organizmo funkcijoms.
- Kūno kvapas: prakaitas gali maišytis su bakterijomis ant odos, sukeldamas nemalonius kvapus.
Kada kreiptis į gydytoją?
Pernelyg didelis prakaitavimas gali būti rimtos būklės požymis. Nedelsdami kreipkitės medicininės pagalbos, jei jūsų pernelyg didelis prakaitavimas lydi galvos svaigimas, krūtinės skausmas ar pykinimas.