Hiperpigmentacija ir hipopigmentacija
Sužinosite
Odos spalvos pakitimai – tai dažna problema, su kuria susiduria daugelis žmonių. Tokios būklės kaip hiperpigmentacija ar hipopigmentacija ne tik veikia odos išvaizdą, bet ir gali lemti emocinį diskomfortą. Svarbu žinoti, kokios gydymo galimybės yra prieinamos ir kaip galima prižiūrėti odą namuose, norint sumažinti nepageidaujamus pokyčius.
Hiperpigmentacijos priežiūra
Hiperpigmentacija – tai tamsesnių dėmių atsiradimas ant odos, kuris kyla dėl padidėjusio melanino kiekio. Gydymas labai priklauso nuo to, kokios priežastys lėmė odos atspalvio pokyčius.
Vietinis gydymas
Jei oda reikalauja švelnesnės priežiūros, gali būti skiriami preparatai su vitaminu C, ar rūgštimis, tokiomis kaip azelaino arba kojinė. Kitu atveju, specialistai dažnai rekomenduoja kremus su veikliosiomis medžiagomis: hidrochinonu, tretinoinu arba lengvais kortikosteroidais. Kartais viename produkte derinamos kelios šios veikliosios medžiagos.
Procedūros ir modernūs būdai
Tamsias dėmes sumažinti padeda profesionalios procedūros – cheminiai šveitimai ar mikroadatinė terapija. Šios aplinką tausojančios procedūros padeda tolyginti odos atspalvį bei skatinti jos atsinaujinimą. Esant poreikiui, naudojamos ir šviesos terapijos ar trombocitais praturtintos plazmos procedūros, kurios stiprina odos struktūrą bei skatina regeneraciją.
Ką verta žinoti apie išlaidas?
Daugelį odos tono nelygumų šalinimo priemonių draudimas nekompensuoja, todėl visada geriausia aptarti planuojamą gydymą su specialistu iš anksto.
Savirūpa ir namų patarimai
Prieš bandant gydytis savarankiškai, rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju dermatologu. Dažnai patariama rinktis švelnias odos priežiūros priemones, naudoti tonuojančius apsauginius kremus nuo saulės ar makiažą, kad maskuotumėte atsiradusius pokyčius.
Dažniausios pigmentinės dėmės
Saulės dėmės
Šviesiai rudos ar tamsesnės dėmelės – dar vadinamos amžiaus arba kepenų dėmėmis – paprastai išryškėja ant rankų, veido bei krūtinės dėl nuolatinio saulės poveikio. Jos nėra pavojingos, tačiau jei trukdo, jas galima šviesinti kremais su hidrochinonu, retinoidais ar kortikosteroidais. Šalinimo procedūros – cheminiai šveitimai ar dermabrazija – taip pat padeda sumažinti dėmių matomumą.
Po uždegiminė hiperpigmentacija
Neretas reiškinys, kai po nudegimų, spuogų ar bėrimų oda patamsėja – tai po uždegiminė hiperpigmentacija. Dažniau pasitaiko tamsesnę odą turintiems žmonėms. Tokie odos pokyčiai gali išnykti patys, tačiau procesas gali užtrukti ne vieną mėnesį ar net metus. Gydymas orientuotas į uždegimo mažinimą ir odos šviesinimą; dažniausiai naudojami kremai ar stipresni gydymo būdai – cheminiai šveitimai, lazeriai. Labai svarbu visuomet naudoti apsaugą nuo saulės.
Strazdanos
Šviesios ar rusvos strazdanos paprastai atsiranda vaikystėje ir išryškėja pavasarį ar vasarą. Su laiku jų daugėja, o žiemą jos linkusios šviesėti. Strazdanos dažniau būdingos paveldimumui. Jos dažniausiai nekelia pavojaus. Gydant dažniausiai siūloma saugotis saulės, o kosmetologinės procedūros (cheminiai šveitimai, lazeriai ar retinolio turintys produktai) gali padėti sumažinti jų ryškumą.
Namų priežiūra ir natūralios priemonės
- Apsauga nuo saulės: Nuolatinis kremo su SPF naudojimas, apsauginiai drabužiai ir vengimas saulės padeda ne tik apsisaugoti nuo naujų dėmių, bet ir pagerinti esamos hiperpigmentacijos būklę.
- Mityba ir vitaminai: Hiperpigmentacija gali išsivystyti dėl vitamino B12 stygiaus, ypač tamsios odos savininkams. Vitaminu B12 gausūs produktai – jautienos kepenys, žuvis, kiaušiniai, jogurtas – gali padėti išlaikyti sveiką odą.
- Odos priežiūra: Rekomenduojama naudoti paprastą, bet reguliarią priežiūros rutiną: nuvalyti, drėkinti bei saugoti nuo saulės. Taip pat galima pasitelkti nereceptinius šviesinamuosius kremus, kurių sudėtyje yra azelaino, glikolio, kojinės, salicilo rūgščių ar vitamino C. Tačiau prieš pradedant naudoti stipresnes priemones, būtina pasitarti su specialistu.
Kas yra hipopigmentacija?
Hipopigmentacija pasireiškia šviesesnėmis nei likusi oda dėmėmis. Tokie pokyčiai atsiranda dėl sumažėjusio melanino gamybos, o baltos ar šviesios dėmės gali būti įvairiose kūno vietose.
Pagrindinės hipopigmentacijos priežastys
- Vitiligo: Šio sutrikimo metu dėl imuninės sistemos pokyčių sunaikinamos pigmentą gaminančios ląstelės, todėl atsiranda lygios baltos dėmės. Jos gali plisti arba likti pavienės. Vitiligo dažnai pasireiškia jaunesniame amžiuje ir tų, kurių artimieji serga autoimuninėmis ligomis, tarpe. Gydymas orientuotas į dėmių maskavimą, pigmento atkūrimą (kremų, šviesos terapijos, ar kitų specialių preparatų pagalba).
- Albinizmas: Tai paveldima būklė, kai organizmas dėl fermento trūkumo visiškai negamina melanino. Tokie žmonės turi šviesius plaukus, odą ir akis, yra ypač jautrūs saulės poveikiui ir turi didesnę odos vėžio grėsmę.
- Tinea versicolor: Grybelinė infekcija, lemianti smulkias pleiskanojančias dėmelės ant odos. Priklausomai nuo odos tipo, jos gali būti šviesesnės arba tamsesnės. Dažnai neskiria papildomų pojūčių, bet retais atvejais gali niežėti. Gydymas paremtas priešgrybelinių vaistų vartojimu.
- Odos traumos: Nudegimai, pūslės ar uždegimai taip pat gali laikinai sumažinti pigmentą pažeistoje vietoje. Dažnai spalva atsinaujina savaime, tačiau procesas gali užtrukti. Esant poreikiui, galima naudoti maskuojančią kosmetiką, kol oda atsistato.
- Kitos ligos: Egzema, žvynelinė, pityriazė alba ar lichen sclerosus taip pat kartais sukelia pigmento netekimą.
Praktiniai patarimai namuose
- Kosmetikos priemonės: Maskuojanti kosmetika, savaiminio įdegio kremai ar odos dažai gali padėti sumažinti dėmių matomumą.
- Apsauga nuo saulės: Naudokite SPF 30 ar stipresnį kremą, vilkėkite uždengiančius drabužius ir stenkitės būti pavėsyje. Tokia apsauga padeda išvengti saulės pažeidimų, kurie dar labiau išryškina odos nelygumus.
- Alternatyvios priemonės: Kartais bandomi natūralūs metodai, pavyzdžiui, bakučių sėklų miltelius sumaišyti su kokosų aliejumi ar imbieru. Prieš bandant tokias priemones būtinai pasitarkite su dermatologu, nes gali kilti odos dirginimas ar alerginė reakcija.
Kaip apsisaugoti nuo odos spalvos pokyčių?
Hiperpigmentacijos prevencija
- Rinkitės apsauginius kremus nuo saulės ir dėvėkite plačiabryles kepures, ypač saulėtą dieną.
- Venkite būti lauke, kai saulė intensyviausia – tarp 10 ir 14 valandos.
- Rinkitės paprastą, švelnią odos priežiūros rutiną bei laikykitės dermatologo rekomendacijų.
- Sąžiningai naudokite paskirtas priemones, skirtas odos pakitimams gydyti.
Hipopigmentacijos prevencija
- Gydykite visus odos pažeidimus, infekcijas ar bėrimus kaip įmanoma greičiau.
- Ribokite sąlytį su cheminėmis medžiagomis, galinčiomis sukelti odos nudegimus ar pažeidimus.
- Kasdien saugokite odą – pasirinkite SPF priemones bei tinkamą aprangą.
Pagrindinės mintys
Tiek hiperpigmentacija, tiek hipopigmentacija susijusios su melanino gamybos ypatumais organizme. Nors ne visada pavyksta visiškai išvengti ar sustabdyti šių odos pokyčių, laiku pradėjus gydymą galima žymiai pagerinti odos būklę. Daugeliu atvejų norimi rezultatai matomi per kelis mėnesius, tačiau kartais gydymas trunka ilgiau. Svarbiausia – nenutraukite paskirtos terapijos, net jei pokyčiai ima ryškėti ne iš karto. Saulės poveikio vengimas ir atsakinga apsauga – esminiai sveikos odos žingsniai.