Ar multivitaminai gali išlaikyti smegenis sveikomis?

0
200

Naujas tyrimas rodo, kad kasdienis multivitaminas gali pagerinti vyresnio amžiaus žmonių atmintį.

Milijonai žmonių kasdien vartoja multivitaminus. Kai kurie mano, kad tai yra tam tikras draudimas, jei jų mityboje trūksta kokių nors esminių maistinių medžiagų. Kiti mano, kad tai padės išvengti ligų, nes pagerins imunitetą, smegenų sveikatą ir reguliuos medžiagų apykaitą. Nesunku suprasti, iš kur kyla šios idėjos: skelbimai skelbia plačią naudą sveikatai, nors dauguma jų pateikia mažai įrodymų, patvirtinančių teiginius.

Tačiau moksliniai tyrimai apie multivitaminų naudą sveikatai geriausiu atveju buvo prieštaringi. Pavyzdžiui, šiais metais JAV prevencinių paslaugų darbo grupė, pirmaujanti prevencinės sveikatos priežiūros institucija, peržiūrėjo 90 geriausių turimų papildų ir vitaminų tyrimų ir padarė išvadą, kad produktai neapsaugo sveikų suaugusiųjų, kuriems trūksta mitybos, nuo širdies ir kraujagyslių ligų, vėžio, arba mirtis dėl visų priežasčių.

Ar kasdienis multivitaminas gali pagerinti vyresnio amžiaus žmonių smegenų funkciją?

Mūsų dabartinės galimybės pagerinti smegenų sveikatą yra ribotos. Pavyzdžiui, reguliari mankšta, optimalus svoris ir širdžiai sveika mityba gali pagerinti širdies ir kraujagyslių sveikatą ir sumažinti tam tikrų rūšių demencijos, pvz., demencijos dėl insulto, tikimybę. Be tokių sveiko proto priemonių, jokie vaistai, papildai ar gydymo būdai patikimai nepagerina smegenų funkcijos ilgainiui, nepaisant to, kad reklama teigia kitaip.

Štai kodėl mokslininkai ir toliau tiria, ar tam tikri maisto produktai ar papildai gali būti veiksmingi. Neseniai paskelbtame Alzheimerio ir demencijos tyrime daugiau nei 2200 65 metų ir vyresnių savanorių buvo atsitiktinai paskirti trejus metus gauti kakavos arba placebo. Šiam tyrimui pasirinktas multivitaminas „Centrum Silver“, kuriame įvairiais kiekiais yra 27 vitaminai, mineralai ir kitos maistinės medžiagos.

Kai tyrimo pabaigoje buvo analizuojami pažinimo testai, tie, kurie vartojo kakavą, neparodė jokio pagerėjimo. Tačiau tie, kuriems buvo paskirta vartoti multivitaminus, pagerino testų rezultatus:

  • Bendra smegenų funkcija (ypač žmonėms, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis)
  • Atmintis
  • Vykdomoji funkcija (tokios užduotys, kaip planavimas į priekį arba instrukcijų prisiminimas).

Remdamiesi šiomis išvadomis, mokslininkai apskaičiavo, kad trejus metus vartojant multivitaminus, su amžiumi susijusį smegenų funkcijos sumažėjimą galima sulėtinti net 60%.

Pažymėtina, kad tyrimo dalyviai daugiausia buvo baltieji (89%), jų vidutinis amžius buvo 73 metai, o daugiau nei pusė moterų (60%). Jie buvo sekami tik trejus metus. Tačiau tai buvo atsitiktinių imčių dvigubai aklas tyrimas, kuris laikomas galingiausiu tyrimo planu.

Komentarų sekcija išjungta.