Kodėl dažnai užgula ausis be infekcijos

0
8

Daugelis žmonių bent kartą gyvenime yra patyrę nemalonų ausų užgulimą. Nors dažnai tai siejama su ausų infekcijomis, iš tikrųjų ši būklė dažnai pasireiškia ir be akivaizdžių uždegimo požymių. Užgulusios ausys gali sukelti diskomfortą, sumažinti klausą, o kartais net sutrikdyti kasdienę veiklą. Kodėl taip nutinka, jei nėra ausų uždegimo ar kitos infekcijos? Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime pagrindines ausų užgulimo be infekcijos priežastis ir paaiškinsime, kaip atpažinti, kada tai – rimtesnių sveikatos sutrikimų ženklas.

Pagrindinės ausų užgulimo be infekcijos priežastys

1. Ausų sieros kamščiai

Viena dažniausių ausų užgulimo priežasčių – ausų siera, kaupiantis ausies kanale ir sudarydama vadinamąjį sieros kamštį. Siera, nors natūraliai saugo ausį nuo purvo, bakterijų ir vandens, kartais dėl perteklinės gamybos ar netinkamos ausų higienos ima kauptis ir užkemša klausos kanalą. Toks užsikimšimas dažnai sukelia spaudimą, užgulimą, sumažėjusią klausą – tačiau infekcijos požymių, pavyzdžiui, skausmo, karščiavimo ar pūliavimo, nėra.

2. Staigūs aplinkos slėgio pokyčiai

Kelionės lėktuvu, nardymas ar net greitas važiavimas liftu kartais sukelia staigius aplinkos slėgio pokyčius. Tokiais atvejais trumpam užgula ausis – tai vadinama barotrauminiu užgulimu. Paprastai tai susiję su Eustachijaus vamzdelio, kuris jungia vidurinę ausį su ryklės užpakaline dalimi, veikla. Jei vamzdelis neatlieka savo funkcijos tinkamai, slėgis ausyje nesusilygina ir pasireiškia užgulimo jausmas.

3. Alergijos ir nosies gleivinės patinimas

Sezoninės alergijos, šienligė, dulkių erkutės ar namų pelėsis – visa tai gali sukelti nosies gleivinės pabrinkimą. Kadangi Eustachijaus vamzdelis ir nosiaryklė yra glaudžiai susiję, gleivinės patinimas gali blokuoti šio vamzdelio funkciją. Dėl to oras laisvai nepatenka į vidurinę ausį, atsiranda spaudimas ir užgulimas, nors paties ausų uždegimo nėra.

4. Peršalimas ar viršutinių kvėpavimo takų infekcijos (be ausų uždegimo)

Net jei nėra pačios ausies infekcijos, visiškas peršalimas gali sukelti užgulusią ausį. Tai dažniausiai susiję su padidėjusia gleivių gamyba, uždegimine gleivinės reakcija nosyje ir ryklėje. Šios gleivės užkemša Eustachijaus vamzdelį, todėl spaudimas vidurinėje ausyje negali susilyginti su išoriniu.

5. Anatomijos ypatybės

Kai kuriems žmonėms Eustachijaus vamzdelis iš prigimties siauresnis ar blogiau funkcionuoja, ypač vaikystėje ar senstant. Dėl tokių anatominių niuansų slėgis vidurinėje ausyje lengvai sutrinka, neturint infekcinės priežasties.

6. Klausos nervo ar kraujotakos sutrikimai

Rečiau, bet ausies užgulimas gali būti susijęs su kraujotakos sutrikimais prie vidinės ausies ar net pirmas ženklas klausos nervų veiklos sutrikimų. Nors ši priežastis mažiau tikėtina, apie ją verta pagalvoti, jei užgulimas nesitraukia ar lydi kiti simptomai.

Kaip atskirti neinfekcinio ausų užgulimo pobūdį?

Svarbu nesupainioti neinfekcinio ausų užgulimo su ausų uždegimais ar kitomis rimtomis būklėmis. Neinfekcinio užgulimo simptominiai požymiai dažnai pasižymi šiomis savybėmis:

  • Užgulimas dažniausiai nėra lydimas stipraus, pulsuojančio ausų skausmo
  • Nėra karščiavimo, bendro silpnumo ar šaltkrėčio
  • Nebūna pūliavimo iš ausies ar nemalonaus kvapo
  • Užgulimas dažnai pagerėja prasižiojus, nuryjant, kramtant gumą ar bandant „išpūsti” ausis
  • Gali būti susijęs su nosies užgulimu, sloga ar čiauduliu (ypač alergijos ar peršalimo metu)

Patarimai: kaip palengvinti užgulusių ausų pojūtį namuose

Ausų „išpūtimas”

Valssalvos manevras – nosį užspauskite, užmerkite burną ir švelniai išpučiant orą tarsi bandytumėte išpūsti per užspaustą nosį. Šis manevras padeda susilyginti spaudimui vidurinėje ausyje. Svarbu nepersistengti, kad nesukeltumėte pažeidimo.

Nosies gleivinės drėkinimas

Reguliarus nosies skalavimas jūros druskos tirpalu arba drėkinamaisiais purškalais padeda palaikyti gleivinę normalią ir sumažina Eustachijaus vamzdelio užsikimšimo tikimybę.

Ausų valymas – tik saugiais būdais

Nerekomenduojama ausų valyti ausų krapštukais ar svetimkūniais, nes tai gali dar labiau „pastumti“ sierą. Jei įtariate sieros kamštį, kreipkitės į gydytoją arba naudokitės vaistinėse esančiais sieros minkštikliais.

Alergijos valdymas

Jei užgulimą sukelia alerginės reakcijos, naudokite gydytojo rekomenduotus priešalerginius vaistus ir venkite sąlyčio su alergenais.

Mitai ir dažnos klaidos apie užgulusias ausis

  • „Užgulus ausiai reikia kišti vatos tamponą” – netiesa, tai gali pabloginti būklę ir sukelti infekciją.
  • „Ausų užgulimas visada reiškia infekciją” – užgulimas be skausmo ar karščiavimo dažniausiai nėra infekcija.
  • „Jeigu užgulta ausis trunka ilgiau nei savaitę, praeis savaime” – kartais būtina medicinos pagalba.

Kada būtina kreiptis į gydytoją?

Nors dauguma ausų užgulimo atvejų praeina savaime arba su keliomis paprastomis priemonėmis, svarbu atkreipti dėmesį į simptomus, kurie gali rodyti rimtesnę problemą. Kreipkitės į gydytoją, jei:

  • Užgulimas išlieka ilgiau nei savaitę ir nepraeina po įprastų namų priemonių
  • Pradeda stipriai skaudėti ausį arba skausmas intensyvėja
  • Atsiranda klausos pablogėjimas ar ūžesys ausyje
  • Pastebite išskyras, kraują ar pūlį iš ausies
  • Jaučiatės apsvaigę, prarandate pusiausvyrą ar pastebite kitus nervinės sistemos sutrikimus

Apibendrinimas: užgula ausis be infekcijos – ką žinoti?

Užgulusios ausys be infekcijos – dažna ir dažniausiai nepavojinga problema, kurią galima išspręsti paprastomis priemonėmis. Dažniausias priežastis sudaro ausų sieros susikaupimas, aplinkos slėgio svyravimai ir gleivinės pabrinkimai dėl alergijų ar peršalimo. Svarbu žinoti, kada užgulimas gali būti rimtesnės ligos požymis – ir neatidėlioti vizito pas gydytoją, jei simptomai užsitęsia ar stiprėja. Laiku rūpinantis savo ausų sveikata, galima išvengti nemalonių pojūčių ir ilgesnių gydymo procesų.

Komentarų sekcija išjungta.