Kodėl per susierzinimą džiūsta burnos gleivinė

0
8

Ar esate kada nors pastebėję, kad stipriai susierzinus ar supykus burnoje pradeda džiūti? Šis pojūtis – ne atsitiktinumas. Daugeliui tai kyla kaip automatinė organizmo reakcija į stresą ar emocinę įtampą. Tačiau kodėl burnos gleivinė džiūsta būtent tokiomis akimirkomis? Plačiau panagrinėsime šio reiškinio priežastis, sužinosime, kaip emocijos veikia mūsų kūną, kokios pasekmės gali kilti dažnai susiduriant su burnos sausumu ir kaip galima sau padėti.

Kaip stresas ir emocijos veikia burnos drėgmę?

Nervų sistema: pagrindinis burnos sausumo „kaltininkas“

Kai patiriame stiprių emocijų – ar tai būtų pyktis, įtampa, baimė ar net džiaugsmas – mūsų kūnas aktyvuoja simpatinę nervų sistemą, dar vadinamą „kovok arba bėk“ reakcija. Tai natūralus biologinis atsakas, skirtas pasiruošti kovai su grėsme arba pabėgti. Pagrindiniai pokyčiai apima širdies ritmo pagreitėjimą, kvėpavimo dažnėjimą, prakaitavimą, taip pat ir seilių išskyrimo sumažėjimą.

Simpatinė nervų sistema išskiria vadinamuosius streso hormonus, pavyzdžiui, adrenaliną ir kortizolį. Šios medžiagos slopina seilių liaukų veiklą, nes energija ir kraujo tėkmė labiau nukreipiama į raumenis, širdį ar smegenis. Seilių gamyba, kuri nėra būtina išgyvenimui pavojingoje situacijoje, automatiškai sumažėja, todėl ir pajuntame burnos gleivinės sausumą.

Seilių funkcija ir jų sumažėjimo pasekmės

Seilės atlieka daug reikšmingų funkcijų: drėkina burnos gleivinę, apsaugo dantis nuo karieso, padeda valgyti, kalbėti, gerklę padengia natūraliu apsauginiu sluoksniu. Kai dėl streso šios funkcijos sutrinka, ima kamuoti ne tik nepatogumas – ilgalaikis burnos sausumas didina infekcijų, karieso, dantenų uždegimų riziką, gali paveikti skonio pojūtį ar net sukelti kalbos sunkumų.

Kokie dar veiksniai prisideda prie burnos sausumo?

Įveikos mechanizmai ir nesąmoningi įpročiai

Susierzinus žmonės neretai nesąmoningai laiko burną pravirą, dažniau kvėpuoja per burną, gali rečiau nuryti seiles. Visi šie įpročiai lemia, kad burnos gleivinė dar labiau išsausėja, nes ji nėra nuolat padengiama apsauginėmis seilėmis.

Kofeinas, alkoholis, tabakas

Susalaukus streso, kai kurie žmonės dažniau griebiasi kavos, stiprių gėrimų ar cigaretės – visa tai papildomai sausina burną. Šios medžiagos slopina seilių gamybą ir ilgam laikui pakeičia burnos gleivinės būklę.

Dažni mitai apie burnos sausumą susierzinus

  • „Tai – nekenksminga ir nereikšminga“. Ilgalaikis burnos sausumas gali turėti rimtų pasekmių burnos sveikatai – nuo karieso iki uždegimų ar sunkumų vartojant maistą.
  • „Jei gersi daug vandens, problema išsispręs“. Gerti daugiau vandens tikrai padeda trumpam, tačiau jei burnos sausumas kyla dėl nuolatinio streso ar emocinės įtampos, būtina ieškoti pagrindinės priežasties.
  • „Tai ženklas, kad esi išdžiūvęs“. Dažnai burna išdžiūsta būtent dėl emocinės įtampos ir nervinės sistemos poveikio, o ne dėl skysčių trūkumo organizme.

Kaip sumažinti burnos sausumą patiriant stresą?

Sąmoningas kvėpavimas ir burnos higiena

  • Mokykitės giliau kvėpuoti nosimi, ypač kai susierzinote. Taip jums pavyks palaikyti gleivinės drėgmę.
  • Laikykitės reguliaros burnos higienos: valykite dantis du kartus per dieną, naudokite skalavimo skystį be alkoholio, valykite liežuvį.

Mažinkite kofeino ir alkoholio vartojimą

  • Susierzinę stenkitės nepasiduoti įpročiui gerti kavą ar alkoholį, kurie dar labiau sausina burną.
  • Rinkitės nesaldintą vandenį ar žolelių arbatas be kofeino.

Seiles skatinantys produktai ir pagalba iš vaistinės

  • Kramtomosios gumos be cukraus ar specialūs pastilės suksčia seilių išsiskyrimą ir padės laikinai neutralizuoti sausumą.
  • Esant nuolatiniam burnos sausumui galite pasikonsultuoti su vaistininku ir išbandyti specialius burnos drėkiklius.

Valdykite stresą ir emocinę įtampą

  • Pabandykite meditaciją, dėmesingumo (mindfulness) praktikas ar lengvą fizinį aktyvumą, kurie padeda mažinti streso hormonus ir palaiko nervų sistemos pusiausvyrą.

Kada būtina kreiptis į gydytoją?

Jei burnos sausumas tęsiasi ilgai, net ir tada, kai nepatiriate akivaizdžios įtampos, būtina pasitarti su gydytoju ar odontologu. Burnos gleivinės išsausėjimas gali būti ir kai kurių ligų, pavyzdžiui, cukrinio diabeto, Sklerodermijos, Sjögreno sindromo ar net šalutinis tam tikrų vaistų poveikis. Specialistas padės nustatyti tikslią priežastį ir pasiūlys individualų gydymą.

Apibendrinimas

Burnos gleivinės sausumas stipriai susierzinus – dažna ir suprantama organizmo reakcija į emocinį stresą. Ji kyla dėl simpatinės nervų sistemos suaktyvėjimo ir stipriai sumažėjusios seilių gamybos. Nors ši situacija paprastai praeina kartu su nusiraminimu, dažnas ar ilgalaikis burnos sausumas gali tapti rimtesnių sveikatos problemų priežastimi. Atpažinkite savo kūno siunčiamus signalus, pasistenkite valdyti stresą, rūpinkitės burnos higiena ir, esant poreikiui, drąsiai kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistus. Tai padės užtikrinti ne tik komfortą kasdienybėje, bet ir ilgalaikę burnos bei bendrą savijautą.

Komentarų sekcija išjungta.