Kodėl per vidinį nepasitenkinimą skauda šonkaulių sritį

0
6

Vidinio nepasitenkinimo jausmas pažįstamas daugeliui: tai gali būti emocinė įtampa, neįvardijamas nerimas ar net užgniaužti jausmai, kurie mus lydi kasdien. Stebėtina, bet šios nemalonios emocijos dažnai turi įtakos ir mūsų fizinei sveikatai. Vienas iš dažnų simptomų – skausmas šonkaulių srityje, kuris pasireiškia tarsi spaudimo, durimo ar tempimo pojūtis. Kodėl stiprus vidinis nepasitenkinimas, stresas ar nerimas sukelia fizinius skausmus šonkaulių srityje? Aptarkime šį reiškinį išsamiau, remdamiesi moksliniais duomenimis, ir sužinokime, ką galime padaryti, kad išvengtume ar palengvintume šiuos simptomus.

Ką reiškia skausmas šonkaulių srityje be aiškios fizinės priežasties?

Skausmas šonkaulių srityje dažnai siejamas su traumomis, uždegimu ar vidaus organų ligomis. Tačiau vis dažniau pasitaiko atvejų, kai žmogus nejaučia nei sužalojimo, nei pastebi kitų fizinių priežasčių, tačiau diskomfortas ar net skausmas jaučiamas būtent šioje kūno vietoje. Dažnas tokio skausmo apibūdinimas – spaudimas po krūtinkauliu, maudimas šoninėje krūtinės ląstos dalyje ar sunkumas, giliau kvėpuojant. Neretas susimąsto: ar tai tikrai gali būti susiję su emocine būsena?

Kaip emocinė būklė veikia mūsų kūno pojūčius?

Streso ir nerimo poveikis

Moksliškai įrodyta, kad stresas ir nerimas aktyvuoja simpatinę nervų sistemą – mūsų organizmo „kovok arba bėk“ režimą. Tokiu metu išsiskiria streso hormonai (kortizolis ir adrenalinas), kurie paruošia kūną veikti: pradeda sparčiau plakti širdis, padažnėja kvėpavimas, įsitempia raumenys. Krūtinės, pečių, pilvo raumenys, įskaitant tarpšonkaulinius raumenis, dažnai įsitempia nesąmoningai. Ši įtampa gali sukelti fizinį pojūtį, kuris pasireiškia skausmu ar maudimu šonkaulių srityje.

Raumenų reakcija į emocijas

Vidinis nepasitenkinimas, ilgalaikis nerimas ar užgniaužiami jausmai dažnai pavirsta į nuolatinę raumenų įtampą, apie kurią dažnai net nesusimąstome. Šonkaulių srityje esančių raumenų pertempiamos ar spazmuojamos vietos gali būti jaučiamos kaip spaudimas, tempimas ar net dusulys. Svarbu pažymėti, kad šie simptomai atsiranda net ir tuomet, kai nėra jokių objektyvių organinių priežasčių.

Kokie mechanizmai lemia skausmą šonkaulių srityje dėl emocijų?

Somatizacija – kai emocijos tampa kūno simptomais

Somatizacija – tai reiškinys, kai psichologinės ar emocinės problemos pasireiškia fiziniais kūno pojūčiais ar net skausmu. Tai nėra įsivaizduojamas negalavimas – nervų sistema tikrai siunčia impulsus, o kūnas reaguoja realiu, apčiuopiamu diskomfortu. Daugeliui žmonių emocinis spaudimas ar ilgalaikis nepasitenkinimas gali „persikelti“ į kūną, ypač į jautrias vietas – dažnai tai būna galva, kaklas, nugaros ar šonkaulių sritis.

Hyperventiliacija ir kvėpavimo pokyčiai

Stresinėse situacijose keičiasi mūsų kvėpavimas – nesąmoningai kvėpuojame greičiau ar paviršutiniškai. Tai gali sukelti vadinamąją hyperventiliaciją, kurios metu sumažėja anglies dvideginio kiekis kraujyje, taip sutrikdant natūralią organizmo pusiausvyrą. Šios būklės metu dažnai įsitempia tarpšonkauliniai raumenys, o kvėpavimas tampa sunkesnis, sukelia spaudimą ar net skausmą šonkaulių srityje. Dažnas apsilankymas pas medikus dėl „nepaaiškinamo skausmo“ šonkaulių srityje neretai būna susijęs būtent su kvėpavimo pokyčiais dėl emocinės įtampos.

Skirtumai tarp emocinės ir fizinės kilmės skausmo

Svarbu gebėti atskirti, kada skausmas šonkaulių srityje yra susijęs su emocine įtampa, o kada – su organiniais ar trauminiais pakitimais. Medicinos praktikoje išskiriama keletas požymių:

  • Emocinį spaudimą lydintis skausmas dažnai yra difuzinis, be aiškios lokalizacijos, nepastovus arba kintančio intensyvumo.
  • Organinės kilmės skausmas dažniausiai turi aiškią pradžią, nuolatinį pobūdį ir gali paaštrėti judant, kvėpuojant ar spaudžiant konkrečią vietą.
  • Dažnai kartu su emocinės kilmės skausmu jaučiami kiti simptomai – nerimas, nemiga, įtampa raumenyse, nuovargis.

Ką daryti pajutus skausmą šonkaulių srityje dėl vidinio nepasitenkinimo?

Kada kreiptis į gydytoją?

Nors emocinės įtampos sukeltas skausmas nėra pavojingas gyvybei, visada svarbu pirmiausia atmesti rimtas medicinines priežastis (nuo širdies ar plaučių ligų iki vidaus organų pažeidimo). Ypač jei skausmas ūmus, stiprus, susijęs su kvėpavimo sutrikimais, patinimu ar karščiavimu – būtina pasitarti su gydytoju.

Savarankiški sprendimai ir streso valdymas

Jei medicininė apžiūra rimtų organizmo pakitimų neaptiko, pajutus skausmą šonkaulių srityje dėl emocinės įtampos galima taikyti šiuos metodus:

  • Sąmoningas kvėpavimas: gilus, lėtas kvėpavimas padeda atpalaiduoti įsitempusius raumenis ir numalšinti skausmą.
  • Fizinis aktyvumas: nesudėtingi tempimo ar vaikščiojimo pratimai atpalaiduoja raumenis ir mažina įtampą.
  • Streso valdymo technikos: meditacija, relaksacijos pratimai, pokalbiai su artimaisiais ar psichologu dažnai efektyviai sumažina su emociniu spaudimu susijusį diskomfortą.
  • Reguliari dienotvarkė ir poilsis: pakankamai laiko skiriant miegui ir poilsiui, organizmas tampa atsparesnis emociniam spaudimui.

Mitų paneigimas: ar „viskas – tik galvoje“?

Dažnai girdimas mitas, kad jei fiziniai simptomai kyla nuo emocijų, „tai – ne tikras skausmas“. Tai klaidinga nuomonė. Emocinis stresas realiai veikia mūsų nervų ir raumenų sistemas, todėl skausmas ar kitoks diskomfortas yra visiškai tikras ir toks pats svarbus kaip fizinių ligų atveju. Nepaisant to, kad priežastis – psichologinė, šiuos pojūčius būtina vertinti rimtai, neignoruoti ir ieškoti būdų, kaip tvarkytis su vidiniu nepasitenkinimu.

Išvada

Vidinio nepasitenkinimo ir emocinės įtampos sukeliamas skausmas šonkaulių srityje nėra retas reiškinys. Tokį diskomfortą lemia sudėtingi nervų sistemos ir raumenų sąveikos mechanizmai, kurie, ilgainiui negydomi ar nepastebimi, gali stiprėti. Svarbiausia – išmokti atpažinti šio skausmo priežastį, įvertinti savo emocinę būklę bei nedvejoti kreiptis pagalbos. Rūpestis savo emocine sveikata – svarbus žingsnis link visapusiškos gerovės ir ilgesnio, kokybiškesnio gyvenimo.

Komentarų sekcija išjungta.