Kodėl po ilgo bendravimo norisi ilgai kvėpuoti ramiai

0
8

Ilgas bendravimas su kitais žmonėmis gali būti malonus ir naudingas, tačiau daugelis pastebi, kad po įtempto ar ilgo pokalbio atsiranda noras ramiai pagilėti į kvėpavimą. Dažnai jaučiame poreikį sąmoningai giliai įkvėpti, atsipalaiduoti, nurimti. Kodėl taip atsitinka? Moksliniais tyrimais pagrįsta informacija leidžia suprasti, kad šio poreikio šaknys glūdi tiek fiziologiniuose, tiek psichologiniuose procesuose. Išsamiau nagrinėkime, kaip ilgas bendravimas veikia mūsų kvėpavimą ir ką galime padaryti, kad jaustumėmės geriau.

Kaip bendravimas veikia mūsų kvėpavimą?

Streso hormonai bendravimo metu

Socialinis bendravimas – tai ne tik keitimasis informacija. Susitikimai su draugais, kolegomis ar pažįstamais gali būti emociškai įkvepiantys, tačiau ir keliantys stresą. Paslėptas nerimas dėl to, kaip būsite suprastas ar įvertintas, gali suaktyvinti organizmo streso atsaką. Streso metu mūsų kūnas išskiria hormoną kortizolį, o simpatinė nervų sistema tampa aktyvesnė. Tuomet kvėpuojame greičiau, paviršutiniškai ar net nepastebime, kad sulaikome kvėpavimą pokalbyje.

Automatiniai kvėpavimo pokyčiai

Pasak mokslininkų, net sąmoningai nekreipdami dėmesio į kvėpavimą, per aktyvų bendravimą daugelis žmonių įtempia pilvo raumenis, sumažina diafragmos judėjimą ir kvėpuoja trumpais, greitais įkvėpimais. Tai ypač pastebima situacijose, kai bendraujame su nepažįstamais, esame viešumoje arba diskutuojame sudėtingomis temomis. Dėl to sumažėja deguonies prieinamumas, organizmas gali lengviau pavargti.

Kodėl po ilgo pokalbio atsiranda poreikis ramiai kvėpuoti?

Grįžimas į pusiausvyrą

Kai išgyvename ilgą bendravimą, mūsų autonominė nervų sistema persijungia iš simpatinės (kovoti ar bėgti) atgal į parasimpatinę (ramybės ir poilsio režimas). Ramus, gilus kvėpavimas yra vienas greičiausių būdų paskatinti šią pereigą. Tai padeda kūnui ir protui sugrįžti į pusiausvyrą, sumažinti širdies dažnį, atpalaiduoti raumenis, grąžinti deguonies lygį normalų.

Sąmoningas poreikis atsipalaiduoti

Po bendravimo dažnai tiesiog iš intuityvaus pojūčio norisi įkvėpti giliau, nes kūnas tarsi „prašo” atkurti normalias funkcijas. Ilgai bendraujant susikaupia psichologinė įtampa, kurią geriausiai padeda išsklaidyti ramus, lėtas kvėpavimas. Būtent todėl taip dažnai po intensyvaus pokalbio ar susitikimo pagauname save norinčius atsikvėpti giliai ir lėtai.

Psichologiniai procesai ir kvėpavimo vaidmuo

Bendravimo nuovargis

Socialinio bendravimo nuovargį mokslininkai vadina „socialine baterija“. Ilgai bendraudami net su artimais žmonėmis galime išsekinti savo emocinius ir energijos išteklius. Tyrimai rodo, kad bendravimas reikalauja aktyvios dėmesio kontrolės, emocijų reguliavimo ir nuolatinio minčių apdorojimo. Kvėpavimo sulėtėjimas padeda veiksmingiau atkurti šias išteklius.

Mindfulness ir kvėpavimo galia

Dabartiniuose psichologiniuose tyrimuose vis daugiau dėmesio skiriama sąmoningam kvėpavimui (angl. mindfulness breathing). Įrodyta, kad net keli gilesni įkvėpimai po psichologinio ar emocinio krūvio sumažina streso lygį, padeda atgauti susikaupimą ir netgi pagerina nuotaiką.

Kvėpavimo rekomendacijos po intensyvaus bendravimo

  • Pastebėkite kūno pojūčius. Po ilgo bendravimo trumpam sustokite. Pajuskite, ar jūsų kvėpavimas nėra per greitas ar seklus.
  • Išbandykite kvėpavimo pratimą 4-7-8. Įkvėpkite per 4 sekundes, sulaikykite 7 sekundes, iškvėpkite per 8 sekundes. Tai padės nusiraminti.
  • Susitelkite į diafragminį kvėpavimą. Įkvėpkite taip, kad pakiltų pilvas, o ne krūtinė. Tai padės atpalaiduoti kūną.
  • Atsisėskite tiesiai. Tiesi nugaros padėtis lengvina ramų, gilų kvėpavimą ir padeda geriau aprūpinti organizmą deguonimi.
  • Skirkite laiko poilsiui vienumoje. Leiskite protui ir kūnui atsigauti bent keliomis tylos minutėmis po intensyvaus bendravimo.

Dažniausi mitai apie kvėpavimą po bendravimo

  • „Jei nenuvargau fiziškai, kvėpuoti daugiau nereikia“. Net jei bendravimas nebuvo susijęs su intensyviu fiziniu krūviu, emocinis ir psichologinis aktyvumas turi įtakos kvėpavimo ritmams.
  • „Kvėpavimas atsistato automatiškai – nieko daryti nereikia“. Nors kūnas gali grįžti į normą savaime, sąmoningas dėmesys kvėpavimui leidžia greičiau atsigauti ir sumažinti streso poveikį.
  • „Gilus kvėpavimas naudingas tik sportininkams“. Tyrimai rodo, kad ramus gilus kvėpavimas yra naudingas kiekvienam, nepaisant fizinio aktyvumo lygio.

Kada verta susirūpinti dėl kvėpavimo sunkumų?

Dažniausiai kvėpavimo poreikis po bendravimo yra visiškai natūralus ir nekenksmingas. Tačiau jei pastebite dusulį, nuolatinį oro trūkumą, skausmą krūtinėje ar kitus nerimą keliančius simptomus, rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju. Taip pat naudinga aptarti kvėpavimo sunkumus, jei jie trikdo kasdienį gyvenimą ar lydi nuolatinį nuovargį bei nerimą.

Išvados

Norisi ilgai kvėpuoti ramiai, nes ilgas socialinis bendravimas stimuliuoja tiek fiziologinius, tiek psichologinius organizmo mechanizmus. Tai natūrali organizmo reakcija, padedanti atkurti pusiausvyrą, sumažinti streso hormonų kiekį ir atgauti energiją. Skirkite dėmesio savo kvėpavimui, ypač po įtemptų pokalbių ar susitikimų. Toks dėmesys gali padėti jaustis žvaliau, ramiau ir prisidėti prie bendros sveikatos stiprinimo.

Komentarų sekcija išjungta.