Kodėl po pertraukos sunku grįžti į darbą

0
8

Grįžimas į darbą po ilgesnės pertraukos dažnai tampa iššūkiu net ir tiems, kurie įprastai nebijo naujų pradžių. Nepriklausomai nuo to, ar pertrauka buvo dėl atostogų, ligos ar kitų priežasčių, daugelis žmonių susiduria su motyvacijos stoka, koncentracijos sunkumais ir bendru diskomfortu. O kas lemia šiuos pojūčius? Moksliniai tyrimai rodo, kad tiek mūsų kūnas, tiek protas turi prisitaikyti prie naujo ritmo, fizinio ar psichologinio krūvio pokyčių. Šiame straipsnyje nagrinėjame priežastis, kodėl po pertraukos sunku grįžti į darbą, ir pateikiame naudingus patarimus, kaip palengvinti šį procesą.

Ką reiškia „pertrauka“ darbe?

Pertrauka darbe – tai laikotarpis, kai tam tikram laikui nutraukiama įprasta profesinė veikla. Ji gali būti suplanuota – kaip kasmetinės atostogos ar motinystės/tėvystės atostogos, arba nenumatyta – pavyzdžiui, dėl ligos, ilgalaikio streso ar netikėtų asmeninių aplinkybių. Daugelis tyrimų nurodo, kad net ir trumpos, kelias savaites trunkančios pertraukos daro poveikį mūsų kūno biologiniams ritmams bei emocinei būklei.

Fiziniai ir psichologiniai pokyčiai pertraukos metu

Biologinis ritmas ir rutina

Dirbant mūsų kasdienybė dažnai remiasi stipria rutina – kėlimasis, kelionė į darbą, numatytos užduotys. Pertraukos metu ši struktūra išnyksta, o kūnas prisitaiko prie laisvo rėžimo. Atostogos leidžia atsipalaiduoti, tačiau tuo pačiu smegenys gauna mažiau kasdienių iššūkių, mažėja dėmesys struktūrai. Sugrįžus į darbą, organizmas priverstas vėl adaptuotis prie griežtesnio grafiko, o tai kelia stresą ir energijos stygių. Moksliniai tyrimai rodo, jog norint visiškai grįžti į įprastą ritmą, reikia iki kelių dienų ar net savaičių, priklausomai nuo pertraukos trukmės.

Emocinė būklė – nuo džiaugsmo iki nerimo

Prieš grįžtant į darbą, dažnas žmogus jaučia vadinamąjį „post-atostogų sindromą“. Tai emocinė būsena, pasireiškianti liūdesiu, apatija ar net nerimu likus kelioms dienoms iki darbo pradžios. Tokia reakcija yra natūrali – organizmas ir protas prisirišo prie laisvesnio gyvenimo ritmo, tad pereiti atgal į darbinę realybę tampa iššūkiu. Tyrimai taip pat sieja šį sindromą su padidėjusiu streso lygiu, miego sutrikimais, galvos skausmais ar net virškinimo problemomis.

Kodėl motyvacija ir produktyvumas smunka?

Po ilgos pertraukos motyvacijos trūkumas yra vienas dažniausių iššūkių. Dėl pasikeitusio kasdienio grafiko, pasikeičia ir neurotransmiterių – ypač dopamino ir serotonino – pusiausvyra. Šios smegenų cheminės medžiagos atsakingos už motyvaciją, džiaugsmą bei energiją. Įprastu metu darbo užduotys, socialiniai santykiai ir įsipareigojimai šiuos mechanizmus „palaiko gyvus“. Pertraukos metu stimuliacija sumažėja, todėl smegenys lėčiau „persijungia“ į aktyvią būseną grįžus.

Kokia įtaka darbo aplinkai ir savijautai?

Pereinant iš atostogų ar laisvalaikio atgal į darbo aplinką, dažnai pasireiškia ir fiziologiniai pokyčiai: pakinta širdies ritmas, suprastėja dėmesio koncentracija, kartais net apninka nuovargis. Darbo pradžia kelia papildomas psichologines apkrovas: reikia susipažinti su naujomis užduotimis, atnaujinti komunikaciją su kolegomis, prisiminti pamirštas darbo taisykles. Visa tai sudaro kompleksą veiksnių, apsunkinančių grįžimą į darbingą ritmą.

Dažniausi mitai apie grįžimą į darbą po pertraukos

  • „Po atostogų būsiu kupinas energijos“. Iš tiesų, nors trumpam poilsis suteikia jėgų, per ilga pertrauka gali lemti pradinį produktyvumo kritimą.
  • „Viskas grįš į senas vėžes tą pačią dieną“. Psichologiniai ir biologiniai procesai veikia palaipsniui – reikalinga adaptacija.
  • „Jei jaučiuosi prislėgtas, tai – asmeninis trūkumas“. Iš tikrųjų tokios reakcijos yra normalios, biologinės ir su laiku praeina.

Patarimai, kaip lengviau grįžti į darbą po pertraukos

Laipsniškas grįžimas ir adaptacija

Jei yra galimybė, prieš darbo pradžią keletą dienų anksčiau pradėkite keltis anksčiau, prisitaikykite prie būsimo grafiko. Tai sumažins šoką kūnui ir pagerins miego kokybę. Pirmosios dienos metuvenkite didelio spaudimo – išsikelkite realistiškus tikslus, atsinaujinkite pagrindines žinias ir išsiaiškinkite prioritetus.

Rutinos ir dienotvarkės svarba

Susikurkite aiškią, nuoseklią dienotvarkę: skirkite laiko pertraukėlėms, fiziniam aktyvumui, kad sumažintumėte nuovargį. Rinkitės užduotis, kurias galite atlikti sėkmingai – pasiekimo jausmas didina motyvaciją.

Dėmesys emocinei savijautai

Jei jaučiate stresą ar nerimą, pasikalbėkite su kolegomis ar artimaisiais, pasidalinkite savo jausmais. Svarbu suprasti, kad emociniai sunkumai yra normali adaptacijos proceso dalis. Esant poreikiui, pasitelkite kvėpavimo ar meditacijos technikas, kurios padeda sumažinti įtampą.

Fizinis aktyvumas ir tinkama mityba

Kūne vyksta pokyčiai: kelio į darbą rutina, energijos pakitimai, galimas mažesnis fizinis krūvis. Stenkitės atrasti laiko trumpam pasivaikščiojimui ar lengvam sportui, rinkitės lengvai virškinamą maistą – visa tai pagreitins adaptaciją ir padės jaustis žvaliau.

Realistiška reakcijų įvairovė

Kiekvienas žmogus grįžimą į darbą išgyvena skirtingai. Vieniems atsigauti gali prireikti vienos dienos, kitiems – savaitės ar net ilgesnio laikotarpio. Nespauskite savęs, leiskite kūnui ir protui prisitaikyti natūraliai.

Kada verta kreiptis pagalbos?

Jei po pertraukos sunkumai užsitęsia kelias savaites, o darbingumas ir nuotaika negrįžta, vertėtų pasitarti su gydytoju ar psichologu. Galbūt tai signalizuoja apie gilesnes emocines problemas, kurios reikalauja papildomos pagalbos.

Išvados

Grįžimas į darbą po pertraukos – natūraliai sudėtingas procesas, kurį lemia tiek biologiniai, tiek psichologiniai veiksniai. Svarbiausia – nenusivilti savimi, suprasti savo kūną ir suteikti laiko prisitaikyti. Laipsniškas įsitraukimas, aiški rutina, tinkamas požiūris į emocinius pokyčius bei kantrybė yra pagrindiniai žingsniai, padedantys vėl mėgautis darbu ir kasdienybe.

Komentarų sekcija išjungta.