Kodėl po sunkių žinių trūkčioja akies vokas

0
4

Sužinojus netikėtai sunkias ar stresą keliančias naujienas, daugelis žmonių ima pastebėti keistus kūno pojūčius. Vienas iš dažnesnių, tačiau kiek netikėtų reiškinių – pradėjęs trūkčioti akies vokas. Šis simptomas gali būti nemalonus, trikdyti ar net išgąsdinti. Kodėl taip atsitinka? Ar tai sukelia rimtas sveikatos problemas, o gal tai tiesiog natūrali mūsų organizmo reakcija į išgyvenamą stresą? Šiame straipsnyje išnagrinėsime, ką reiškia akies voko trūkčiojimas po sunkių žinių, kokios priežastys lemia šį pojūtį ir ką daryti, kad palengvintumėte šią nemalonią būklę.

Kas yra akies voko trūkčiojimas?

Medicinoje akies voko trūkčiojimas vadinamas miochimija. Tai nevalingas, dažniausiai neskausmingas viršutinio ar apatinio voko raumenų susitraukinėjimas. Šie trūkčiojimai dažniausiai prasideda staiga, trunka kelias minutes, kartais valandas ar net kelias dienas, ir paprastai savaime praeina. Dažniausiai to priežasties nereikia ieškoti sunkių ligų kontekste – daugeliu atvejų tai laikinas, nekenksmingas reiškinys.

Psichologinė įtaka: stresas ir akies voko trūkčiojimas

Stiprios emocijos, tokios kaip liūdesys, nerimas ar stresas, – dažniausios situacijos, kuomet pradeda trūkčioti akies vokas. Sunkių žinių gavimas – tipinis emocinio smūgio pavyzdys. Mūsų organizmas, reaguodamas į stresines situacijas, suaktyvina simpatinę nervų sistemą, o tai kelia raumenų įtampą ir jautrumą.

Trūkčiojančio voko mechanizmas psichologinio streso metu aiškinamas taip: suaktyvėjęs „kovok arba bėk“ atsakas didina streso hormono kortizolio kiekį kraujyje. Kortizolis paveikia visą nervų sistemą ir gali netrikdyti raumenų susitraukimų kontrolės. Taip net ir menkas, nevalingas nervinis impulsas sukelia akies voko trūkčiojimą, kuris, stiprėjant emocijoms, gali pasikartoti dažniau.

Kodėl akys? Unikali voko raumenų jautrumo priežastis

Akies vokų raumenys (ypač raumuo orbicularis oculi) yra vieni jautriausių žmogaus kūne, nes turi daug nervinių galūnėlių ir reaguoja net į silpnus impulsus. Tai paaiškina, kodėl streso metu būtent akių vokai ima trūkčioti, o ne bet kuris kitas kūno raumuo.

Kokios dar priežastys provokuoja trūkčiojimą?

  • Miego stoka: Per mažai valandų poilsio didina nervų sistemos jautrumą ir raumenų spazmus.
  • Pernelyg didelis kofeino vartojimas: Kava, energetiniai gėrimai, stipri arbata skatina nervinių ląstelių aktyvumą.
  • Akies nuovargis: Ilgos darbo valandos prie kompiuterio ar išmaniųjų ekranų įtempia akių raumenis, kas skatina jų trūkčiojimą.
  • Mikroelementų trūkumas: Mažas magnio, kalcio, kalio kiekis organizme neretai išprovokuoja trumpalaikius raumenų trūkčiojimus.

Kada akies voko trūkčiojimas kelia nerimą?

Dažniausiai, jei trūkčiojimas trunka trumpai ir nėra skausmingas, priežastys yra nekaltos. Tačiau verta atkreipti dėmesį, jei kartu su miochimija pasireiškia kiti simptomai:

  • akies voko ar veido dalies „nukritimas“;
  • trūkčiojimas tęsiasi kelias savaites;
  • pasireiškia regos sutrikimai, matymo šešėliai arba dvigubas vaizdas;
  • atsiranda išplitę raumenų trūkčiojimai kitose kūno dalyse.

Tokiais atvejais rekomenduojama kreiptis į gydytoją, nes tai gali būti nervų sistemos ligų, pavyzdžiui, veidinio nervo paralyžiaus ar kitų neurologinių sutrikimų, požymiai.

Ką daryti, jei po sunkios žinios ima trūkčioti akies vokas?

Nusiraminkite ir pasirūpinkite savimi

Dažniausiai voko trūkčiojimą sukelia emocinis krūvis, tad pirmas žingsnis – leisti sau išgyventi jausmus. Giliai pakvėpuokite, išeikite pasivaikščioti, pabūkite gamtoje ar atlikite trumpą meditaciją. Kai sumažėja emocinio krūvio intensyvumas, trūkčiojimas dažniausiai savaime praeina.

Užtikrinkite pakankamą poilsį ir miegą

Geras poilsis padeda smegenims atitolti nuo įtampos ir sumažina streso hormonų kiekį. Siekite reguliaraus miego režimo ir vengite naktinio darbo ar ilgo budėjimo prie ekranų.

Apribokite kofeino ir stimuliuojančių gėrimų vartojimą

Sunkios emocijos dažnai lydimos nuovargio, tad daugelis žmonių griebiasi papildomo kavos puodelio. Vis dėlto, per daug kofeino gali stiprinti akies voko trūkčiojimą, tad verta pasirinkti vandenį ar žolelių arbatą.

Rūpinkitės akimis

Reguliarios pertraukos nuo ekrano, akių pratimai ir mirksėjimas sumažina raumenų nuovargį. Nedidelė šilto vandens kompresija ant užmerktų akių vakare padės atpalaiduoti įsitempusius raumenis.

Atsakingas požiūris į mitybą ir vitaminus

Nuolat besikartojantis akies voko trūkčiojimas gali rodyti mikroelementų trūkumą, ypač magnio ir kalio. Įtraukite į racioną riešutus, lapines daržoves, bananus, pilno grūdo produktus. Prireikus galima pasitarti su gydytoju dėl papildų vartojimo.

Mitai apie akies voko trūkčiojimą

  • „Trūkčiojanti akis pranašauja nelaimę.“ Tai mitas, paplitęs kai kuriose kultūrose. Akies voko trūkčiojimas neturi jokios magiškos, lemiančios reikšmės. Tai tik fiziologinė reakcija.
  • „Akies voko trūkčiojimas – visada ligos požymis.“ Dažniausiai taip nėra. Daugeliu atvejų tai laikina, su stresu ar nuovargiu susijusi reakcija.

Kada verta kreiptis į gydytoją?

Jei akies voko trūkčiojimas tampa dažnas, trunka ilgiau nei dvi savaites ar prasideda kartu su kitais neurologiniais simptomais (veido tirpimas, raumenų silpnumas, regos pokyčiai), būtinai pasitarkite su gydytoju. Specialistas galės įvertinti, ar nėra rimtesnių priežasčių.

Apibendrinimas

Akies voko trūkčiojimas po sunkių žinių – dažnas, trumpalaikis reiškinys, kylantis dėl nervų sistemos jautrumo ir natūralios emocinės reakcijos į stresą. Šis simptomas – mūsų kūno signalas, kad emocinis krūvis tampa padidintas. Dažniausiai jis nėra pavojingas ir praeina savaime. Svarbiausia – pasirūpinti savimi: sumažinti stresą, gerai išsimiegoti, riboti kofeiną ir rūpintis akimis. Esant ilgesniam ar lydinčiam kitus simptomus trūkčiojimui, būtina kreiptis į medikus, nes tai gali būti kitos ligos ženklas. Tačiau dažniausiai po sunkių žinių trūkčiojantis akies vokas – natūrali organizmo reakcija, padedanti atkreipti dėmesį į emocinę ir fizinę sveikatą.

Komentarų sekcija išjungta.