Kodėl po svarbaus susitikimo jaučiate džiūvimą burnoje

Sužinosite
Ar kada nors esate sudalyvavę svarbiame susitikime ir pajutę, jog pokalbio pabaigoje jūsų burna visiškai išsausėjusi? Nesate vieni. Burnos džiūvimas po įtemptų pokalbių, prezentacijų ar svarbių darbinių susitikimų – dažnas reiškinys, kuris gali nustebinti net ir tuos, kurie įprastai nejaučia burnos sausumo. Kodėl taip nutinka ir ką galima dėl to padaryti? Šiame straipsnyje apžvelgsime pagrindines džiūvusios burnos priežastis po svarbių situacijų, kaip jas atpažinti ir suprasti, bei ką galite padaryti, kad sumažintumėte šį nemalonų pojūtį.
Kas yra burnos džiūvimas?
Burnos džiūvimas, dar vadinamas kserostomija, – tai pojūtis, kai burnoje trūksta seilių arba ji tampa neįprastai sausa. Šis pojūtis gali būti laikinas ir pasireikšti tik tam tikrose situacijose, pavyzdžiui, po streso, tačiau kai kuriems žmonėms kserostomija gali tapti lėtiniu reiškiniu dėl tam tikrų ligų arba vaistų vartojimo.
Kokios priežastys slypi už burnos išsausėjimo po svarbių susitikimų?
Stresas ir nervinė įtampa
Viena dažniausių priežasčių, kodėl burna gali išsausėti po svarbaus susitikimo – psichologinis stresas. Įtampa, jaudulys, netikrumas ar baimė natūraliai suaktyvina mūsų organizmo „kovok arba bėk“ (angl. fight or flight) reakciją. Ši reakcija apima daugybę fiziologinių pokyčių: pagreitėja kvėpavimas, kyla kraujospūdis, raumenys įsitempia. Tuo pat metu sumažėja seilių liaukų aktyvumas, nes kūnas sutelkia energiją svarbiausioms gyvybinėms funkcijoms, o virškinimo procesai ir kitos „ne prioritetinės“ sistemos laikinai sulėtėja.
Mokslinių tyrimų duomenimis, subjektyvus sausumo pojūtis burnoje itin dažnai fiksuojamas pas žmones, patiriančius psichologinę įtampą, o seilių gamyba kritinėse situacijose sumažėja net iki 40-50%.
Kvėpavimo pasikeitimai kalbant
Svarbiu metu ar viešai kalbėdami linkstame įkvėpti dažniau ir giliau, kartais „įsitempti“ kvėpavimą. Dažnas kvėpavimas ar kvėpavimas pro burną (ypač jei nervinamės) išgarina drėgmę iš burnos ertmės paviršiaus. Dėl to burnos gleivinė tampa sausesnė net ir per trumpą laiko tarpą.
Užmirštas vanduo
Susitikimai, prezentacijos ar kiti svarbūs įvykiai dažnai reikalauja daug mūsų dėmesio. Stresas arba susikaupimas kartais atitraukia mintis nuo paprastų poreikių, tokių kaip gerti vandenį. Prasta hidratacija prieš ar po susitikimo taip pat gali stiprinti burnos sausumą.
Vaistų poveikis ir individualios savybės
Kai kurie vaistai – ypač antihistamininiai, antidepresantai, kraujospūdį mažinantys ar diuretikai – gali lemti seilių sumažėjimą nepriklausomai nuo situacijos. Jei į svarbų susitikimą einate įprastai vartodami tokius vaistus, burnos išsausėjimas gali būti ryškesnis bei pasireikšti net po nedidelės įtampos dozės.
Kaip atskirti stresinį burnos džiūvimą nuo ligos?
Trumpalaikis burnos džiūvimas, kuris pasireiškia po stresinių situacijų, dažniausiai nėra pavojingas ir greitai praeina. Jei džiūvimas kartojasi tik po specifinių įvykių (prezentacijų, pokalbių, egzaminų) ir vėliau praėjo, nerimauti dažniausiai nereikia. Tačiau jei burnos sausumas tęsiasi nuolat, pastebite kitų simptomų (sunku kramtyti, ryti, kalbėti, pasikeitė skonis, dažnos burnos infekcijos), būtina pasitarti su gydytoju ar odontologu.
Ką daryti, kad burna neišsausėtų per ar po svarbių susitikimų?
Palaikykite hidrataciją
- Išgerkite stiklinę vandens prieš susitikimą ir laikykite buteliuką vandens šalia – jeigu situacija leidžia, gurkšnokite vandenį susitikimo metu.
- Venkite labai saldžių, gazuotų ar kofeino turinčių gėrimų, kurie gali skatinti dehidrataciją.
Valdykite savo kvėpavimą
- Treniruokitės kvėpuoti lėtai ir giliai. Kvėpavimas pro nosį išlaiko burnos gleivinę drėgnesnę.
- Prieš susitikimą padarykite keletą gilių įkvėpimų – tai ne tik padės susitvarkyti su įtampa, bet ir mažins polinkį į kvėpavimą per burną.
Naudokite be cukraus kramtomąją gumą ar pastiles
- Be cukraus kramtomoji guma skatina natūralią seilių gamybą ir gali padėti sumažinti sausumą prieš susitikimą ar po jo.
- Draudžiama vartoti, jei yra žandikaulio ar sąnarių problemų – šiuo atveju geriau rinkitės burnos drėkinančias pastiles be cukraus.
Sumažinkite nervinį jaudulį
- Išmokite paprastų streso valdymo technikų: gilus kvėpavimas, trumpas pasivaikščiojimas prieš susitikimą, sąmoningumo ar meditacijos pratimai padeda nuraminti protą.
- Kuo labiau būsite pasiruošę turiniui, tuo mažesnė jaudulio dozė, ir tuo rečiau kūnas įjungs „avarinius režimus“.
Mitai apie burnos džiūvimą
- „Tai – tik psichologija“: nors pagrindinė priežastis dažnai būna stresas, iš tiesų burnos džiūvimą sukelia tikri fiziologiniai procesai, o ne vien asmeninė vaizduotė.
- „Padės itin gaivi kava ar stiprus alkoholis“: iš tikrųjų kava ir alkoholis dar labiau sausina burną, geriau rinktis vandenį arba žolelių arbatą be kofeino.
Kada kreiptis į specialistą?
Jei burnos džiūvimas nepraeina, pasireiškia dažnai ir be aiškios streso priežasties, ar ima trukdyti kasdieniam gyvenimui – būtina pasitarti su gydytoju arba odontologu. Tam tikros ligos (pvz., cukrinis diabetas, autoimuninės ligos, skydliaukės sutrikimai) ar vaistai gali būti nuolatinės kserostomijos priežastis. Gydytojas padės išsiaiškinti priežastį ir parinks tinkamą gydymą.
Išvada
Daugeliui žmonių burnos džiūvimas po svarbaus susitikimo – natūrali organizmo reakcija į stresą ar įtampą. Dažniausiai tai laikinas pojūtis, kurį galima sumažinti paprastomis priemonėmis: tinkama hidratacija, kvėpavimo valdymu ir streso kontrolės įgūdžiais. Vis dėlto, jei sausumas burnoje tampa nuolatiniu palydovu, būtina ieškoti priežasties kartu su sveikatos specialistu. Rūpinkitės savo burnos sveikata bei gerove, o svarbūs susitikimai taps ne tik produktyvūs, bet ir komfortiški.