Letrozole: vartojimas ir šalutiniai poveikiai

0
22

Letrozolas – tai medikamentas, kurio pagrindinė paskirtis yra sumažinti estrogenų kiekį moterų organizme po menopauzės. Estrogenai kai kurioms krūties vėžio formoms yra būtini augti, todėl jų slopinimas gali pristabdyti arba sulėtinti ligos progresavimą.

Kam taikomas letrozolas?

Šis vaistas daugiausia skiriamas moterims, kurioms buvo diagnozuotas hormonams jautrus krūties vėžys po menopauzės. Ypač jis tinka tais atvejais, kai ligai gydyti jau buvo vartotas tamoksifenas keletą metų. Letrozolas kartais gali būti skiriamas ir kitais atvejais, jei gydytojas tai mano tikslinga.

Galimi šalutiniai letrozolo poveikiai

Kaip ir daugelis kitų vaistų, letrozolas gali sukelti nepageidaujamų reakcijų. Jei pastebite alergijos požymių, tokių kaip odos išbėrimas, niežėjimas, kvėpavimo pasunkėjimas ar veido, lūpų, liežuvio ar gerklės tinimas, būtina nedelsti ir kuo skubiau kreiptis į medikus.

Dažnesni nepageidaujami organizmo atsakai:

  • raukšlės, karščio bangos, paraudimas veide ar krūtinėje;
  • galvos skausmas, svaigulys, bendra silpnumo pojūtis;
  • skausmai sąnariuose, raumenyse ar kauluose;
  • apatinių galūnių, kitų kūno vietų patinimas, svorio augimas;
  • gausesnis prakaitavimas;
  • padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje.

Šie šalutiniai reiškiniai nebūtinai pasireiškia visiems – jų pobūdis bei stiprumas gali skirtis. Jei jaučiate nemalonių požymių vartojant letrozolą, būtina kreiptis į gydytoją, kuris parinks tolesnį gydymo planą.

Įspėjimai

Letrozolas gali pakenkti vaisiui, todėl šio vaisto negalima vartoti nėštumo metu. Vartojančioms reikalinga patikima kontracepcija iki gydymo pabaigos ir mažiausiai tris savaites po paskutinės vaisto dozės. Jei planuojate nėštumą arba įtariate, kad pastojote, informuokite gydytoją nedelsdamos.

Ką svarbu žinoti prieš pradedant vartoti?

Šis vaistas netinka asmenims, kurie yra jautrūs letrozolui ar jame esančioms pagalbinėms medžiagoms. Taip pat gydymas letrozolu skiriamas tik moterims, kurios jau nebevaisingos (t.y., po menopauzės).

Informuokite savo gydytoją, jei turite ar anksčiau sirgote šiomis ligomis ar būklėmis:

  • kepenų funkcijos sutrikimai ar kepenų cirozė;
  • osteoporozė ar sumažėjęs kaulų tankis (osteopenija);
  • padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje;
  • jei naudojate tamoksifeną kartu su letrozolu.

Gydymo metu ir dar tris savaites po paskutinės vaisto dozės nerekomenduojama žindyti kūdikio.

Kaip vartoti letrozolą?

Laikykitės visų gydytojo, slaugytojo ar vaistininko nurodymų, taip pat vartokite vaistą lygiai taip, kaip paskirta recepte.

Letrozolą galima gerti bet kuriuo paros metu, su maistu ar be jo. Svarbiausia – stengtis gerti jį kasdien tuo pačiu metu.

Gydymo metu reguliariai atliekami kraujo tyrimai, stebimas kaulų tankis, nes ilgalaikis gydymas gali didinti kaulų retėjimo riziką.

Preparatą laikykite ne aukštesnėje nei kambario temperatūroje, apsaugotą nuo drėgmės ir tiesioginių saulės spindulių.

Įprasta dozė ir gydymo trukmė

Suaugusiems moterims paprastai rekomenduojama dozė – 2,5 mg vieną kartą per parą, geriant tabletę. Gydymo trukmė gali skirtis: kai kurioms reikia vartoti kelis metus, kitoms – trumpiau, atsižvelgiant į gydymo tikslus ir gydytojo rekomendacijas.

Jei gydymas skirtas pradinei stadijai po operacijos arba tęstiniam gydymui praėjus keliems metams nuo pirminės terapijos, trukmę nurodo gydytojas. Jei liga yra išplitusi, vaistas paprastai vartojamas tol, kol pastebimas ligos progresavimas.

Ką daryti, jei pamiršote išgerti vaisto?

Jei pamiršote išgerti letrozolo, išgerkite, kai tik prisiminsite. Tačiau jeigu nuo paskirtos dozės laiko beveik praėjo laikas iki kitos dozės, užmirštą dozę praleiskite ir nenorėkite dvigubos dozės.

Ką reikia žinoti apie perdozavimą?

Jei per klaidą išgėrėte didesnę nei paskirta dozę arba pajutote stiprių nepageidaujamų reakcijų, nedelsiant kreipkitės į gydytoją.

Kokios veiklos derėtų vengti vartojant letrozolą?

Kol nebus aišku, kaip letrozolas veikia jūsų savijautą, reikėtų susilaikyti nuo darbų, reikalaujančių ypatingo dėmesio, gebėjimo koncentruotis ar greitos reakcijos, pvz., vairavimo ar pavojingų įrenginių valdymo. Kai kuriems žmonėms vaistas gali sukelti galvos svaigimą ar silpnumą.

Vaistų sąveika

Letrozolo veiksmingumą ar saugumą gali paveikti kiti vartojami vaistai – tiek paskirti gydytojo, tiek be recepto parduodami preparatai, taip pat vitaminai ir augaliniai papildai. Prieš pradėdami vartoti naujų vaistų ar papildų, praneškite apie tai gydytojui ir aptarkite galimas sąveikas.

Komentarų sekcija išjungta.