Opinis kolitas: simptomai ir gydymo būdai

0
7
opinis kolitas

Opinis kolitas yra lėtinė autoimuninė liga. Ji sukelia storosios žarnos uždegimą ir opą. Šis sutrikimas labai poveikauja pacientų gyvenimo kokybei.

Jis gali sukelti komplikacijas, kaip kraujavimas ir žarnų perforacija. Tinkamas gydymas padeda valdyti uždegimą ir mažinti simptomus. Tai padeda pasiekti ilgalaikę remisiją.

Pagrindiniai simptomai yra viduriavimas ir kraujo priemaiša. Taip pat būna pilvo skausmo ir dažnos tuškinimosi pastangos. Liga dažniausiai prasideda iki 30 metų.

Vis dėlto gali atsirasti bet kuriuo amžiumi, net po 60-ies metų. Dažniausiai diagnozuojama tarp baltaodžių ir aškenazių žydų.

Kas yra opinis kolitas

Opinis kolitas yra uždegiminė žarnų liga. Ji pažeidžia storosios ir tiesiosios žarnos gleivinę. Ši liga dažniausiai vystosi tiesiosios žarnos aukštyn.

Yra du pagrindiniai uždegiminių žarnyno tipai: opinis kolitas ir Krono liga.

Kaip vystosi liga

Opinio kolito eiga yra uždegimo ciklas. Simptomai gali išnykti ir vėliau atsinaujinti. Kai kurie simptomai gali būti labai ryškūs, kitu atveju silpni.

Ligos paplitimas

Opinio kolito atvejų dažnis pasikeis ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse. Lietuvoje ši liga retesnė.

Rizikos grupės

Asmenys iki 30 metų dažniau susiduria su šia liga. Tai taip pat baltų rasės žmonės ir ti, kurie turi šią ligą šeimoje. Uždegiminės žarnyno ligos gali prasidėti bet kuriame amžiuje.

Pagrindiniai ligos požymiai ir simptomai

Opinis kolitas yra lėtinis uždegimas storosios žarnos. Jis gali rodyti įvairius simptomus. Vienas iš jų yra vidurių užkietėjimas, kai išmatos kietos ir sunkiai išeina.

Kitas dažnas simptomas yra skausmingi pilvo spazmai. Jie sukelia didelį diskomfortą. Taip pat gali būti kraujavimas iš tiesiąja žarna, kai išmatose matosi kraujas ar gleivės.

Opinio kolito simptomai priklauso nuo uždegimo sunkumo. Kai uždegimas yra sunkus, pacientai patiria karščiavimą ir nuovargį. Jie gali patirti svorio kritimą ir sulėtėjusį augimą vaikams.

Viduriavimas su krauju ir gleivėmis yra vienas iš labiausiai būdingų požymių. Jis gali tęstis dieną ir naktį.

Svarbu laiku pastebėti šiuos simptomus ir kreiptis į gydytoją. Nepagydžius opinio kolito galimos rimtos komplikacijos. Tinkamas gydymas gali padėti valdyti simptomus ir pagerinti gyvenimo kokybę.

Opinio kolito priežastys ir rizikos veiksniai

Tikslios opinio kolito priežastys nežinoma. Tačiau imuninės sistemos sutrikimas yra pagrindinė problema. Genetiniai faktoriai ir aplinkos įtaka, kaip stresas ir netinkama mityba, didina riziką.

Genetiniai faktoriai

Genetika gali būti svarbi, jei artimi giminaičiai jau serga. Tyrimai rodo, kad 8-14% pacientų turi giminaičių, sergančių uždegiminėmis žarnyno ligomis. Pirmosios eilės giminaičiai turi iki 4 kartų didesnę tikimybę susirgti.

Aplinkos įtaka

Neįgalumą dėl opinio kolito lemia aplinkos veiksniai. Rūkymas yra žinomas rizikos veiksnys. Buvę rūkaliai turi didesnę riziką susirgti.

Nerūkantys pacientai paprastai patiria lengvesnę ligos formą. Miesto gyvenimas ir netinkama mityba su gyvūninių riebalų ir polinesočiųjų rūgščių didina riziką.

Imuninės sistemos sutrikimai

Neįgalumą dėl opinio kolito sukelia autoimuninis storosios žarnos gleivinės uždegimas. Šis sutrikimas sukelia nepageidaujamą imuninį atsaką. Dėl to prasideda uždegiminiai procesai.

Diagnozavimo metodai ir tyrimai

Diagnozuojant kolito sindromą, naudojama įvairių metodų visuma. Svarbiausi iš jų yra kolonoskopija, biopsija, kraujo ir išmatų tyrimai.

Kolonoskopija – tai svarbiausias tyrimas. Jis leidžia tiesiogiai apžiūrėti žarnyno gleivinę. Tiesa, kolonoskopija taip pat leidžia nustatyti būdingus morfologinius pakitimus.

Biopsija atliekama šio tyrimo metu. Ji padeda patvirtinti diagnozę histologiškai.

  • Kraujo tyrimai atskleidžia anemijos požymius ir dažnai padidėjusius uždegimo žymenų kiekius.
  • Išmatų tyrimai padeda identifikuoti kraujo, gleivių ar infekcijos požymius.

Kiti papildomi tyrimai, tokie kaip radiologiniai vaizdiniai tyrimai ar endoskopijos, gali būti atliekami esant sudėtingesnei klinikinei situacijai ar komplikacijoms. Visa tai padeda kolito diagnozavimo procese ir parenkant tinkamiausią gydymo strategiją.

kolito diagnozavimas

Komplikacijos ir jų prevencija

Opinis kolitas, būdamas lėtinė žarnyno liga, gali sukelti įvairias komplikacijas. Jei nebus tinkamai gydomas, tai gali sukelti kraujavimą, anemiją, toksinę storosios žarnos dilataciją. Taip pat gali sukelti perforaciją, dehidrataciją, osteoporozę ir padidėjusią storosios žarnos vėžio riziką.

Šių komplikacijų prevencija yra labai svarbi. Ji padeda išsaugoti gerą paciento savijautą ir pagerinti gyvenimo kokybę.

Prevencinės priemonės

Reguliarus lėtinių žarnyno ligų stebėjimas yra svarbus. Tai apima dažnus medicininius patikrinimus, kaip kolonoskopijas kas 1-2 metus. Tokie patikrinimai padeda laiku aptikti bet kokius pokyčius ar komplikacijas.

Sveika, subalansuota mityba, turtinga skaidulomis ir maistinėmis medžiagomis, gali ženkliai sumažinti paūmėjimo riziką. Valdymas stresu taip pat yra svarbus, nes jis gali turėti neigiamą įtaką ligos eigai.

Stebėjimo rekomendacijos

  • Reguliarūs vizitai pas gydytoją, bent kartą per 6-12 mėnesių.
  • Kolonoskopija kas 1-2 metus, siekiant stebėti ligos eigą ir laiku aptikti bet kokius pokyčius.
  • Kraujo tyrimai, tokie kaip bendras kraujo skaičius, C reaktyvusis baltymas, ar kiti uždegimo žymenys, reguliariam būklės stebėjimui.
  • Sveikos gyvensenos ir mitybos įpročių palaikymas, apimantis pakankamą skaidulų, vitaminų ir mineralų vartojimą.
  • Streso valdymo strategijų taikymas, pavyzdžiui, reguliarūs pratimai, relaksacija, ar psichoterapija.

Reguliarus ligos stebėjimas, prevencijos priemonių taikymas ir laiku pradėtas gydymas gali žymiai sumažinti komplikacijų riziką. Tai pagerins paciento gyvenimo kokybę.

Gydymo strategijos ir metodai

Opinio kolito kolito gydymas apima kelias pagrindines strategijas. Jų tikslas – sumažinti simptomus, pasiekti remisiją ir išvengti komplikacijų. Šios strategijos apima medikamentinį gydymą, mitybos korekciją ir, sunkesniais atvejais, chirurginį gydymą.

Medikamentinis kolito gydymas skirtas sumažinti žarnyno uždegimą. Gydymui dažniausiai taikomi priešuždegiminiai vaistai, imunosupresantai ir biologinė terapija. Šių vaistų tikslas – slopinti uždegimą ir moduliuoti imuninę sistemą.

Mitybos korekcija taip pat yra svarbi kolito gydymo dalis. Pacientams rekomenduojama vengti maisto produktų, kurie gali sudirginti žarnyną. Rinkti lengvai virškinamą, maistingą mitybą.

Sunkesniais atvejais, kai medikamentinis ir dietinis gydymas neduoda norimų rezultatų, gali būti taikomas chirurginis kolito gydymas. Šis gydymas apima operacijas, kurių metu pašalinamos pažeistos ar komplikuotos žarnyno dalys. Chirurginis gydymas yra paskutinis variantas, kai kitos priemonės yra neefektyvios.

Kompleksinis kolito gydymas, derinant skirtingas strategijas, yra svarbus siekiant kontroliuoti ligos simptomus. Gydymas turi būti individualizuotas, atsižvelgiant į kiekvieno paciento ligos eigą ir klinikinius ypatumus.

kolito gydymas

Vaistų grupės opinio kolito gydymui

Opinio kolito gydymas naudoja keletą vaistų grupių. Jie padeda valdyti simptomus ir apsaugoti nuo komplikacijų. Svarbiausi vaistai yra priešuždegiminiai, imunosupresantai ir biologiniai.

Priešuždegiminiai vaistai

Priešuždegiminiai, kaip mesalazinas, yra būtini gydymui. Jie sumažina žarnyno uždegimą ir lengvina simptomus. Tačiau laikantis dozių reikia daug dėmesio.

Imunosupresantai

Kai priešuždegiminiai vaistai nepakanka, imunosupresantai, kaip azatioprinas, gali būti naudingi. Jie slopina imuninę sistemą ir kontroliuoja simptomus.

Biologinė terapija

Biologinė terapija yra priešu sunkesniems atvejams. Šie vaistai blokuoja imuninę sistemą. Tačiau ji yra branga ir reikalauja atsargumo.

Pacientams gali būti skiriami papildomi vaistai. Antispazminiai ir nuskausminamieji lengvina simptomus. Svarbu, kad gydymas būtų pritaikytas individualiai.

Operacinis gydymas ir indikacijos

Jeigu medikamentai nepavyko pakeisti situaciją, operacija gali būti pagalba. Ši procedūra reikalinga, kai simptomai nekontroliuojami. Tai gali būti dėl toksinės žarnos dilatacijos arba jos perforacijos.

Operacijoje paprastai pašalinama viso storosios žarnos. Tai leidžia sukurti stomą. Stoma padeda išvengti komplikacijų ir valdyti simptomus.

Vėliau, jei reikia, galima atstatyti natūralų defekacijos kelį. Tai leidžia atgauti normalų žarnyno veiklą.

Šiuolaikiniai chirurginiai būdai, kaip kolektomija su ileoanaliniu rezervuaru, padeda gyventi geresnėje būtyje. Jie leidžia kontroliuoti opinio kolito simptomus.

Komentarų sekcija išjungta.

Daugiau naujienų