Risperdal Consta: vartojimas ir šalutiniai poveikiai
Sužinosite
Risperdal Consta – tai ilgai veikiantis risperidono pagrindu pagamintas vaistas, vartojamas injekcijų būdu. Šis vaistas skirtas suaugusiesiems, sergantiems šizofrenija bei bipoliniu sutrikimu. Veiklioji medžiaga risperidonas yra priskiriama netipiniams antipsichotikams ir veikia keisdama tam tikrų natūralių medžiagų aktyvumą galvos smegenyse.
Kam vartojamas šis vaistas
Risperdal Consta dažniausiai skiriamas šizofrenijai gydyti – tai sutrikimas, kuris gali pasireikšti neatitinkančiu realybės suvokimu, neįprastais emocijų protrūkiais ar motyvacijos stoka. Be to, medikamentas gali būti paskirtas vienas arba derinant su kitais preparatais (pvz., ličiu ar valproatu), gydant bipolinį sutrikimą. Ši liga pasižymi nuotaikos svyravimais – nuo gilių depresijos epizodų iki ryškių manijos protrūkių.
Vaistas veikia lėtai – jo poveikis išlieka kelias savaites, todėl pacientui nereikia vaisto vartoti kasdien.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Risperdal Consta neturėtų būti naudojamas gydant psichikos sutrikimus, susijusius su demencija senyviems asmenims – tokiems pacientams padidėja šalutinio poveikio ir mirties rizika.
Gydymo metu gali keistis jautrumas temperatūrų svyravimams: žmogus gali greičiau perkaisti arba atvėsti. Karščio metu būtina gerti pakankamai vandens, kad neatsirastų dehidratacijos požymių.
Šis vaistas gali paveikti dėmesį, reakciją ar gebėjimą vairuoti, todėl kol tiksliai nežinote, kaip jaučiatės, venkite pavojingos veiklos, kur reikia maksimalaus susikaupimo.
Prieš pradedant gydymą
Negalima vartoti šio vaisto žmonėms, kurie yra jautrūs risperidonui ar paliperidonui.
Gydytojui svarbu žinoti apie kitus jums būdingus sveikatos sutrikimus ar praeityje buvusias ligas, pavyzdžiui:
- širdies problemos (širdies ligos, infarktas);
- alpimas, galvos svaigimas ar nereguliarus širdies plakimas;
- insultas, „mini insultai“ (TIA);
- Parkinsono liga, Lewy kūnelių demencija;
- rijimo sunkumai;
- mažas baltųjų kraujo kūnelių kiekis;
- sunki nervų sistemos reakcija vartojant psichikos ligoms gydyti skirtus vaistus;
- cukrinis diabetas (jums ar šeimos nariams);
- padidėjęs cholesterolio ar trigliceridų kiekis;
- nevalingi raumenų judesiai veide;
- traukuliai (epilepsija);
- mažas kaulų tankis;
- krūties vėžys;
- dehidratacija;
- kepenų ar inkstų ligos.
Gydant paskutiniais nėštumo mėnesiais, gali kilti rimtų problemų naujagimiui, todėl apie planuojamą ar esamą nėštumą būtina informuoti gydytoją. Jokių vaistų nėštumo metu nustoti vartoti savarankiškai negalima.
Risperdal Consta gali sumažinti vaisingumą. Jei žindote kūdikį ir pastebėjote, kad jis tapo neįprastai mieguistas, vystosi lėčiau, dreba ar jaučia raumenų įtampą – pasitarkite su gydytoju.
Kaip leidžiamas vaistas
Šis antipsichotikas yra leidžiamas į raumenį ir tai visada atlieka sveikatos priežiūros specialistas. Injekcijos paprastai atliekamos kas 2 savaites. Prieš pradedant gydymą gali būti rekomenduojama gerti risperidoną tablečių arba skysčio pavidalu, kad būtų matoma, kaip vaistas toleruojamas. Po pirmos injekcijos, dažnu atveju, reikia dar apie tris savaites kartu vartoti geriamą risperidoną ar kitą antipsichotiką, kad būtų palaikomas terapinis poveikis.
Gydymo metu gydytojas gali dažniau prašyti atlikti kraujo tyrimus ir reguliariai vertinti būklės pokyčius.
Dozavimas
Paprastai pradinė dozė tiek šizofrenijai, tiek bipoliniam sutrikimui – 25 mg švirkščiama į raumenį kas dvi savaites. Jei reikia, vėliau dozę gydytojas gali pakelti iki 37,5 mg arba 50 mg kas 2 savaites. Tarp dozės didinimų turi praeiti ne mažiau kaip keturios savaitės, nes vaistas pradeda išsiskirti po keleto savaičių ir organizmas pripranta palaipsniui. Didžiausia leidžiama dozė yra 50 mg kas dvi savaites.
Vyresnio amžiaus žmonėms dozavimas toks pat, tačiau dozę galima didinti tik atidžiai stebint kraujospūdį – jiems didesnė rizika nukristi kraujospūdžiui. Kai kuriems jautresniems pacientams gali tikti ir mažesnė, pavyzdžiui, 12,5 mg dozė, nors gydymo veiksmingumas tokia doze nėra pilnai ištirtas.
Ką daryti praleidus injekciją?
Jei nepavyko atvykti į suplanuotą injekciją, būtina susisiekti su gydytoju ir suderinti kitą vizitą.
Galimas poveikis perdozavus
Jei įtariama, kad buvo suleista per didelė dozė arba pasireiškė stiprūs nepageidaujami poveikiai, nedelsiant kreipkitės į gydymo įstaigą.
Ko reikėtų vengti gydymo metu
Būtent gydantis šiuo vaistu draudžiama vartoti alkoholio – tai gali sukelti pavojingą šalutinį poveikį. Svarbu saugotis perkaitimo ar skysčių trūkumo – ypač sportuojant arba karšto oro metu. Gydytojas gali nurodyti, kokį kiekį skysčių vartoti saugiai, nes per didelis kiekis taip pat nėra naudingas.
Svarbu staigiai nesikelti iš lovos ar kėdės, nes vaistas gali sukelti galvos svaigimą ar net apalpti. Tokios būklės ypač pavojingos vyresnio amžiaus žmonėms.
Šalutiniai poveikiai
Kai kuriems žmonėms gali pasireikšti alergija vaistui – veido, lūpų ar gerklės patinimas, dilgėlinė ar kvėpavimo apsunkinimas.
Ilgai ar didelėmis dozėmis gydantis gali prasidėti sunkūs nevalingi raumenų judesiai, kurie kartais negrįžta atgal. Kuo ilgiau vartojamas risperidonas, tuo didesnė šios būklės tikimybė. Tai būdinga moterims ir senyviems žmonėms.
Kada reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją:
- nevalingi judesiai veide – kramtymo, lūpų ar liežuvio judesiai, mirksėjimas ar grimasos;
- krūtų padidėjimas, jautrumas, išskyros iš spenelių, mažėjantis lytinis potraukis, mėnesinių nebuvimas, erekcijos ar orgazmo sutrikimai;
- stiprus karščio ar šalčio pojūtis;
- sumažėjęs kraujospūdis, širdies plakimo padažnėjimas ar širdies virpėjimas;
- dusulys, staigus galvos svaigimas ar apalpimas;
- traukuliai;
- sunkus rijimas;
- infekcijos požymiai: temperatūra, šaltkrėtis, gerklės ar kūno skausmai, stiprus nuovargis, apetito praradimas, kraujosruvos ar kraujavimas;
- pavojinga būklė, kai raumenys tampa itin sustingę, pakyla temperatūra, prasideda stiprus prakaitavimas, sumišimas, širdies plakimo sutrikimai ar tremoras;
- padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje – stiprus troškulys, padažnėjęs šlapinimasis, burnos džiūvimas, kvapas iš burnos primenantis vaisius;
- mažas baltųjų kraujo kūnelių kiekis: karščiavimas, šaltkrėtis, nuovargis, burnos ar odos žaizdelės, pablogėjusi savijauta, blyški oda, šaltos galūnės, dusulys;
- skausminga ar užsitęsusi erekcija.
Dažnesni šalutiniai poveikiai:
- galvos skausmas;
- neryškus matymas, bėrimas;
- galvos svaigimas, mieguistumas, nuovargis;
- tremoras, nevalingi raumenų trūkčiojimai ar nutirpimas;
- prasta nuotaika, sujaudinimas, nerimas ar vidinis neramumas;
- nugaros, raumenų, sąnarių ar galūnių skausmas;
- virškinimo sutrikimai: skrandžio veiklos sutrikimas, vidurių užkietėjimas, burnos sausumas, pykinimas ar vėmimas, viduriavimas;
- padidėjusi seilių gamyba;
- peršalimo simptomai, pvz., sloga, čiaudulys ar gerklės skausmas;
- padidėjęs apetitas, svorio augimas;
- paraudimas, patinimas, skausmas ar guzelis injekcijos vietoje.
Vaistų sąveika
Kartais vartojant kelis vaistus vienu metu, gali sustiprėti šalutiniai reiškiniai ar pablogėti vaistų veiksmingumas. Dažniau mieguistumą sukelia kartu vartojami opioidai, raminamieji, vaistai nuo miego, raumenų atpalaiduotojai ar preparatai nuo traukulių bei nerimo.
Būtina informuoti gydytoją apie visus vartojamus vaistus – tiek receptinius, tiek be recepto įsigyjamus, vitaminus ir augalinius preparatus. Ypač reikėtų paminėti, jei vartojate metilfenidatą, kitiems antipsichotikams priskiriamą klozapiną ar vaistus nuo padidėjusio kraujospūdžio.