Suboxone vartojimas, dozavimas, šalutinis poveikis ir įspėjimai

0
15

Suboxone – tai vaistas, kuriame yra dvi veikliosios medžiagos: buprenorfinas ir naloksonas. Buprenorfinas priklauso opioidiniams medikamentams. Naloksonas veikia kaip opioidų poveikį blokuojanti medžiaga, stabdanti skausmo mažinimą ar geros savijautos pojūčius, kurie gali lemti opioidų vartojimo sutrikimus.

Suboxone skirtas opioidų (narkotinių medžiagų) priklausomybės gydymui.

Šis vaistas nenaudojamas skausmui malšinti.

Suboxone alternatyvos

Opioidų vartojimo sutrikimo gydymui galima rasti ir kitų vaistų, pateikiamų skirtingomis formomis.

Prieš pasirenkant tinkamiausią variantą, pasitarkite su gydytoju.

  • Buprenorfinas:
    • Poodinė injekcija (pvz., Sublocade), implantas (pvz., Probuphine), liežuvio tabletės (pvz., Subutex)
  • Buprenorfinas ir naloksonas:
    • Liejamos tabletės ar plėvelės po liežuviu (pvz., Bunavail, Zubsolv)
  • Lofeksidinas:
    • Tabletės (pvz., Lucemyra)
  • Metadonas:
    • Tabletės (pvz., Dolophine)
  • Naltreksonas:
    • Raumenų injekcija (pvz., Vivitrol), tabletės

Opioidų perdozavus avariniu atveju naudojamas naloksonas:

  • Purkštukai į nosį (pvz., Narcan, Kloxxado), injekcijos

Įspėjimai

Suboxone gali sulėtinti ar sustabdyti kvėpavimą, taip pat sukelti priklausomybę. Netinkamas šio vaisto vartojimas gali privesti prie priklausomybės, perdozavimo ar mirties, ypač vaikams arba žmonėms, vartojantiems vaistą be gydytojo paskyrimo.

Vartojant Suboxone nėštumo metu galimos rimtos naujagimio nutraukimo reakcijos, pavojingos gyvybei.

Pavojingas šalutinis poveikis, net mirtis, galimas vartojant šį vaistą kartu su alkoholiu arba kitais vaistais, kurie sukelia mieguistumą ar lėtina kvėpavimą.

Prieš vartojant šį vaistą

Jūs neturėtumėte vartoti Suboxone, jei esate alergiški buprenorfinui ar naloksonui.

Kad Suboxone vartojimas būtų saugus, informuokite gydytoją, jei anksčiau buvote patyrę:

  • dantų problemų, įskaitant dantų ėduonį;
  • kvėpavimo sutrikimų, miego apnėją;
  • padidėjusią prostatą, šlapinimosi sutrikimų;
  • kepenų ar inkstų ligų;
  • stuburo iškrypimą, kuris gali paveikti kvėpavimą;
  • problemas su tulžies pūsle, antinksčiais ar skydliauke;
  • galvos traumą, smegenų naviką ar epilepsiją;
  • alkoholizmą arba narkotikų priklausomybę.

Jei vartosite Suboxone nėštumo metu, jūsų kūdikis gali tapti priklausomas nuo vaisto. Tai gali nulemti sunkias nutraukimo reakcijas kūdikiui po gimimo, kuriam gali reikėti medicininės pagalbos keletą savaičių.

Prieš vartodami Suboxone žindymo laikotarpiu pasitarkite su gydytoju. Jeigu pastebite stiprų naujagimio mieguistumą ar sulėtėjusį kvėpavimą, informuokite gydytoją.

Kaip vartoti Suboxone?

Vartokite Suboxone tiksliai taip, kaip jums paskyrė gydytojas. Laikykitės vaisto etiketėje nurodytų instrukcijų ir įdėmiai perskaitykite informacinius lapelius. Nenaudokite šio vaisto didesniais kiekiais ar ilgiau nei nurodė gydytojas. Praneškite gydytojui, jei jaučiatės norintys vartoti daugiau šio vaisto nei buvo paskirta.

Prieš vartodami Suboxone plėvelę, sudrėkinkite burną vandeniu – taip plėvelė ištirps greičiau. Vieną plėvelę dėkite ant dešinio ar kairio skruosto vidinės pusės. Jei gydytojas paskyrė vartoti dvi plėveles iš karto, antrą dėkite kitame skruosto šone. Plėveles laikykite, kol jos visiškai ištirps. Jei nurodyta vartoti trečią plėvelę, ją dėkite po to, kai pirmos dvi ištirps, ant vieno skruosto vidinės pusės.

Plėvelei tirpstant, nekramtykite ir nenurykite jos, nes vaisto poveikis sumažės.

Sublingvalias Suboxone tabletes laikykite po liežuviu, kol jos visiškai ištirps.

Vaistų niekada nedalinkite kitiems žmonėms, ypač tiems, kurie turėjo priklausomybę nuo narkotikų ar piktnaudžiavimo atvejų. Netinkamas vartojimas gali baigtis priklausomybe, perdozavimu ar mirtimi. Laikykite vaistus vietoje, kurioje jų negalėtų pasiekti kiti. Vaisto perdavimas ar pardavimas yra neteisėtas.

Po to, kai Suboxone tabletė ištirpsta, praskalaukite burną vandeniu. Norint išvengti dantų ir dantenų pažeidimo, valykite dantis po valandos. Naudojant Suboxone, rekomenduojama reguliariai lankytis pas odontologą.

Jei keičiate vaistus, kurių sudėtyje yra buprenorfino, kiekvienam jų gali būti reikalinga kita dozė. Laikykitės gydytojo nurodymų.

Staigiai nutraukti Suboxone vartojimą nerekomenduojama, nes galite patirti nemalonių nutraukimo simptomų. Pasitarkite su gydytoju, kaip saugiai nutraukti vaisto vartojimą.

Gydytojas gali paskirti reguliarius kraujo tyrimus jūsų kepenų veiklai stebėti.

Visiems medikams, kurie jus gydo, turėtumėte pranešti, kad gydotės nuo opioidų priklausomybės ir vartojate Suboxone. Apie tai turėtų žinoti ir jūsų artimieji, kad prireikus galėtų suteikti informaciją greitosios pagalbos atveju.

Niekada nesmulkinkite ir nelaužykite Suboxone liežuvio tablečių, kad įkvėptumėte jų miltelius arba leistumėtės į veną. Tokia praktika buvo susijusi su mirtimi.

Laikykite Suboxone kambario temperatūroje, saugokite nuo drėgmės ir karščio. Plėveles laikykite folijos maišelyje. Tuščią pakuotę išmeskite ten, kur jos nepasieks vaikai ar gyvūnai.

Stebėkite, kiek vaisto suvartojate. Atkreipkite dėmesį, ar niekas nenaudoja vaisto be recepto ar neleistinu būdu.

Nelaikykite likusio opioidinio vaisto namuose. Viena netyčia ar netinkamai suvartota dozė gali būti mirtina. Klauskite vaistininko apie vaistų grąžinimo programas. Jei tokios galimybės nėra, neišnaudotas plėveles išimkite iš folijos ir nuleiskite į tualetą, o tuščią pakuotę išmeskite į šiukšlių dėžę.

Dozavimo informacija

Įprasta suaugusiųjų dozė – priklausomybės nuo opioidų gydymo indukcija:

Indukcija. Asmenims, priklausomiems nuo heroino ar kitų trumpai veikiančių opioidų pradėti vartoti reikia tada, kai pasireiškia aiškūs vidutinio sunkumo abstinencijos požymiai ir praėjo ne mažiau kaip 6 valandos po paskutinės opioido dozės:

  • Suboxone plėvelė po liežuviu: 1 diena – iki 8 mg/2 mg po liežuviu; pradinė dozė gali būti 2 mg/0.5 mg ar 4 mg/1 mg, su didinimu po 2 arba 4 mg buprenorfino maždaug kas 2 valandas.
  • 2 diena: 16 mg/4 mg po liežuviu kaip vienkartinė dozė.
  • Pacientams, vartojantiems heroiną ar kitus trumpai veikiančius opioidus, galima pradėti gydymą buprenorfino ir naloksono deriniu arba buprenorfinu monoterapijoje; kad išvengtumėte abstinencijos simptomų, gydymą pradėkite tik pasireiškus aiškiems vidutinio sunkumo nutraukimo požymiams ir po ne mažiau kaip 6 valandų nuo paskutinės opioidų dozės.
  • Suboxone tabletės po liežuviu nenaudojamos indukcijai. Suboxone folijos plėvelė turi būti vartojama tik po liežuviu, norint mažinti naloksono patekimą į kraują.
  • Pacientams, vartojantiems metadoną ar kitus ilgai veikiančius opioidus, indukcijai naudoti tik buprenorfiną, nes naloksonas šiuo atveju gali sukelti arba prailginti abstinenciją.
  • Nuolatinis gydymas pradedamas trečią dieną.

Vartojimas: opioidų priklausomybės gydymui kartu su psichologine ir socialine pagalba.

Įprasta suaugusiųjų dozė palaikymui:

Palaikomasis gydymas. Buprenorfino ir naloksono dozės turi būti koreguojamos taip, kad pacientas išliktų gydyme ir nebūtų abstinencijos simptomų. Dozavimas turi būti sureguliuojamas klinikinės būklės pagrindu kaip įmanoma greičiau, nes lėtas didinimas gali nulemti didesnį pacientų nutraukimo skaičių.

  • Suboxone plėvelės ir tabletės po liežuviu: dozė palaipsniui didinama ar mažinama po 2 mg/0,5 mg ar po 4 mg/1 mg, siekiant rasti tinkamą lygį.
  • Rekomenduojama tikslinė dozė – 16 mg/4 mg po liežuviu arba į vidinį skruostą vieną kartą per dieną; dozavimo intervalas nuo 4 mg/1 mg iki 24 mg/6 mg.
  • Maksimali paros dozė – 24 mg/6 mg.
  • Po indukcijos palaikomoji terapija padeda pacientui išlikti gydyme ir išvengti abstinencijos simptomų. Palaikomojo gydymo trukmė nėra ribojama – kai kuriems pacientams gydymas gali būti reikalingas ilgą laiką.
  • Gydymui naudojami įvairūs buprenorfino/naloksono derinio vaistai, kurie nėra visiškai pakeičiami vienas kitu. Keičiant vaistus, gali reikėti reguliuoti dozę.

Vartojimas: opioidų priklausomybės gydymui kartu su psichologine ir socialine pagalba.

Ką daryti, jei praleidote dozę?

Vartokite vaistą, kai tik prisiminsite, tačiau praleiskite, jei jau beveik laikas kitai dozei. Nevartokite dviejų dozių iš karto.

Ką daryti perdozavus?

Kreipkitės į skubios pagalbos tarnybas. Opioidų perdozavimas gali būti mirtinas, ypač vaikams ar žmonėms, vartojantiems vaistą be recepto. Perdozavimo požymiai gali būti stiprus mieguistumas, labai susiaurėję vyzdžiai, lėtas arba nutrūkęs kvėpavimas.

Ko reikėtų vengti vartojant Suboxone?

Nevartokite alkoholio. Tokiu atveju gali pasireikšti labai pavojingos būklės arba ištikti mirtis.

Venkite vairuoti ar naudotis mechanizmais, kol nežinosite, kaip ši priemonė veikia jus. Galimas galvos svaigimas ar stiprus mieguistumas gali padidinti griuvimų, nelaimių ar rimtų sužalojimų riziką.

Suboxone šalutinis poveikis

Jei pasireiškia alerginė reakcija į Suboxone (dilgėlinė, pasunkėjęs kvėpavimas, veido, lūpų, liežuvio ar gerklės patinimas), nedelsdami kreipkitės pagalbos.

Suboxone gali sulėtinti ar sustabdyti kvėpavimą, o tai gali baigtis mirtimi. Esant lėtam kvėpavimui su ilgomis pauzėmis, pamėlynavusiomis lūpomis ar sunkiai pažadinamam žmogui, reikia skubios pagalbos ir/arba naloksono.

Kuomet pasireiškia šie simptomai, kreipkitės į gydytoją arba iškart ieškokite pagalbos:

  • bet kokios dantų ar dantenų problemos;
  • silpnas arba paviršutinis kvėpavimas, kvėpavimo sustojimas miegant;
  • galvos svaigimas, lyg tuoj nualptumėte;
  • dezorientacija, koordinacijos praradimas, ypatingas silpnumas;
  • neryškus matymas, kalbos sutrikimai;
  • kepenų pažeidimo požymiai – viršutinės pilvo dalies skausmas, apetito praradimas, tamsus šlapimas, šviesios išmatos, odos ar akių pageltimas;
  • didesnis serotonino kiekis organizme – susijaudinimas, haliucinacijos, karščiavimas, prakaitavimas, drebėjimas, padažnėjęs širdies plakimas, raumenų sustingimas, trūkčiojimai, koordinacijos praradimas, pykinimas, vėmimas ar viduriavimas;
  • žemas kortizolio lygis – pykinimas, vėmimas, apetito netekimas, galvos svaigimas, didėjantis nuovargis ar silpnumas;
  • nutraukimo sindromo požymiai – drebulys, odos šiurpuliukai, didelis prakaitavimas, karščio arba šalčio pojūtis, varvanti nosis, ašarojančios akys, viduriavimas, raumenų skausmai.

Rimtos kvėpavimo problemos dažnesnės vyresnio amžiaus ir nusilpusiems pacientams arba sergantiems lėtinėmis kvėpavimo ligomis.

Dažniausi šalutiniai poveikiai gali būti:

  • galvos svaigimas, mieguistumas, neryškus matymas, apsvaigimo jausmas, sunku susikaupti;
  • nutraukimo simptomai;
  • liežuvio skausmas, paraudimas ar tirpimas burnoje;
  • pykinimas, vėmimas, vidurių užkietėjimas;
  • galvos ar nugaros skausmas;
  • greitas ar stiprus širdies plakimas, padidėjęs prakaitavimas;
  • miego sutrikimai (nemiga).

Šiame sąraše nenurodyti visi galimi šalutiniai poveikiai. Jei pastebėjote šalutinių reakcijų, pasitarkite su gydytoju.

Kokie kiti vaistai gali paveikti Suboxone poveikį?

Vartojant ar nutraukiant kai kuriuos kitus vaistus, gali pasireikšti kvėpavimo sutrikimų ar abstinencijos simptomų. Pasakykite gydytojui, jei naudojate antibiotikus, priešgrybelinius vaistus, kraujospūdžio ar širdies vaistus, antiepilepsinius vaistus ar vaistus ŽIV arba hepatitui C gydyti.

Opioidiniai vaistai gali sąveikauti su daugeliu kitų vaistų ir sukelti pavojingų šalutinių reakcijų ar net mirtį. Praneškite gydytojui, jeigu vartojate:

  • vaistus nuo peršalimo ar alergijos, bronchus plečiančius vaistus nuo astmos ar LOPL, diuretikus;
  • vaistus nuo judesio ligos, dirgliosios žarnos sindromo ar padidėjusio šlapimo pūslės jautrumo;
  • kitus opioidus – skausmą malšinančius vaistus ar receptinius vaistus nuo kosulio;
  • raminamuosius, pavyzdžiui, diazepamą, alprazolamą, lorazepamą ir kitus benzodiazepinus;
  • vaistus, kurie sukelia mieguistumą ar lėtina kvėpavimą – migdomuosius, raumenų atpalaiduotojus, nuotaikos ar psichikos sutrikimų gydymui skirtus vaistus;
  • vaistus, kurie veikia serotonino kiekį organizme – stimuliatorius, vaistus nuo depresijos, Parkinsono ligos, migrenos, sunkių infekcijų arba pykinimo ir vėmimo.

Komentarų sekcija išjungta.