Sudafed: vartojimas, dozavimas, šalutinis poveikis

0
27

Sudafed yra dekongestantas, kuris susiaurina kraujagysles nosies takuose. Praplėstos kraujagyslės gali sukelti nosies užgulimą.

Šis vaistas vartojamas gydyti nosies ir ančių užgulimą arba užgulimą ausies vamzdeliuose, kurie iš vidaus ausies pašalina skysčius (eustachijaus vamzdeliai).

Sudafed taip pat gali būti skiriamas ir kitoms nenurodytoms paskirtims.

Įspėjimai

Sudafed negalima duoti jaunesniam nei 4 metų vaikui. Prieš duodami vaikui vaistų nuo kosulio ar peršalimo, būtinai pasitarkite su gydytoju. Netinkamai naudojant kosulio ir peršalimo vaistus jauniems vaikams, gali įvykti mirtis.

Prieš vartodami kitus vaistus nuo kosulio ar peršalimo, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku. Pseudoefedrinas ir kiti dekongestantai dažnai būna kelių sudėtinių preparatų sudėtyje. Kelių produktų vartojimas kartu gali lemti per didelę vienos veikliosios medžiagos dozę. Atidžiai tikrinkite vaistų sudėtį.

Sudafed negalima vartoti, jei per pastarąsias 14 dienų vartojote MAO inhibitoriaus, tokio kaip furazolidonas, izokarboksazidas, fenelzinas, rasagilinas, selegilinas ar tranilciprominas. Gali kilti pavojinga vaistų sąveika ir rimtas šalutinis poveikis.

Prieš pradedant vartoti šį vaistą

Nevartokite Sudafed, jei per pastarąsias 14 dienų naudojote MAO inhibitoriaus (furazolidono, izokarboksazido, fenelzino, rasagilino, selegilino ar tranilcipromino). Gali pasireikšti pavojinga vaistų sąveika. Taip pat nevartokite Sudafed, jei esate alergiški pseudoefedrinui ar kitiems dekongestantams, lieknėjimo preparatams, stimuliatoriams ar vaistams nuo ADHD.

Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, jei jums tinka bent viena iš šių būklių:

  • širdies liga arba padidėjęs kraujospūdis;
  • cukrinis diabetas;
  • skydliaukės sutrikimas.

Nėštumas: Sudafed priskiriamas C kategorijai pagal vaisiaus saugumą. Nėra aišku, ar šis vaistas gali pakenkti nėštumo metu. Praneškite gydytojui, jei laukiatės arba planuojate nėštumą. Pseudoefedrinas patenka į motinos pieną ir gali pakenkti kūdikiui. Jeigu žindote, apie tai pasakykite gydytojui prieš vartodami Sudafed.

Dirbtinai saldinti skysti vaistai nuo peršalimo gali turėti fenilalanino. Jei sergate fenilketonurija (PKU), tikrinkite, ar preparate nėra fenilalanino.

Kaip vartoti sudafed?

Sudafed vartokite tiksliai taip, kaip nurodyta ant pakuotės ar gydytojo paskirta. Nevartokite didesnės ar mažesnės dozės ir nevartokite ilgiau nei rekomenduojama. Paprastai vaistai nuo peršalimo vartojami trumpą laiką, kol simptomai išnyksta.

Neduokite Sudafed vaikui, jaunesniam nei 4 metų. Prieš duodami vaikams vaistų nuo peršalimo arba kosulio, visada pasitarkite su gydytoju.

Sudafed vartokite užgerdami pilna stikline vandens. Neleiskite, kad pailginto atpalaidavimo tabletės būtų traiškomos, kramtomos ar laužomos. Nurykite jų nepažeidę, kad išvengtumėte per didelės vienkartinės veikliosios medžiagos dozės. Jei naudojate geriamąją suspensiją, prieš matuodami dozę, suspensiją gerai suplakite. Dozę matuokite tik specialiu matavimo šaukšteliu arba taurele – nenaudokite įprasto stalo šaukšto. Jei neturite matavimo prietaiso, paprašykite vaistininko.

Nevartokite šio vaisto ilgiau nei 7 dienas iš eilės. Jeigu simptomai nepraeina po 7 dienų gydymo arba pasireiškia karščiavimas su galvos skausmu, kosuliu ar odos bėrimu, pasitarkite su gydytoju. Prieš numatomą operaciją informuokite chirurgą, jei vartojate Sudafed – gali būti, kad reikės kuriam laikui nutraukti jo vartojimą.

Laikykite vaistą kambario temperatūroje, saugokite nuo drėgmės ir kaitros.

Ką daryti, jei pamiršote išgerti dozę?

Kadangi Sudafed vartojamas pagal poreikį, gali nebūti nustatyto dozavimo grafiko. Jei vaistą vartojate reguliariai, pamirštą dozę išgerkite, kai tik prisiminsite. Jei jau beveik laikas gerti kitą dozę, praleiskite pamirštąją ir nevartokite dvigubos dozės.

Ką daryti perdozavus?

Kilus įtarimui dėl perdozavimo, būtina nedelsiant kreiptis medicininės pagalbos. Perdozavimo požymiai gali būti neramumas arba nervingumas.

Ko reikėtų vengti?

Venkite vartoti Sudafed kartu su lieknėjimo, kofeino ar kitais stimuliuojančiais preparatais (tarp jų ADHD vaistais). Stimuliatorių ir dekongestantų derinimas gali padidinti šalutinio poveikio riziką.

Prieš naudodami kitus vaistus nuo peršalimo ar kosulio, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku. Sudafed ar kiti dekongestantai yra daugelyje sudėtinių vaistų. Vartojant kelis tokius preparatus kartu, kyla rizika vartoti per didelę aktyviosios medžiagos dozę. Atidžiai tikrinkite vaistų sudėtį.

Sudafed šalutinis poveikis

Nedelsdami kreipkitės medicininės pagalbos, jei pastebėjote alerginės reakcijos požymių: dilgėlinė, pasunkėjęs kvėpavimas, veido, lūpų, liežuvio ar gerklės patinimą. Nutraukite Sudafed vartojimą ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jei pasireiškia sunkus šalutinis poveikis:

  • greitas, stiprus ar nelygus širdies plakimas;
  • smarkus galvos svaigimas arba nerimas;
  • lengvas kraujosruvų susidarymas ar kraujavimas, silpnumas, karščiavimas, šaltkrėtis, kūno skausmai, panašūs į gripo simptomus;
  • pavojingas kraujospūdžio padidėjimas (stiprus galvos skausmas, neryškus matymas, zvimbimas ausyse, nerimas, sumišimas, krūtinės skausmas, kvėpavimo sutrikimai, nelygus širdies plakimas, traukuliai).

Dažnesnis, nesunkus šalutinis poveikis:

  • apetito sumažėjimas;
  • šilumos, dilgčiojimo ar paraudimo pojūtis po oda;
  • nervingumas ar dirglumas (ypač vaikams);
  • miego sutrikimai (nemiga);
  • odos bėrimas ar niežulys.

Tai nėra visų galimų šalutinių poveikių sąrašas. Dėl bet kokio nepageidaujamo poveikio pasitarkite su savo gydytoju.

Kokie vaistai gali sąveikauti su sudafed?

Praneškite gydytojui apie visus naudojamus vaistus, ypač apie:

  • vaistus nuo kraujospūdžio;
  • beta adrenoblokatorius, pvz.: atenololis, karvedilolis, labetalolis, metoprololis, nadololis, propranololis, sotalolis;
  • antidepresantus, tokius kaip amitriptilinas, doksepinas, nortriptilinas.

Šis sąrašas nėra pilnas – gali būti ir kitų vaistų, kurie sąveikauja su Sudafed. Nepradėkite vartoti naujo vaisto nepasitarę su gydytoju. Pasakykite gydytojui apie visus receptinius, nereceptinius, vitaminų ar žolinius preparatus, kuriuos vartojate.

Komentarų sekcija išjungta.