Sumatriptano injekcija: vartojimas, šalutinis poveikis ir įspėjimai

Sužinosite
Sumatriptanas yra vaistas nuo galvos skausmo, kuris siaurina kraujagysles aplink smegenis. Šis vaistas taip pat mažina tam tikrų medžiagų koncentraciją organizme, kurios gali sukelti galvos skausmą, pykinimą, jautrumą šviesai ir garsui bei kitus migrenos simptomus.
Sumatriptanas vartojamas suaugusiųjų migrenai ir klasteriniam galvos skausmui gydyti. Sumatriptanas skirtas tik esamo galvos skausmo nutraukimui. Šis vaistas negali užkirsti kelio galvos skausmo atsiradimui ar sumažinti jų dažnumo.
Sumatriptano negalima vartoti įprastam įtampos tipo galvos skausmui ar skausmui, dėl kurio prarandamas judrumas vienoje kūno pusėje. Šį vaistą vartokite tik tada, jei gydytojas diagnozavo migreną.
Sumatriptanas gali būti naudojamas ir kitoms paskirtims, nes nurodyta vaistų vartojimo instrukcijoje.
Sumatriptano injekcijos šalutinis poveikis
Kreipkitės į skubią medicinos pagalbą, jeigu pasireiškia alerginės reakcijos požymiai: bėrimas, pasunkėjęs kvėpavimas, veido, lūpų, liežuvio ar gerklės tinimas.
Sumatriptanas gali sukelti sunkių šalutinių reiškinių. Nutraukite vaisto vartojimą ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jei pasireiškia:
- staigus ir stiprus pilvo skausmas bei kraujingos viduriavimas;
- stiprus ir skausmingas krūtinės skausmas, dusulys, nereguliarus širdies plakimas;
- priepuoliai (traukuliai);
- kraujotakos sutrikimai kojose ar pėdose – mėšlungis, aptirpimas ar dilgčiojimas, silpnumas raumenyse, deginantis skausmas, šalčio pojūtis, odos spalvos pakitimas (išblykštėjimas ar pamėlynavimas), klubo skausmas;
- širdies infarkto simptomai – krūtinės skausmas arba spaudimas, skausmas, plintantis į žandikaulį ar petį, pykinimas, prakaitavimas;
- padidėjęs serotonino kiekis organizme – sujaudinimas, haliucinacijos, karščiavimas, greitas širdies plakimas, per didelis refleksų aktyvumas, pykinimas, vėmimas, viduriavimas, koordinacijos praradimas, alpimas;
- padidėjęs kraujo spaudimas – stiprus galvos skausmas, neryškus matymas, pulsuojantis pojūtis sprandyje ar ausyse, nerimas, kraujavimas iš nosies;
- insulto požymiai – staigus nutirpimas ar silpnumas (ypač vienoje kūno pusėje), staigus stiprus galvos skausmas, neaiški kalba, regėjimo ar pusiausvyros sutrikimai.
Dažnas šalutinis poveikis gali būti:
- aptirpimas, dilgčiojimas, šilumos pojūtis, paraudimas ar deginimo jausmas;
- spaudimas ar sunkumo pojūtis bet kurioje kūno vietoje;
- galvos sukimasis, mieguistumas, silpnumas ar nuovargis;
- kaklo skausmas ar sustingimas;
- skausmas ar paraudimas injekcijos vietoje.
Tai nėra visų šalutinių poveikių sąrašas. Jei pasireiškia bet koks neįprastas šalutinis poveikis, kreipkitės į gydytoją.
Prieš vartojant šį vaistą
Sumatriptano negalima vartoti, jei esate jam alergiškas, jei galvos skausmas jums atrodo kitoks nei įprasti migrenos priepuoliai, arba jei kada nors patyrėte:
- širdies negalavimų ar insultą (įskaitant „mini-insultą“);
- vainikinių arterijų ligą, krūtinės anginą (krūtinės skausmą), kraujotakos sutrikimus, kraujo trūkumą širdyje;
- kraujotakos problemų, veikiančių kojas, rankas, skrandį, žarnyną ar inkstus;
- Wolff-Parkinson-White sindromą;
- nekontroliuojamą kraujospūdį;
- sunkų kepenų sutrikimą.
Negalima vartoti sumatriptano, jeigu per pastarąsias 14 dienų buvo vartotas MAO inhibitorius. Gali pasireikšti pavojinga vaistų sąveika. MAO inhibitoriai: izokarboksazidas, linezolidas, metileno mėlynasis, fenelzinas, rasagilinas, selegilinas, tranilciprominas ir kiti.
Praneškite gydytojui, jei esate sirgę:
- kepenų ar inkstų ligomis;
- epilepsija ar kita traukulių liga;
- hipertenzija, širdies ritmo sutrikimu;
- širdies kraujagyslių ligos rizikos faktoriais, tokiais kaip diabetas, menopauzė, rūkymas, antsvoris, padidėjęs kraujospūdis ar cholesterolis, šeiminis polinkis, vyresnis amžius ar vyriška lytis virš 40 metų.
Nežinoma, ar šis vaistas gali pakenkti nėštumo metu. Praneškite gydytojui, jei laukiatės arba planuojate pastoti.
Sumatriptanas patenka į motinos pieną. Negalima žindyti per 12 valandų po vaisto pavartojimo. Jei tuo metu nutraukiate pieną su pientraukiu, surinktą pieną išpilkite. Nedalinkite jo kūdikiui.
Sumatriptano injekcija nėra patvirtinta vaikams iki 18 metų amžiaus.
Kaip naudoti sumatriptano injekciją?
Sumatriptaną vartokite iškart pastebėję galvos skausmo simptomus. Laikykitės visų nurodymų, esančių ant pakuotės ir informaciniame lapelyje. Naudokite tiksliai taip, kaip nurodyta.
Niekada neviršykite rekomenduojamos dozės. Dažnas vaistų nuo migrenos vartojimas gali dar labiau pabloginti galvos skausmą. Praneškite gydytojui, jeigu vaistas nustojo veikti taip efektyviai, kaip anksčiau.
Sumatriptanas leidžiamas po oda. Sveikatos priežiūros specialistas gali išmokyti Jus tinkamai atlikti injekcijas.
Sumatriptanas tiekiamas buteliukuose, be adatos švirkštimo prietaisu, arba iš anksto užpildytoje kasetėje autoinjektoriuje. Visos formos skirtos vienkartiniam vartojimui.
Perskaitykite ir atidžiai vykdykite visas naudojimo instrukcijas. Nenaudokite vaisto, jei nesuprantate visų taisyklių. Kreipkitės į gydytoją ar vaistininką, jei iškilo klausimų.
Paruoškite injekciją tik tada, kai ruošiatės ją atlikti. Nenaudokite buteliuko, jei tirpalas atrodo drumstas, pakeitęs spalvą ar turi dalelių. Tokiu atveju kreipkitės į vaistininką – jums reikalingas naujas vaistas.
Po injekcijos: jei galvos skausmas visiškai neišnyko, prieš vartojant antrą dozę pasitarkite su gydytoju. Jei galvos skausmas praėjo, bet po kurio laiko grįžo, antrą injekciją galima suleisti tik praėjus bent valandai nuo pirmosios injekcijos. Nevartokite daugiau nei 2 injekcijas per 24 valandas. Jei simptomai išlieka, kreipkitės į gydytoją.
Laikykite vaistą kambario temperatūroje, saugokite nuo drėgmės, karščio ir šviesos. Nesunaudotą vaistą išmeskite, jei praėjo jo galiojimo data.
Naudokite adatą ir švirkštą tik vieną kartą, po to išmeskite į specialų saugų indą. Laikykitės nustatytų taisyklių, kaip šalinti medicinines atliekas. Nepalikite šių atliekų vaikams ar gyvūnams pasiekiamoje vietoje.
Ką daryti pamiršus suvartoti dozę?
Kadangi sumatriptanas vartojamas pagal poreikį, reguliarus dozavimo grafikas nėra taikomas. Jei simptomai nepagerėjo, kreipkitės į gydytoją.
Kas nutiks perdozavus?
Perdozavimo atveju nedelsdami kreipkitės pagalbos į gydymo įstaigą.
Perdozavimo simptomai gali būti drebulys, odos paraudimas rankose ar kojose, silpnumas, koordinacijos sutrikimas, kvėpavimo sunkumai, pamėlę lūpos ar nagai, regėjimo sutrikimai arba traukuliai.
Ko vengti vartojant sumatriptano injekciją?
Nevartokite sumatriptano per 24 valandas iki ar po kito vaisto nuo migrenos vartojimo, įskaitant:
- sumatriptano tabletes ar nosies purškalą, almotriptaną, eletriptaną, frovatriptaną, naratriptaną, rizatriptaną, zolmitriptaną;
- ergotinius vaistus, tokius kaip dihidroergotaminas, ergotaminas, ergonovinas ar metilergonovinas.
Venkite vairuoti ar dirbti pavojingą darbą, kol nežinote, kaip vaistas veikia Jus. Jūsų gebėjimai gali būti sutrikdyti.
Kokie kiti vaistai gali paveikti sumatriptano injekciją?
Vartojant sumatriptaną kartu su kai kuriais kitais vaistais, gali išsivystyti pavojingai aukštas serotonino kiekis organizme (serotonino sindromas). Praneškite gydytojui, jei papildomai vartojate:
- vaistų nuo depresijos ar psichikos sutrikimų;
- vaistų nuo Parkinsono ligos;
- vaistų nuo sunkių infekcijų;
- žolinius preparatus;
- stimuliuojančių vaistų;
- opioidinių vaistų;
- vaistų pykinimui ir vėmimui mažinti.
Tai nėra visų galimų vaistų sąveikų sąrašas. Prieš vartodami kitus vaistus, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.