Tirozino vartojimas, šalutinis poveikis ir įspėjimai

0
6

Tirozinas yra aminorūgštis – baltymų sudedamoji dalis, natūraliai esanti žmogaus organizme. Šios aminorūgšties galima rasti ir maiste: mėsoje, žuvyje, kiaušiniuose, pieno produktuose, pupelėse, riešutuose, avižose ir kviečiuose.

Kai kurie žmonės turi žemą tirozino kiekį dėl paveldimos ligos, vadinamos fenilketonurija (PKU). Sergant PKU, organizmas negali apdoroti aminorūgšties fenilalanino, kurios reikia tirozino gamybai.

Tirozinas naudojamas kaip papildas tirozino lygiui padidinti žmonėms, sergantiems PKU.

Tirozinas alternatyviojoje medicinoje vartojamas kaip galimai veiksminga priemonė siekiant pagerinti protinę veiklą, budrumą ar atmintį.

Taip pat tirozinas buvo naudojamas depresijos ar dėmesio deficito sutrikimo (ADD, ADHD) gydymui, tačiau atlikti tyrimai rodo, kad tirozinas gali būti neveiksmingas šių būklių atveju. Taip pat nėra pakankamai duomenų, kad tirozinas gerintų fizinio krūvio rezultatus.

Kiti naudojimo būdai kurie nėra patvirtinti tyrimais – demencija, aukštas kraujospūdis, narkolepsija, šizofrenija, antsvorio mažinimas, priešmenstruacinis sindromas, Parkinsono liga, lėtinio nuovargio sindromas, alkoholizmas, priklausomybė nuo kokaino ir kitos būklės.

Nėra aišku, ar tirozinas tikrai veiksmingas gydant kurią nors būklę. Šio preparato gydymas nėra patvirtintas vaistų reguliavimo institucijose. Tirozinas neturėtų pakeisti gydytojo paskirtų vaistų.

Tirozinas dažnai parduodamas kaip augalinis papildas. Daugeliui augalinių papildų nėra nustatytų gamybos standartų, kai kurie papildai gali būti užteršti kenksmingomis medžiagomis ar kitais vaistais. Norint sumažinti galimą užteršimo riziką, papildus reikėtų pirkti iš patikimų gamintojų.

Tirozinas taip pat gali būti vartojamas kitais, šiame aprašyme nenurodytais, tikslais.

Tirozino šalutinis poveikis

Jei pasireiškia alerginės reakcijos požymiai – bėrimas, kvėpavimo pasunkėjimas, veido, lūpų, liežuvio ar gerklės patinimas – reikia nedelsiant kreiptis į medicinos pagalbą.

Nors visi šalutiniai poveikiai nėra žinomi, manoma, kad iki 3 mėnesių vartojant tirozinas daugumai suaugusiųjų yra saugus.

Dažni šalutiniai poveikiai gali būti:

  • pykinimas, rėmuo;
  • galvos skausmas;
  • sąnarių skausmas; arba
  • nuovargio jausmas.

Tai nėra pilnas galimų šalutinių poveikių sąrašas – gali pasireikšti ir kiti. Kreipkitės į gydytoją dėl patarimo, jei iškilo šalutinių reakcijų.

Prieš vartojant šį preparatą

Prieš pradėdami vartoti tirozino, pasitarkite su gydytoju ar sveikatos priežiūros specialistu. Gali būti, jog nerekomenduojama vartoti šio papildo, jeigu sergate tam tikromis ligomis, ypač:

  • skydliaukės hiperfunkcija;
  • Graves liga.

Nežinoma, ar tirozinas gali pakenkti vaisiui nėštumo metu. Nevartokite šio papildo be sveikatos priežiūros specialisto patarimo, jei esate nėščia.

Nežinoma, ar tirozinas patenka į motinos pieną ir ar gali pakenkti kūdikiui. Nevartokite šio papildo be specialisto patarimo, jeigu žindote kūdikį.

Neduokite jokių augalinių ar sveikatos papildų vaikams be gydytojo rekomendacijos.

Kaip vartoti tirozino?

Svarstant apie augalinius papildus, verta pasitarti su gydytoju ar sveikatos priežiūros specialistu, išmanančiu šių papildų naudojimą.

Vartokite tirozino tik taip, kaip nurodyta pakuotėje ar kaip paskyrė gydytojas, vaistininkas ar kitas sveikatos priežiūros specialistas. Neviršykite etiketėje rekomenduojamos dozės.

Tirozino dozė priklausys nuo to, kiek baltymų gaunate su maistu. Laikykitės gydytojo nurodytos dozavimo tvarkos ir jį supažindinkite su savo mityba.

Tirozinas paprastai yra dalis sudėtinės gydymo programos, kurią gali sudaryti ir speciali dieta. Tiksliai laikykitės dietos plano, kurį sudarė gydytojas arba dietologas. Susipažinkite su maisto produktų, kuriuos reikia vartoti ar vengti, sąrašu, kad galėtumėte kontroliuoti savo būklę.

Jei vaistas nepadeda ar simptomai blogėja, kreipkitės į gydytoją.

Laikykite kambarės temperatūroje, atokiai nuo drėgmės ir karščio.

Ką daryti praleidus dozę?

Jeigu jau beveik atėjo laikas kitai suplanuotai dozei, praleiskite pamirštą dozę. Nenaudokite papildomos tirozino dozės siekiant kompensuoti praleistą.

Ką daryti perdozavus?

Perdozavus nedelsiant kreipkitės pagalbos į gydymo įstaigą arba skambinkite į apsinuodijimų centrą.

Ko vengti vartojant tirozino?

Laikykitės gydytojo rekomendacijų dėl maisto, gėrimų ar fizinio aktyvumo ribojimo.

Kokių kitų vaistų poveikį gali turėti tirozinas?

Nevartokite tirozino be gydytojo patarimo, jei vartojate kuriuos nors iš šių vaistų:

  • levodopa;
  • skydliaukės pakaitinė terapija (pvz. levotiroksinas ir kiti).

Tai nėra išsamus visų galimų vaistų sąrašo, kurie gali sąveikauti su tirozinu. Gali būti ir kitų receptinių, nebiržinių vaistų, vitaminų ar augalinių preparatų sąveikų. Pasitarkite su gydytoju dėl galimų vaistų sąveikų.

Ar tirozinas sąveikauja su mano vartojamais vaistais?

Norint patikrinti preparatų sąveiką, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.

Komentarų sekcija išjungta.