Tobramicino akių lašai: vartojimas, šalutinis poveikis ir įspėjimai

Sužinosite
Tobramicinas yra antibiotikas, naikinantis bakterijas.
Tobramicino oftalminiai preparatai (akių vaistai) naudojami gydyti bakterines akių infekcijas.
Tobramicino oftalminis preparatas neveikia virusinių ar grybelinių akių infekcijų, jis skirtas tik bakterinėms infekcijoms gydyti.
Kartais vaistas gali būti naudojamas ir kitais, informaciniame lapelyje nepaminėtais tikslais.
Tobramicino oftalminio preparato šalutinis poveikis
Kreipkitės skubios medicinos pagalbos, jei pasireiškia alerginės reakcijos požymiai: dilgėlinė, kvėpavimo pasunkėjimas, veido, lūpų, liežuvio ar gerklės patinimas.
Tobramicino oftalminis preparatas gali sukelti rimtą šalutinį poveikį. Nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jei pasireiškia:
- stiprus deginimas, graužimas ar dirginimas po vaisto vartojimo;
- akių patinimas, paraudimas, stiprus diskomfortas, šašai, išskyros (gali būti infekcijos požymiai).
Dažnai pasitaikantis šalutinis poveikis:
- akių niežulys ar paraudimas;
- lengvas deginimas, graužimas ar sudirginimas;
- vokų niežulys arba paburkimas;
- neryškus matymas;
- padidėjęs akių jautrumas šviesai.
Tai nėra visas galimų šalutinių poveikių sąrašas, jų gali pasireikšti ir daugiau. Jei pastebėjote šalutinį poveikį, kreipkitės į savo gydytoją.
Įspėjimai
Laikykitės visų gydytojo arba vaisto pakuotės nurodymų. Informuokite savo gydytoją apie visas ligas, alergijas ir visus šiuo metu vartojamus vaistus.
Prieš vartojant šį vaistą
Tobramicino oftalminio preparato negalima vartoti, jei esate alergiškas tobramicinui arba turite:
- virusinę ar grybelinę akių infekciją.
Norint įsitikinti, kad vaistas jums saugus, informuokite gydytoją, jei turėjote:
- alergiją kitiems panašiems antibiotikams, pvz., amikacinui, gentamicinui, kanamicinui, neomicinui, streptomicinui arba vankomicinui.
Nežinoma, ar šis vaistas gali pakenkti nėščiai moteriai ar vaisiui. Pasitarkite su gydytoju, jei esate nėščia arba planuojate pastoti.
Tobramicinas gali patekti į motinos pieną ir sukelti pašalines reakcijas žindomam kūdikiui. Rekomenduojama nevartoti vaisto žindymo metu.
Vaistas netinka vaikams iki 2 mėnesių amžiaus.
Kaip vartoti tobramicino oftalminį preparatą?
Laikykitės gydytojo arba recepto nurodymų. Nevartokite vaisto didesnėmis arba mažesnėmis dozėmis ir ilgiau nei nurodyta.
Įprastai suaugusiesiems į pažeistą akį įlašinama po 1–2 lašus kas 4 valandas. Sunkiomis infekcijos atvejais gali būti skiriama po 2 lašus kas valandą trumpam laikui, vėliau dozė ir lašų kiekis sumažinamas, kaip nurodo gydytojas. Visada vadovaukitės gydytojo dozavimo rekomendacijomis.
Nenaudokite šio vaisto su kontaktiniais lęšiais. Kai kurių sudėtyje gali būti konservantų, galinčių pakeisti minkštų kontaktinių lęšių spalvą. Po naudojimo palaukite mažiausiai 15 minučių prieš įsidėdami kontaktinius lęšius.
Prieš naudodamiesi lašais ar tepalu, nusiplaukite rankas.
Lašų vartojimas:
- Šiek tiek atloškite galvą atgal, švelniai patraukite apatinį voką formuodami mažą kišenėlę. Laikykite lašintuvą virš akies galiuku žemyn, pažiūrėkite į viršų ir į šalį, išspauskite paskirtą lašų kiekį.
- Užmerkite akis 2–3 minutėms nuleista galva, be mirksėjimo ar žvairavimo. Nespausdami stipriai, švelniai pirštu paspauskite akies vidinį kampą apie 1 minutę, kad vaistas nenutekėtų ašarų kanalu.
- Naudokite tik tiek lašų, kiek paskyrė gydytojas. Jei reikia kelių lašų, tarp jų darykite apie 5 minučių pauzę.
- Prieš naudojant kitus akių lašus palaukite bent 10 minučių.
Tepalo vartojimas:
- Lengvai atloškite galvą, patraukite apatinį voką, kad susidarytų kišenėlė. Laikykite tepalo tūbelę nukreipę galiuku į kišenėlę, pažiūrėkite į viršų ir šalin.
- Išspauskite ploną tepalo juostelę į apatinio voko kišenėlę, nelieskite tūbelės galiuku akies. Švelniai pamirksėkite ir palaikykite užmerktas akis 1–2 minutes.
- Perteklių nuo blakstienų nuvalykite servetėle.
- Po tepalo gali trumpam apsiblausti regėjimas. Venkite vairuoti ar dirbti, kol regėjimas nesustiprės.
Nelieskite lašintuvo ar tūbelės galiuko ir nenaudokite jo prisilietę prie akies, nes galite užkrėsti vaistą bakterijomis, kas gali sukelti rimtas regėjimo problemas.
Vaistą naudokite visą gydytojo paskirtą laikotarpį. Simptomai gali pagerėti anksčiau nei išnyks infekcija. Dozių praleidimas didina atsparių bakterijų riziką.
Laikykite kambario temperatūroje, saugokite nuo drėgmės ir karščio. Laikykite sandariai uždarytą.
Nenaudokite akių lašų, jei skystis pakeitė spalvą ar susidariusių dalelių. Tokiu atveju kreipkitės į vaistininką dėl naujo vaisto.
Ką daryti, jei praleidote dozę?
Pavartokite praleistą dozę, kai tik prisiminsite. Jei jau greitai laikas kitai dozei, praleiskite dozę ir laikykitės įprasto grafiko. Negalima vartoti dvigubos dozės.
Ką daryti perdozavus?
Perdozavus tikimybė, kad bus pavojinga, nedidelė. Jei kas nors netyčia prarijo vaisto, kreipkitės į skubios pagalbos tarnybą.
Ko vengti vartojant tobramicino oftalminį preparatą?
Vaistas gali sukelti regėjimo neryškumą ir lėtinti reakciją. Būkite atsargūs vairuodami ar dirbdami darbus, kuriems reikia gero matomumo.
Nenaudokite kitų akių vaistų be gydytojo leidimo.
Venkite dėvėti kontaktinius lęšius, kol nebeliks infekcijos simptomų.
Kokie kiti vaistai gali paveikti tobramicino oftalminį preparatą?
Mažai tikėtina, kad per burną ar leidžiamieji vaistai paveiks tobramiciną, vartojamą akių lašais ar tepalu. Visgi informuokite gydytoją apie visus vartojamus vaistus, įskaitant receptinius, nereceptinius, vitaminus ir augalinius papildus, nes jie gali sąveikauti tarpusavyje.