Tulžies pūslės skausmas
Sužinosite
Tulžies pūslės skausmas – tai bet koks skausmas, jaučiamas viršutinėje dešinėje pilvo srityje, kuris gali būti susijęs su tulžies pūsle.
Kas yra tulžies pūslė?
Tulžies pūslė – tai nedidelė maišelio formos organas, kuris yra susijęs su kitomis virškinimo sistemos dalimis. Ji kaupia ir išskiria tulžį – skystį, kurį gamina kepenys riebalams skaidyti. Tulžies pūslė yra po kepenimis viršutinėje dešinėje pilvo dalyje. Tulžies pūslė išskiria tulžį per tulžies latakus, kurie sudaro tulžies takų sistemą. Ši sistema perneša tulžį iš kepenų į plonąją žarną.
Kur jaučiamas tulžies pūslės skausmas?
Tulžies pūslės skausmo vieta gali skirtis. Kadangi tulžies pūslė yra viršutinėje dešinėje pilvo srityje, dažniausiai skausmas jaučiamas būtent ten. Tačiau skausmas taip pat gali pasireikšti viršutinėje vidurinėje pilvo dalyje arba krūtinėje. Gali atsirasti ir vadinamasis persiduodantis skausmas. Tai reiškia, kad skausmas, kilęs iš vienos kūno vietos, jaučiamas kitoje. Tulžies pūslės skausmas gali plisti į nugarą ar dešinį petį.
Koks yra tulžies pūslės skausmas?
Tulžies pūslės skausmas yra unikalus ir labai intensyvus. Jūs galite jausti staigų, aštrų skausmą viršutinėje dešinėje pilvo srityje. Jis gali priminti pjūvį peiliu. Šis skausmas yra nuolatinis ir stiprus. Skausmas nepraeina ar nesumažėja keičiant kūno padėtį. Dujos ar tuštinimasis taip pat nepadeda. Gilus kvėpavimas gali dar labiau sustiprinti skausmą. Skausmas gali būti toks stiprus, kad sunku išbūti ramiai, o kai kurie žmonės gali galvoti, jog patiria širdies smūgį. Valgymas dažnai dar labiau pablogina skausmą, nes jis sukelia tulžies pūslės susitraukimus.
Kokie yra kiti tulžies pūslės skausmo simptomai?
Be stipraus skausmo viršutinėje dešinėje pilvo srityje, gali pasireikšti šie simptomai:
- Odos ir akių baltymų pageltimas (gelta).
- Pykinimas ir vėmimas.
- Karščiavimas ir šaltkrėtis.
- Šviesios spalvos šlapimas arba šviesios spalvos išmatos.
Ar tulžies pūslės skausmas gali trukti savaites?
Ne. Tulžies pūslės skausmas paprastai trunka nuo kelių minučių iki kelių valandų. Jei skausmas nepraeina per kelias valandas, tai gali būti rimtos sveikatos problemos požymis. Skausmas, trunkantis ilgiau nei dvi-tris valandas, ypač kartu su kitais simptomais, reikalauja medicininės pagalbos. Tulžies pūslės skausmas gali būti toks stiprus, kad dažnai žmonės kreipiasi į skubios pagalbos skyrių.
Kas sukelia tulžies pūslės skausmą?
Dažniausia tulžies pūslės skausmo priežastis – tulžies akmenys. Tulžies akmenys, dar vadinami cholelitiaze, yra akmenį primenantys dariniai, susidarantys tulžies pūslėje. Jie susideda iš organizme sukietėjusių medžiagų, daugiausia iš cholesterolio. Tulžies akmenys gali būti labai įvairaus dydžio – nuo smėlio grūdelio iki golfo kamuoliuko dydžio. Daugelis žmonių, turinčių tulžies akmenų, gali to nežinoti ir jiems nereikia gydymo.
Kitos tulžies pūslės skausmo priežastys
Tulžies latakų akmenys (choledocholitiazė)
Tulžies akmenys gali iš keliauti iš tulžies pūslės į pagrindinį tulžies lataką, vadinamą bendruoju tulžies lataku. Bendrieji tulžies latakų akmenys (choledocholitiazė) yra retesni, bet pavojingesni nei tulžies pūslės akmenys. Kai akmuo užkemša bendrąjį tulžies lataką, tai gali sukelti rimtas medicinines problemas, pavyzdžiui, pankreatitą.
Tulžies pūslės uždegimas (cholecistitas)
Tulžies akmenys gali sukelti cholecistitą – tulžies pūslės uždegimą. Tai atsitinka, kai tulžies akmuo užkemša tulžies nutekėjimą iš tulžies pūslės. Dėl to tulžis įstringa pūslėje, o bakterijos gali pradėti kauptis ir sukelti infekciją.
Tulžies pūslės ligos
Tulžies pūslės ligos apima bet kokias būkles, paveikiančias tulžies pūslę ar tulžies latakus. Tai gali būti akmenys, uždegimas ar kitos problemos, tokios kaip biliarinė diskinezija ir cholangitas. Biliarinė diskinezija sutrikdo tulžies pūslės gebėjimą perkelti tulžį į tulžies latakus. Cholangitas yra tulžies latakų uždegimas, kuris gali atsirasti dėl infekcijos, užsikimšimo ar autoimuninės ligos, tokios kaip pirminis biliarinis cholangitas.
Tulžies pūslės polipai
Tulžies pūslės polipai yra nenormalūs audinių augliai, susidarantys tulžies pūslės gleivinėje. Dauguma jų yra nepavojingi, tačiau gali signalizuoti apie kitas tulžies pūslės ligas. Jie taip pat gali sukelti komplikacijų, tokių kaip uždegimas. Maždaug 5% tulžies pūslės polipų gali sukelti vėžį.
Tulžies pūslės vėžys
Tulžies pūslės vėžys yra reta vėžio forma, kai piktybinės ląstelės pradeda augti tulžies pūslėje. Vėžinės ląstelės pradeda formuotis vidiniame tulžies pūslės sluoksnyje ir plinta į išorinius sluoksnius. Tulžies pūslės vėžys dažnai aptinkamas tik tada, kai jis jau išplitęs į kitas kūno dalis.
Tulžies latakų vėžys (cholangiokarcinoma)
Tulžies latakų vėžys arba cholangiokarcinoma – reta vėžio rūšis, kuri prasideda tulžies latakuose. Dažniausias tulžies latakų vėžio tipas yra ekstrahepatinė cholangiokarcinoma, kuri atsiranda už kepenų ribų. Tulžies latakų vėžys dažnai diagnozuojamas tik vėlesnėse stadijose.
Koks yra greičiausias būdas palengvinti tulžies pūslės skausmą?
Norėdami sumažinti tulžies pūslės skausmą, galite pabandyti uždėti šiltą kompresą ant skaudamos vietos. Taip pat gali padėti pipirmėčių arbatos gėrimas arba magnio papildų vartojimas, kurie padeda ištuštinti tulžies pūslę. Tačiau namuose nėra daug būdų, kaip efektyviai numalšinti skausmą. Jei skausmas nepraeina, dažniausiai prireikia medikamentinio arba chirurginio gydymo.
Kurioje pusėje gulėti esant tulžies pūslės skausmui?
Tulžies pūslė yra dešinėje pusėje, todėl, norint jos nespausti, galite pabandyti miegoti ant kairiojo šono. Tai leidžia tulžies pūslei laisvai susitraukti ir išsiplėsti, kas gali padėti išstumti tulžies akmenį. Tačiau moksliniai tyrimai nepatvirtina, kad miegojimas vienoje ar kitoje pusėje veiksmingai malšina skausmą.
Kaip gydomas tulžies pūslės skausmas?
Tulžies pūslės skausmo gydymas priklauso nuo būklės priežasties ir sunkumo. Gydytojas gali pradėti nuo šių priemonių:
- Skausmą malšinantys vaistai. Jei skausmas kartojasi, gydytojas gali paskirti vaistų nuo skausmo, kad sumažintų jo intensyvumą.
- Antibiotikai. Jei turite infekciją, gydytojas gali paskirti antibiotikų.
- Endoskopinis gydymas. Endoskopinė retrogradinė cholangiopankreatografija (ERCP) gali būti naudojama nedideliems tulžies pūslės sutrikimams gydyti. Procedūros metu gydytojas naudoja vamzdinį instrumentą (endoskopą), kuris įvedamas per virškinimo sistemą. Tai leidžia pašalinti tulžies akmenis, įstatyti stentus tulžies latakams atverti ar paimti audinių mėginius biopsijai.
Daugeliu atvejų tulžies pūslės problemos gydomos tulžies pūslės pašalinimo operacija (cholecistektomija). Tulžies pūslė nėra būtina gyvenimui, todėl žmogus gali gyventi normalų gyvenimą be jos.
Tulžies pūslės pašalinimo operacijos tipai
- Laparoskopinė cholecistektomija. Tai minimaliai invazinė operacija, kurios metu atliekami keli nedideli pjūviai. Į vieną pjūvį įvedamas laparoskopas – chirurginis įrankis su kamera, leidžiantis gydytojui matyti tulžies pūslę ekrane. Tulžies pūslė pašalinama per kitą pjūvį. Šio tipo operacija dažniausiai sukelia mažiau komplikacijų, greitesnį atsigavimą ir mažesnius randus. Dauguma cholecistektomijų atliekamos būtent šiuo metodu.
- Atvira cholecistektomija. Šios operacijos metu daromas vienas didesnis pjūvis pilvo atidarymui. Ji reikalinga sudėtingesniais atvejais, pavyzdžiui, kai tulžies pūslė yra stipriai uždegusi ar pažeista, arba jei įtariamas vėžys.
- Robotinė cholecistektomija. Tai naujesnis metodas, kuris atliekamas tik nedaugelyje medicinos centrų.
Jei tulžies pūslės skausmą sukelia vėžys, gydytojas bendradarbiaus su specialistų komanda, kad suteiktų papildomą gydymą.
Kaip išvengti tulžies pūslės skausmo?
Geriausias būdas išvengti tulžies pūslės skausmo – sveika mityba. Kai kurie maisto produktai gali sukelti tulžies pūslės problemas arba pabloginti esamas. Reikėtų vengti didelio kiekio:
- Sočiųjų riebalų.
- Cukraus.
- Natrio.
- Rafinuotų angliavandenių.
- Raudonos mėsos.
- Kepto maisto.
Sveika mityba turėtų apimti:
- Liesą mėsą ir žuvį.
- Augalinės kilmės produktus.
- Vaisius ir daržoves.
- Maistą, kuriame gausu skaidulų.
- Pilno grūdo produktus.
- Neriebius pieno produktus.
Taip pat svarbu laikytis valgymo režimo. Venkite praleisti valgymų ir nebandykite greitai numesti svorio, nes tai gali padidinti tulžies akmenų riziką. Užtikrinkite pakankamą fizinį aktyvumą – reguliarus sportas mažina tulžies akmenų tikimybę.