Valacikloviras: vartojimas, dozavimas, šalutinis poveikis

Sužinosite
Valacikloviras – tai antivirusinis vaistas, lėtinantis herpes viruso plitimą ir dauginimąsi organizme, padedantis kovoti su infekcija.
Valacikloviras vartojamas gydyti herpes virusų sukeliamas infekcijas, įskaitant lytinių organų pūslelinę, lūpų pūslelinę ir juostinę pūslelinę (herpes zoster) suaugusiesiems.
Vaikams valacikloviras skiriamas lūpų pūslelinei gydyti, jei vaikas yra ne jaunesnis kaip 12 metų, arba vėjaraupiams, jei vaikas yra vyresnis nei 2 metų.
Šis vaistas neišgydo herpes infekcijos ir neapsaugo nuo viruso perdavimo kitiems žmonėms, tačiau gali palengvinti ligos simptomus.
Įspėjimai
Prieš pradėdami vartoti valaciklovirą, informuokite gydytoją, jei sergate ŽIV/AIDS, turite susilpnėjusią imuninę sistemą, inkstų ligą (arba atliekama dializė) arba jei jums atlikta inksto arba kaulų čiulpų transplantacija.
Valacikloviras gali sukelti inkstų pažeidimą. Šio poveikio rizika padidėja, jei kartu vartojate kitus inkstus veikiančius vaistus. Pasakykite gydytojui apie visus vartojamus vaistus. Gali prireikti keisti dozę arba atlikti papildomus tyrimus, jei kartu vartojate tam tikrus vaistus su valacikloviru.
Gydymą valacikloviru reikia pradėti kuo greičiau, vos pasirodžius pirmiesiems simptomams – dilgčiojimui, deginimui, pūslelėms.
Valacikloviras neapsaugo nuo lytinių organų pūslelinės plitimo. Herpes infekcijos yra užkrečiamos ir galite užkrėsti kitus, net jei vartojate šį vaistą.
Nutraukite valacikloviro vartojimą ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jei pasireiškė rimto šalutinio poveikio požymiai, galintys pažeisti raudonuosius kraujo kūnelius: karščiavimas, lengvas mėlynių ar kraujavimo atsiradimas, raudonos dėmės ant odos (ne nuo herpes ar vėjaraupių), kraujas išmatose, vėmimas, blyški ar pageltusi oda, silpnumas, nualpimas, sumažėjęs ar visai nepasireiškiantis šlapinimasis.
Prieš vartojant šį vaistą
Nevartokite šio vaisto, jei esate alergiški valaciklovirui arba aciklovirui.
Prieš pradedant valacikloviro vartojimą, būtina informuoti gydytoją, jei turite:
- inkstų ligą (arba atliekama dializė);
- sergate ŽIV/AIDS ar kitomis ligomis, dėl kurių silpnėja imuninė sistema;
- esate persodinę inkstą ar kaulų čiulpus.
Nėra žinoma, ar šis vaistas gali pakenkti dar negimusiam kūdikiui. Tačiau herpes virusas gali būti perduotas iš motinos vaikui gimdymo metu. Jei turite lytinių organų pūslelinę, svarbu nėštumo metu išvengti pūslelių, kad jų nebūtų gimdymo metu.
Valacikloviras patenka į motinos pieną ir gali pakenkti žindomam kūdikiui. Informuokite gydytoją, jei maitinate krūtimi.
Neduokite valacikloviro vaikui be gydytojo rekomendacijos.
Kaip vartoti valaciklovirą?
Vartokite valaciklovirą tiksliai taip, kaip nurodė gydytojas. Laikykitės visų recepto etiketėje pateiktų nurodymų. Nenaudokite didesnės ar mažesnės dozės ir nevartokite ilgiau nei rekomenduota.
Valaciklovirą pradėkite vartoti kuo greičiau vos pasireiškus pirmajam simptomui (dilgčiojimas, deginimas, pūslelės). Šio vaisto veiksmingumas gali sumažėti, jei pradedama vartoti vėliau nei praėjus 1–2 dienoms nuo simptomų pradžios.
Kai kurios herpes infekcijos turi būti gydomos ilgiau nei kitos. Vartokite vaistą visą paskirtą laiką net jei simptomai pagerėja anksčiau. Praleistos dozės gali padidinti viruso atsparumo riziką.
Valaciklovirą galima vartoti nepriklausomai nuo valgio.
Jei vaikui sunku nuryti vaisto tabletę, apie tai informuokite gydytoją.
Gerkite daug vandens vartodami valaciklovirą, kad inkstai veiktų tinkamai.
Herpes virusų sukeltos pažeistos odos vietos turi būti kuo švaresnės ir sausos. Patartina dėvėti laisvus drabužius, siekiant išvengti pažeistų vietų dirginimo.
Valacikloviro tabletes laikykite kambario temperatūroje nuo drėgmės ir šilumos.
Ką daryti, jei praleidote dozę?
Praleistą dozę išgerkite kuo greičiau prisiminus. Jei jau artėja kita suplanuota dozė, praleiskite pamirštąją dozę ir tęskite įprastą grafiką. Nevartokite dvigubos dozės.
Perdozavimas
Perdozavimo atveju nedelsiant kreipkitės į medicinos pagalbą.
Ko vengti
Šis vaistas neapsaugo jūsų nuo lytinių organų pūslelinės perdavimo kitiems. Herpes infekcijos yra užkrečiamos ir galite užkrėsti kitus net vartojant valaciklovirą.
Venkite lytinių santykių arba naudokite latekso prezervatyvą, kad sumažintumėte viruso plitimo riziką. Nedelsdami saugokite pažeistas vietas – neleiskite joms liestis su kitų žmonių oda. Nelieskite užkrėstos vietos ir po to savo akių. Dažnai plaukite rankas, kad sumažintumėte infekcijos plitimą.
Nedalinkite valacikloviro su kitais asmenimis, net jei jų simptomai panašūs į jūsų.
Valacikloviro šalutinis poveikis
Nedelsdami kreipkitės į greitąją medicinos pagalbą, jei pasireiškia alerginės reakcijos požymiai: bėrimas, kvėpavimo pasunkėjimas, veido, lūpų, liežuvio ar gerklės tinimas.
Būtina nedelsiant informuoti gydytoją, jei pastebite:
- sumaištį, agresyvumą, nestabilumo jausmą;
- haliucinacijas (matote ar girdite tai, ko nėra);
- kalbos sutrikimus;
- traukulį;
- inkstų veiklos sutrikimus – mažai arba visai nėra šlapinimosi, skausmingas ar sunkus šlapinimasis, tinimas kojose ar pėdose, nuovargis ar dusulys.
Nedelsdami nustokite vartoti valaciklovirą ir kreipkitės į gydytoją, jei atsiranda bet kuris iš šių sunkaus šalutinio poveikio požymių, galinčių pažeisti raudonuosius kraujo kūnelius:
- karščiavimas, blyškumas;
- neįprastas kraujavimas (kraujavimas iš nosies, dantenų);
- raudonas ar rausvas šlapimas, sumažėjęs šlapinimasis;
- raudonos dėmės ant odos (ne nuo herpes ar vėjaraupių);
- silpnumas ar nuovargis;
- pilvo skausmas, kraujingas viduriavimas, vėmimas;
- veido, rankų ar kojų tinimas.
Šalutinis poveikis dažniau pasireiškia suaugusiesiems, vyresniems nei 65 metų.
Dažniausi valacikloviro šalutiniai poveikiai:
- pykinimas, pilvo skausmas;
- galvos skausmas.
Tai nėra visi galimi šalutiniai poveikiai. Jei pastebėjote kitokių simptomų, kreipkitės į gydytoją.
Kokie vaistai gali turėti įtakos valaciklovirui?
Valacikloviras gali pažeisti inkstus, šis poveikis sustiprėja vartojant kartu su tam tikrais kitais vaistais, pavyzdžiui: antivirusiniais vaistais, chemoterapiniais vaistais, injekuojamais antibiotikais, vaistais žarnyno ligoms, aukšto kraujospūdžio vaistais, preparatais organų atmetimo profilaktikai, osteoporozės gydymui bei kai kuriais skausmą ar artritą malšinančiais vaistais.
Kiti vaistai, taip pat vitaminai ar vaistažolių preparatai gali sąveikauti su valacikloviru. Pasakykite sveikatos priežiūros specialistui apie visus šiuo metu vartojamus vaistus, taip pat apie tuos, kuriuos ketinate pradėti ar nutraukti vartoti.
Ar valacikloviras sąveikauja su mano kitais vaistais?
Pasitarkite su gydytoju ar vaistininku dėl galimos sąveikos su kitais vartojamais vaistais.