Kalninė arnika — Arnika montana
Sužinosite
Kalninė arnika yra daugiametis, iki 50 cm aukščio žolinis augalas. Jo stiebas status, nešakotas, apaugęs plaukeliais. Pamatiniai lapai — standūs, atvirkščiai kiaušiniški, gelsvai žali, prigludę prie žemės, o stiebiniai — bekočiai, priešiniai, lancetiški, mažesni už pamatinius lapus. Stiebo viršūnėje ir šakelių galuose formuojasi po vieną graižą. Pražysta birželio—liepos mėnesiais, žiedai gelsvai oranžiniai. Lukštavaisiai subręsta liepos—rugpjūčio mėnesiais. Dauginasi šakniastiebiais ir sėklomis.
Kalninė arnika auga pietiniuose ir rytiniuose Lietuvos rajonuose, ypač mėgsta retus mišrius miškus, pušynus, žvyringas drėgnas dirvas. Augalas — nykstantis, todėl jį reikia mėginti auginti sode, darželyje ir kitur.
Kalninė arnika
Vaistinei žaliavai renkami tik pražydę augalo graižai. Geriau rinkti saulėtą dieną, kai visiškai nudžiūsta rasa. Žiedai greitai džiovinami gerai vėdinamoje, apsaugotoje nuo saulės spindulių patalpoje. Išdžiūvę žiedai kvepia, yra kartoko, deginančio skonio. Sausoje ir vėsioje vietoje galima laikyti dvejus metus.
Arnikos graižuose yra 4% arnicino, susidedančio iš arnidiolio ir faradiolio, eterinio aliejaus, raugų (5% ), arnisterolio, cinarino (0,05%), betaino, ksantofilo, chlorofilo, azulenų, angliavandenių (fruktozės, gliukozės), inulino, riebalų, stearinų, dervų, vaškų, gleivių, organinių rūgščių (valerijono, acto, obuolių), mineralinių druskų ir kitų junginių.
Arnika — seniai žinomas vaistinis augalas, kuris Vakarų Europoje vartojamas gydymui jau nuo XI amžiaus. Arnikos galeniniai preparatai veikia dirginančiai, spazmolitiškai, priešuždegiminiai. ir skatina kraujo krešėjimą. Arnikos preparatai vartojami nuo hipertonijos ir aterosklerozės, mažos dozės tonizuoja centrinę nervų sistemą, o didelės — slopina. Jos veikliosios medžiagos skatina tulžies išsiskyrimą, teigiamai veikia uždegiminius procesus. Be to, vartojama akušerijoje ir ginekologijoje kraujavimams stabdyti.
Arnika montana
Arnikos užpilui ruošti imama 10 g žaliavos, emaliuotame inde užpilama 200 ml verdančio vandens ir kaitinama 15 minučių verdančio vandens vonelėje, paskui aušinama 45 minutes, nukošiama, nusunkiama ir pripilama virinto vandens, kad gautųsi nurodytas kiekis. Geriama pavalgius po 1—2 valgomuosius šaukštus tris kartus per dieną. Užpilas laikomas vėsioje vietoje dvi paras.
Farmacijos pramonė išleidžia „Tinctura arnicae“, kurią reikia gerti po 20—40 lašų 2—3 kartus per dieną.
Arnikos užpilas ir tinktūra vartojama ir išoriškai (kompresams, pavilgams) esant spazmams, sumušimams, furunkulams, karbunkulams, nudegimams ir kt. Be to, ji tinka ir kosmetikai.
Arnikos dedama į vaistinių augalų mišinius, vartojamus tulžies, kepenų, skrandžio, širdies ligoms bei sumušimams gydyti.
Kalninės arnikos preparatus reikia vartoti atsargiai, nes galima apsinuodyti. Būtinai pasitarkite su gydytoju.