Plaučių uždegimas: simptomai ir gydymo būdai

0
37
plaučių uždegimas

Plaučių uždegimas, arba pneumonija, yra sunki kvėpavimo takų infekcija. Ji sukelia uždegimą plaučiuose. Šią ligą sukelti gali bakterijos, virusai ir grybeliai.

Pagrindiniai simptomai yra kosulys, karščiavimas, dusulys ir silpnumas. Ši liga gali būti pavojinga, ypač vyresniems žmonėms ir žmonėms su silpna imuninė sistema.

Ankstyva diagnostika ir tinkamas gydymas yra svarbūs. Pneumonija gali būti lengva ir pasveikti namie. Tačiau sunkesni atvejai reikalauja hospitalizacijos ir specializuotos terapijos.

Šiame straipsnyje aptarsime simptomus, gydymo būdus ir profilaktikas. Tai padės išvengti pavojingos pneumonijos.

Kas yra plaučių uždegimas

Plaučių uždegimas, dar vadinamas pneumonija, yra infekcija. Ji sukelia plaučių audinio uždegimą. Mikroorganizmai, patekę į plaučius, sukėlė uždegimo reakciją.

Daugiausiai plaučių uždegimo formų yra bakterinis ir virusinis plaučių uždegimas.

Kaip vystosi pneumonija

Infekcija pažeidžia plaučių alveoles. Tai sukelia degiminių ląstelių ir skysčio kaupimąsi jose. Tai sutrikdo normalią dujų apykaitą ir kvėpavimo funkciją.

Pneumonija gali išsivystyti dėl įvairių veiksnių. Įskaitant imuninės sistemos silpnumą, kvėpavimo takų pažeidimus ar lėtines plaučių ligas.

Dažniausiai pasitaikančios formos

Bakterinis plaučių uždegimas yra dažniausias. Jis dažnai sukeliamas pneumokoko (Streptococcus pneumoniae). Virusinis plaučių uždegimas gali būti sukeltas įvairių kvėpavimo takų virusų.

Įskaitant gripio, COVID-19 ar RS virusų.

Kaip pažeidžiami plaučiai

Uždegimo metu alveolės yra pripildomos skysčio ir uždegiminių ląstelių. Dėl to sutriksta dujų apykaita ir apsunksta kvėpavimas. Šis procesas gali pažeisti plaučių audinio struktūrą ir funkciją.

Plaučių uždegimo rizikos veiksniai

Plaučių uždegimas gali susirasti įvairiems amžiaus grupėms. Bet kai kurios grupės yra daugiau pažeidžiamos. Vaikai iki 2 metų ir vyresni nei 65 metų žmonės turi didesnę riziką.

Rūkymas, lėtinės ligos, kaip astma, diabetas, širdies ligos, imunodeficitas padidina pavojų. Pneumonija gali būti labai pavojinga.

Aplinkos teršalai, perpildytos gyvenimo sąlygos ir neskiepijimas nuo pneumonijos ar gripo didina riziką. Neseniai patirta operacija ar sunkia liga sergantys taip pat yra pažeidžiamos grupės.

  • Amžius (kūdikiai ir vyresni nei 65 m.)
  • Rūkymas
  • Lėtinės ligos (astma, diabetas, širdies ligos)
  • Imuninės sistemos sutrikimai
  • Neseniai patirta operacija ar sunkia liga
  • Aplinkos teršalai
  • Perpildytos gyvenimo sąlygos
  • Neskiepijimas nuo pneumonijos ar gripo

plaučių uždegimo rizikos veiksniai

Svarbu atkreipti dėmesį į šiuos rizikos veiksniaus. Imti atitinkamų profilaktikos priemonių. Tai padės išvengti pneumonijos ar jos komplikacijų.

Dažniausi pneumonijos sukėlėjai

Pneumonija gali būti sukelta daugybėje būdų. Pagrindiniai sukėlėjai yra Streptococcus pneumoniae, gripo virusai ir pneumokokai. Svarbu žinoti, kokie patogenai dažniausiai sukelia šią ligą, kad būtų galima taikyti tikslingą gydymą.

Bakteriniai sukėlėjai

Dažniausi bakterinę pneumoniją sukeliantys mikroorganizmai yra Streptococcus pneumoniae. Jis sukelia apie 35-60% visuomenėje įgytų pneumonijos atvejų. Haemophilus influenzae (5-20%) ir Staphylococcus aureus (2-10%) taip pat svarbūs.

Kiti bakteriniai sukėlėjai, nors ir rečiau, gali būti Mycoplasma pneumoniae, Legionella pneumophila, Chlamydophila pneumoniae ir Moraxella catarrhalis.

Virusiniai sukėlėjai

Virusai, tokie kaip gripo, koronavirusai, sukelia apie 2-10% visų visuomenėje įgytų pneumonijos atvejų. Ypač didelę riziką jie kelia pacientams, sergantiems lėtinėmis ligomis ar turintiems susilpnėjusią imunitetą.

Grybeliniai sukėlėjai

Grybeliniai sukėlėjai yra gana reti. Dažniau pasitaikantys tik silpnos imuninės sistemos asmenims. Jie gali sukelti sunkias ir ilgalaikes pneumonijas, reikalaujančias specializuoto gydymo.

Žinodami dažniausius Streptococcus pneumoniae, gripo virusų ir pneumokų sukeliamus pneumonijos atvejus, galime taikyti efektyvesnį gydymą. Taip pat imtis prevencinių priemonių, pavyzdžiui, skiepytis prieš šiuos patogenus.

Pagrindiniai ligos simptomai

Plaučių uždegimo simptomai dažnai pasireiškia kosuliu, kuris gali būti su geltonais, žaliais ar kraujingais skrepliais. Taip pat pasireiškia karščiavimas, šaltkrėtis, dusulys, krūtinės skausmas, nuovargis ir silpnumas. Vyresnio amžiaus žmonėms taip pat gali pasireikšti sumišimas ar protinės būklės pokyčiai.

Vaikams dažnai stebimas pykinimas, vėmimas ir energijos stoka. Pneumonijos simptomai gali skirtis priklausomai nuo ligos sukėlėjo ir ligos sunkumo. Kosulys, karščiavimas ir dusulys yra pagrindiniai ligos požymiai, kuriais dažnai pasireiškia plaučių uždegimas.

  1. Nuolatinis, įkyrus kosulys
  2. Karščiavimas virš 38°C
  3. Greitas, paviršutiniškas kvėpavimas (dusulys)
  4. Krūtinės skausmas
  5. Nuovargis, silpnumas
  6. Skreplių spalvos pasikeitimas (geltoni, žali, kraujingi)

Vyresnio amžiaus žmonėms ar asmenims su susilpnėjusia imunine sistema pneumonijos simptomai gali būti mažiau tipiški. Todėl svarbu greitai atpažinti net nedidelių požymių pasireiškimą ir laiku kreiptis medicininės pagalbos.

plaučių uždegimo simptomai

Plaučių uždegimas ir jo komplikacijos

Plaučių uždegimas gali sukelti rimtų komplikacijų. Jei laiku nesiimama tinkamų gydymo priemonių. Viena iš dažniausių komplikacijų yra bakteremija, t.y. bakterijų patekimas į kraujagysles.

Taip pat galimos ir kvėpavimo nepakankamumas bei skysčio kaupimasis aplink plaučius (pleuritas).

Dažniausios komplikacijos

  • Bakteremija (bakterijos kraujyje)
  • Kvėpavimo nepakankamumas
  • Pleuritas (skysčio kaupimasis aplink plaučius)

Kada būtina kreiptis į gydytoją

Jei plaučių uždegimo simptomai, kaip karščiavimas, kosulys ir kvėpavimo sunkumai, nepraeina per 3 dienas. Arba netgi pasunkėja, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Ypač svarbu stebėti vyresnius žmones ir vaikus. Jų būklė gali greitai pablogėti. Delsimas gali turėti rimtų pasekmių, todėl sveikatos problemas reikia spręsti laiku.

Diagnostikos metodai ir tyrimai

Norint nustatyti pneumonijos sukėlėją, svarbu atlikti išsamius tyrimus. Šie tyrimai gali apimti rentgeno nuotraukas, kraujo tyrimus ir skreplių pasėlį. Esant sunkesnei būklei, gali būti atliekama kompiuterinė tomografija ar bronchoskopija.

Kraujo dujų tyrimas dažnai atliekamas sunkaus plaučių uždegimo atveju. Jis padeda įvertinti kvėpavimo funkcijos sutrikimus. Šie tyrimai padeda ne tik identifikuoti sukėlėją, bet ir nustatyti ligos sunkumą.

  1. Rentgeno nuotraukos – padeda įvertinti plaučių pažeidimus.
  2. Kraujo tyrimai – leidžia nustatyti infekcijos požymius, kaip leukocitų kiekis ir CRB lygis.
  3. Skreplių pasėlis – leidžia identifikuoti pneumonijos sukėlėją.
  4. Kompiuterinė tomografija ir bronchoskopija – taikomi esant sunkesnei pneumonijai.
  5. Kraujo dujų tyrimas – atliekamas sunkių atvejų įvertinimui.

Šie diagnostikos metodai yra itin svarbūs norint parinkti tinkamą gydymo kursą. Jie padeda stebėti ligos eigą ir išvengti komplikacijų. Tikslus pneumonijos sukėlėjo nustatymas padeda užtikrinti efektyvų gydymą.

Gydymo strategijos ir metodai

Plaučių uždegimo gydymas priklauso nuo ligos stadijos. Jei reaguoja bakterijos, dažnai naudojami antibiotikai. Virusinės pneumonijos atveju, antivirusiniais vaistais ir deguonies terapija.

Medikamentinis gydymas

Bakterinės pneumonijos gydymui naudojami antibiotikai. Jie sustabdžia bakterijų dauginimąsi. Virusinės pneumonijos atveju, naudojami antivirusinė terapija.

Palaikomoji terapija

Esant sunkiems atvejams, reikia deguonies terapijos. Tai palaiko deguonės lygį. Taip pat naudojami kortikosteroidai uždegimui mažinti.

Stacionarinis gydymas

Sunkesniuose atvejuose, pacientai reikia hospitalizuoti. Ligoninėje naudojami intraveniniai antibiotikai ir antivirusiniai vaistai. Taip pat deguonies terapija ir kitos priemones.

Pasirinktas gydymas, svarbu, kad pacientas visiškai atsitiktuotų gydymo kursui. Tada plaučių uždegimą efektyviai įveiks.

Prevencijos priemonės ir skiepai

Plaučių uždegimo prevencijoje svarbu tinkama higiena ir sveika gyvensena. Reguliarus rankų plovimas ir burnos ertmės priežiūra yra svarbu. Fizinis aktyvumas ir subalansuota mityba taip pat padeda.

Rūkymas yra vienas iš pagrindinių rizikos veiksnių. Jį reikia vengti.

Skiepai yra efektyvi plaučių uždegimo prevencija. Pneumokokinės infekcijos vakcinos ypač rekomenduojamos rizikos grupėms. Tai yra vaikai iki 5 metų ir vyresni nei 65 metų žmonės.

Lietuvoje šie skiepai įtraukti į nacionalinę imunoprofilaktikos programą. Jie kompensuojami sergantiems sunkiomis lėtinėmis ligomis.

Vakcinacija apsaugo ne tik paskiepytąjį, bet ir visą bendruomenę. Tai vadinamas “bandinio imuniteto” efektas. Skiepijimasis sumažina plaučių uždegimo paplitimą.

Komentarų sekcija išjungta.