Akių uždegimas: simptomai ir gydymo būdai

0
22
Akių uždegimas

Akių uždegimas, dar vadinamas konjunktyvitu, yra populiarus Lietuvoje. Daugiau nei 30% žmonių keliaisi į oftalmologus dėl šios problemos. Šis uždegimas sukelia paraudimą, niežėjimą ir nemalonumą akime.

Konjunktyvitas gali būti sukeltas virusais, bakterijomis, alergijomis ar chemikalais. Kiekvienas atvejis reikalauja unikalių gydymo. Svarbu, kad būtų laiku diagnozuotas ir pradėtas gydymas, kad būtų išvengta komplikacijų.

Kas yra akių uždegimas ir konjunktyvitas

Akių uždegimas, arba konjunktyvitas, yra dažna akių problema. Jis gali sukelti paraudimą, niežėjimą ir deginimą. Tai sutrikdo žmogaus kasdienį gyvenimą.

Pagrindinės konjunktyvito formas žinoti svarbu. Tai padeda atpažinti ligą laiku ir rasti efektyvų gydymą.

Pagrindiniai akių uždegimo tipai

Yra keliose formose: virusinis, bakterinis, alerginis, chlamidijų sukeltas ir reakcinis. Kiekvienas tipas turi specifinius simptomus ir reikia skirtingo gydymo.

Kaip vystosi uždegimas

Akių uždegimas dažnai prasideda vienoje akyje. Tačiau gali išpliti ir į kitą. Ligos eiga priklauso nuo sukėlėjo tipo.

Trukme gali būti nuo kelių dienų iki savaičių. Dažnai žmonės su lėtinais ar alerginiais uždegimais turi raudonas akis ar akių infekciją.

Laiku diagnozuojant akių ligą, galima išvengti sunkumų. Toliau bus aptariami simptomai ir gydymo būdai.

Akių uždegimo simptomai ir požymiai

Akių uždegimas, arba konjunktyvitas, gali būti įvairus. Pagrindiniai akių infekcijos simptomai pasireiškia vienoje ar abejose akyse. Jie gali būti skausmas, niežėjimas, svetimkūnio jausmas, akių jautrumas šviesai ir deginimo pojūtis.

Simptomai taip pat gali būti mažus skausmingas guzelius po vokais. Jautrumas prisilietimui prie vokų, ašarojimas ir sudirginimas taip pat yra būdingi.

Išoriniai infekcijos simptomai rodo gelsvą, žalsvą arba skaidrą išskirą. Paraudusius obuolius, patinusius vokus ir sulipusias blakstienas taip pat būna simptomų. Simptomų tipas priklauso nuo uždegimo priežasties.

  • Bakterinis konjunktyvitas dažniausiai pasireiškia pūlingomis išskyromis iš akių.
  • Virusinis konjunktyvitas paprastai sukelia vandenines, skaidrias išskyras.
  • Alerginis konjunktyvitas pasižymi stipriu niežėjimu ir ašarojimu.

Akių uždegimas gali būti itin užkrečiamas. Reikia vengti tiesioginio kontakto su sergančiais. Rūpinimasis tinkama akių higiena yra svarbu.

Konjunktyvitas diagnozuojamas atlikus standartinį akių tyrimą. Gyvymas parenkamas atsižvelgiant į uždegimo tipą ir simptomus.

Bakterinio uždegimo ypatumai ir priežastys

Bakterinis konjunktyvitas yra dažnas sveikatos sutrikimas, sukeltas bakterijomis. Šis tipas akių uždegimo pasižymi specifiniais bruožais. Svarbu suprasti priežastis, kad galėtumėte tinkamai diagnozuoti ir gydyti.

Dažniausi bakterinių infekcijų sukėlėjai

Bakterinį konjunktyvitą dažniausiai sukelia šie mikroorganizmai:

  • Stafilokokai – dažniausiai pasitaikantys suaugusiųjų bakterinių akių infekcijų sukėlėjai.
  • Streptokokai – taip pat dažna bakterinių infekcijų priežastis, ypač vaikų tarpe.
  • Hemofilai – dažnai būdingi bakterinės kilmės akių infekcijos sukėlėjai, ypač kūdikiams ir mažiems vaikams.

Rizikos grupės ir prevencija

Asmenys, kuriems didesnė tikimybė susirgti bakteriniu konjunktyvitu, yra:

  1. Turintys susilpnėjusią imuninę sistemą (pvz., dėl lėtinių ligų ar imuninės sistemos sutrikimų).
  2. Nesilaikantys geros asmens higienos įpročių.
  3. Dėvintys kontaktinius lęšius.
  4. Naudojantys bendrus rankšluosčius ar kosmetiką su kitais.

Norint sumažinti bakterinio konjunktyvito riziką, svarbu laikytis prevencinių priemonių. Gera rankų higiena, saugus kontaktinių lęšių naudojimas ir asmens daiktų nenaudojimas kartu su kitais žmonėmis yra svarbu.

bakterinis konjunktyvitas

Virusinio akių uždegimo specifika

Virusinis konjunktyvitas, arba akių virusinė infekcija, yra svarus akių uždegimo tipas. Jį sukelia herpesvirusas, adenovirusas ir kiti virusai. Šis uždegimas labai paplitęs, dažniausiai per oro lašelius ar sąlytį.

Herpesvirusinis konjunktyvitas dažniausiai pažeidžia vieną akį. Jis sukelia skausmą ir gerklės nerumą. Adenovirusinis konjunktyvitas gali sukelti junginės plėvelių susidarymą. Ligos simptomai dažnai pasibaigia per 4-7 dienas.

Virusinio konjunktyvito simptomai gali būti paraudusios akys, vanduo ir išskirai tekančios akys. Taip pat gali būti karščiavimas, sloguliavimas ir rageninės uždegimas. Dėl užkrečiamumo, šis uždegimas reikalauja greito gydymo.

Alerginio akių uždegimo charakteristikos

Alerginis konjunktyvitas yra akių uždegimas, sukeltas imuninės sistemos reakcijos į alergenus. Dažniausiai alergenus sudaro žiedadulkės, namų dulkių erkės, kosmetika ir kiti dirgikliai. Šis uždegimas labai dažnas žmonėms su astma ar egzema.

Alergenai ir jų poveikis

Alerginis konjunktyvitas gali būti sukeltas daugeliu alergenų:

  • Žiedadulkės – tai dažniausia priežastis pavasarį ir vasarą.
  • Namų dulkių erkės – sukela nuolatinį uždegimą visus metus.
  • Kosmetika ir cheminės medžiagos – gali sukelti alergines reakcijas.

Sezoniniai faktoriai

Sezoniniai alergenai, kaip žiedadulkės, labai poveikauja alerginio konjunktyvito atsiradimui. Simptomai, kaip niežėjimas, ašarojimas ir patinimas, dažniau pasireiškia pavasarį ir vasarą. Tada auga daug žiedų.

Visgi, alerginiai akių sutrikimai gali pasireikšti ir kitais metų laikais. Tai gali būti dėl kitų alergenų, kaip namų dulkių erkės. Svarbu laiku atpažinti simptomus ir imtis gydymo.

Diagnostikos metodai ir tyrimas

Konjunktyvitas – akių uždegimas – diagnozuojamas atliekant įprastinę akių apžiūrą. Gydytojas oftalmologas atidžiai apžiūri akis. Jis vertina svarbiausius simptomus, kaip akių paraudimą, nežymų skausmą, ašarojimą ar nealerginio pobūdžio išskyras. Akių tyrimas yra labai svarbus siekiant nustatyti tikslią ligos priežastį.

Esant sunkesniam konjunktyvito diagnostikai, gali būti atliekami papildomi tyrimai. Pvz., virusiniam konjunktyvitui diagnozuoti gali būti atliktas specialus diagnostinis testas. Sunkesnių formų atvejais gali būti imamas akių paviršių užteršusių bakterijų pasėlis, iš kurio laboratorijoje bus nustatyta, kokio tipo mikroorganizmas sukėlė uždegimą.

  1. Akispūdžio matavimas
  2. Akių dugno tyrimas
  3. Akiplotis
  4. Profilaktinis regėjimo patikrinimas

Svarbu visada kreiptis į gydytoją oftalmologą. Konjunktyvito simptomai gali būti panašūs į kitas akių ligas. Tik profesionalus tyrimas padės tiksliai nustatyti priežastį bei tinkamai gydyti.

konjunktyvito diagnostika

Efektyvūs gydymo būdai ir vaistai

Akių uždegimo gydymas priklauso nuo priežasties. Jei uždegimas yra dėl bakterijų, naudojami antibiotikų lašai. Jie padeda kovoti su infekcija.

Jeigu uždegimas yra dėl viruso, simptomai dažnai praeina savaime. Tačiau gali būti naudojami lašai, kurie palengvina simptomus.

Antibiotikų terapija

Bakterinis konjunktyvitas gydomas antibiotikų lašais. Jie greitai slopina uždegimą ir mažina akių dirginimą.

Antihistamininiai preparatai

Alerginiam konjunktyvitui gydyti naudojami antihistamininiai lašai. OCULOCIN VITAL yra vienas iš jų. Jie padeda slopinti alerginę reakciją.

Drėkinamieji lašai

Nepriklausomai nuo konjunktyvito tipo, drėkinamieji lašai kaip OCULOCIN VITAL padeda palengvinti simptomus. Jie drėkina ir atgaivina akis.

Svarbu laikytis gydytojo nurodymų. Tai padeda pasiekti gerus rezultatą. Tiksliai vartojus vaistus, galima išvengti komplikacijų.

Komplikacijos ir jų prevencija

Negydomas akių uždegimas, vadinamas konjunktyvitu, gali sukelti akių ligos komplikacijas. Jis gali išsivystyti į keratitą, blefaritą, uveitą ar endoftalmitą. Šios komplikacijos gali pažeisti regėjimą ir sukelti sausumą arba regėjimo pablogėjimą.

Norint konjunktyvito prevencija, svarbu laikytis dažnų prevencijos priemonių:

  • Dažnai plauti rankas, ypač prieš liečiant akis.
  • Vengti liesti akis nešvariomis rankomis.
  • Naudoti asmens higienos reikmenis tik sau ir nedavoti kitiems.
  • Tinkamai prižiūrėti ir keisti kontaktinius lęšius.

Rekomenduojama reguliariai patikrinti akis oftalmologui, ypač esant rizikos grupei. Pastebėjus neįprastus simptomus, greitai rasti ir gydyti komplikacijas. Tai gali išgydyti akių sveikatos problemas.

Profilaktikos priemonės ir rekomendacijos

Akių priežiūra ir akių sveikatos profilaktika yra būtina. Jie padeda išvengti akių uždegimo. Rekomenduojama plauti rankas, naudoti asmenines higienos priemones.

Vengti akių lietimo nešvariomis rankomis. Tinkamai prižiūrėti akinius ar kontaktinius lęšius yra svarbu.

Susirgus konjunktyvitu, vengti kontaktu su kitais žmonėmis. Keisti patalynę kasdien ir vėdinti patalpas. Naudojant kosmetiką, ją išmesti, siekiant išvengti užkrėtimo.

Galima naudoti specialias priemones, pvz., NAVIBLEF DAILY CARE putas. Jos padeda palaikyti gerą akių higieną.

Reguliarus akių patikrinimas pas specialistą yra efektyvus. Laikymasis jo patarimų padeda išgydyti problemas. Tai išvengia rimtesnių komplikacijų ateityje.

Komentarų sekcija išjungta.