Kulkšnies skausmas po vaikščiojimo
Sužinosite
Kulkšnys nėra dideli svorio laikantys sąnariai, tokie kaip klubai ar keliai; palyginti su jomis, kulkšnys yra gana mažos, atsižvelgiant į jų atliekamą užduotį. Jei kulkšnys yra sveikos, o kūno svoris nesukelia per didelio spaudimo, jos paprastai gali susidoroti su vaikščiojimu, bėgimu, žygiavimu ir pan. Tačiau jei kulkšnys yra silpnos arba neša per daug svorio, net ir paprastas vaikščiojimas gali sukelti problemų.
Ar po vaikščiojimo jaučiate kulkšnių skausmą? O gal pėdos ir kulkšnys skauda po žygio? Jei taip, verta iš anksto tuo pasirūpinti, kol situacija nepablogėjo, o ne susitaikyti su skausmu ir sumažinti ar nutraukti mėgstamą veiklą.
Arčiau pažvelkime į kulkšnį
Kulkšnis nėra vienas sąnarys, o trys (tibiotalarinis, subtalarinis ir tibiofibularinis sąnarys). Šie sąnariai yra tarp kulkšnies kaulų, įskaitant blauzdikaulio ir šeivikaulio distalines dalis bei pėdos talo kaulą. Pagrindinis sąnarys – tibiotalarinis – yra vyriškas sąnarys, jungiantis blauzdikaulį ir šeivikaulį su talo kaulu. Kulkšnies sąnarius taip pat sudaro kremzlės, kurios užtikrina lygų kaulų paviršių slydimą, bei palaikančios sausgyslės ir raiščiai.
Kulkšnies raiščiai sudaro sudėtingą sistemą, kuri užtikrina struktūrinį palaikymą ir tvirtumą, leidžiantį tiksliai judėti su reikiamu lankstumu, tačiau neleisdami pernelyg didelei laisvei. Prie šių raiščių priskiriami užpakalinis talo-šeivikaulio, priekinis talo-šeivikaulio, kulnakaulio-šeivikaulio bei deltiniai raiščiai.
Kodėl skauda kulkšnis po vaikščiojimo?
Jei kulkšnys skauda po vaikščiojimo ar kitos veiklos, priežastis gali būti kelios. Dažnos yra traumos, tokios kaip išsukimas, patempimas ar net sporto sužalojimai. Problema ta, kad dažnai ignoruojame atrodančias nereikšmingas traumas ir tiesiog laukiame, kol pradinis skausmas praeis; tačiau tai gali sukelti ilgalaikes problemas, kurios išryškėja po savaičių, mėnesių ar net daugelio metų. Pavyzdžiui, kai kulkšnis išsukama ar patempiama, raiščiai per daug ištempiami ir pažeidžiami. Negydomos traumos gali sukelti kulkšnies nestabilumą, o vėliau ir artritą, kaulų išaugas bei kitas komplikacijas. Šios traumos taip pat gali sukelti uždegimą ir skausmą sausgyslėse.
Toks kulkšnies nestabilumas yra dažniausia kulkšnies skausmo priežastis po vaikščiojimo, tad išsamiau tai panagrinėkime.
Kas yra kulkšnies nestabilumas?
Kiek iš mūsų gyvenime nėra patyrę išsuktos ar išnirimo traumos? Prisimenate vaikystės žaidimus, kai stipriai susimušėte kulkšnį šokdami iš ąžuolo ar išėjote iš futbolo rungtynių dėl kulkšnies patempimo? Galbūt tokių traumų patyrėte ir vėliau, paskutinį kartą susižeidę nusileidę laiptais ryto kavos link.
Gal kulkšnis sustojo skaudėti ir atrodė sveika daug metų, tačiau dabar, būdami keturiasdešimties ar vyresni, nebegalite daug vaikščioti, bėgioti ar žygiuoti, nes kulkšnys lieka skaudži
os kelias dienas. Arba galbūt jos pradeda skaudėti, kai tenka nešti kažką sunkaus, taip perkraunant silpnesnes kulkšnis. Gal net reguliariai naudojate kulkšnies įtvarus, kad palengvintumėte įtampą. Labiausiai tikėtina, kad pradinis raiščių pažeidimas palaipsniui sukėlė nestabilumą. Kulkšnies raiščiai turėtų būti įtempti, kaip guminės juostos, kad tinkamai apsaugotų sąnarius. Kai raiščiai išsitampo arba tampa per laisvi, tai sukelia kulkšnies nestabilumą, nes raiščiai nebegali efektyviai kontroliuoti judesių ir apsaugoti sąnario. Nors sena trauma gali būti kulkšnies nestabilumo priežastis, jis taip pat gali atsirasti dėl dėvėjimosi ir senėjimo. Jei nėra akivaizdžios traumos, pvz., plyšusio raiščio, dauguma ortopedų ar šeimos gydytojų gali neatpažinti raiščių nestabilumo.
Gydykite kulkšnies nestabilumą anksti – kitaip ji tik blogės
Jei kulkšnies nestabilumas nebus gydomas, tai, kaip jau minėta, gali sukelti artritą, pažeidimus, kaulų išaugas, plyšimus ar kitas problemas. Svarbu imtis veiksmų ir gydyti kulkšnies nestabilumą anksti, kol jis nepablogėjo.
Jei pasireiškia stiprus kulkšnies patempimas ar kartu plyšta raištis, ortopedai dažniausiai rekomenduoja operaciją (dažnai tai reiškia raiščio pašalinimą ir pakeitimą vienu iš jūsų sausgyslių). Deja, kulkšnies operacija yra rizikinga – ji gali sukelti artritą, nenormalius judesius po operacijos, skausmingą ir ilgą atsigavimą bei reabilitaciją, pernelyg įtemptus raiščius ar nuolatinį skausmą.
Kita vertus, intervencinės ortopedijos gydytojas daugeliu atvejų gali gydyti kulkšnies nestabilumą nechirurginiu būdu. Naudojant tikslias, vaizdo kontrole grindžiamas jūsų pačių biologinių medžiagų (pvz., trombocitų turtingos plazmos, kamieninių ląstelių ir kt.) injekcijas, galima sustiprinti raiščius.
Taigi, jei jaučiate skausmą kulkšnyse po vaikščiojimo, bėgimo ar kitų veiklų, verta pasitikrinti pas intervencinės ortopedijos specialistą. Daugeliu atvejų galima išvengti operacijos, tačiau svarbiausia – laikas! Negalima toleruoti kulkšnies skausmo savaites, mėnesius ar metus, nes, be aktyvumo apribojimo, galite dar labiau pakenkti sąnariui. Spręskite problemą prieš jai tampant rimtesne.
Dažniausios sąlygos, susijusios su kulkšnies skausmu po vaikščiojimo
Achilo sausgyslės uždegimas
Kulno skausmas yra viena iš tų problemų, kuri gali paveikti kasdienę veiklą ir tapti labai apsunkinanti. Viena iš dažniausių kulno skausmo priežasčių – Achilo sausgyslė. Kas yra Achilo sausgyslė? Kas yra Achilo sausgyslės uždegimas? Kokios galimos traumos? Ar kamieninių ląstelių terapija yra tinkama gydymo galimybė?
Kas yra ir kur yra Achilo sausgyslė?
Sausgyslė – tai storas jungiamojo audinio pluoštas, jungiantis raumenį su kaulu. Kasmet įvyksta daugiau nei 30 milijonų sausgyslių ir raiščių traumų. Achilo sausgyslė, storiausia sausgyslė kūne, jungia blauzdos raumenis su kulno kaulu. Ji leidžia pėdai judėti žemyn ir sulenkti kelį.
Skaityti daugiau apie Achilo sausgyslės uždegimą.
Kulkšnies artritas
Kulkšnis yra vieta, kur blauzdikaulio ir šeivikaulio kaulai susitinka su talo kaulu pėdoje. Tarp šių kaulų yra kulkšnies sąnariai (pvz., tibiotalarinis, tibiofibularinis, subtalarinis ir kt.). Jei nuolat jaučiate skausmą kulkšnyse vaikštant, bėgant ar nešant sunkų svorį, tai gali būti sausgyslių uždegimas, raiščių nestabilumas arba artritas viename iš šių sąnarių.
Kulkšnies nestabilumas
Kulkšnis yra jautri traumoms. Tai labiausiai traumuojamas sąnarys sporte, sudarantis 10-30 % visų sporto traumų. Patempimas (dar vadinamas kulkšnies išsukimu) atsiranda, kai vienas ar keli raiščiai ištempiami arba plyšta. Skausmas, patinimas ir kraujosruvos yra dažni. Traumos yra skirstomos į 1, 2 arba 3 laipsnius, priklausomai nuo jų sunkumo. Paprasti veiksmai, kaip žengimas nuo šaligatvio ar sportas, gali sukelti kulkšnies patempimą. Raiščiai stabilizuoja kulkšnies sąnarį, o patempimai gali sukelti kulkšnies nestabilumą.
Kulkšnies sausgyslių plyšimas
Ar jums sakė, kad turite kulkšnies sausgyslės plyšimą ir jums reikalinga operacija? Ar tikrai jos reikia, ar mažiau invazinės injekcijos gali būti veiksmingos? Peržiūrėkime sausgyslių operaciją ir kam ji reikalinga.
Kulkšnėje yra daug sausgyslių, kurios kyla iš kojos raumenų. Jos padeda stabilizuoti kulkšnį ir judinti pėdą įvairiomis kryptimis.
Kulkšnies sausgyslės apima:
- Peronealinę
- FHL (lenkiamąją ilgąją pėdos nykščio)
- Užpakalinę tibialinę
- FDL (lenkiamąją ilgąją pirštų)
- Priekinę tibialinę
- Achilo
Jos gali plyšti dėl traumų arba nusidėvėjimo.
Baxterio neuropatija
Tai nervo įstrigimo sindromas, panašus į riešo kanalo sindromą rankoje. Tai nervo, esančio pėdoje, ties kulnu, įstrigimas, kuris suspaudžia šoninę padalinę blauzdos nervo šaką, vadinamą Baxterio nervu.
Elerso-Danloso sindromas vaikams
Elerso-Danloso sindromas (EDS) apima grupę sutrikimų, veikiančių kūno jungiamuosius audinius, įskaitant odą, sausgysles ir raiščius. Tai paveldimas sutrikimas. Jis dažniausiai pažeidžia odą, sąnarius ir kraujagysles. Dažniausi EDS tipai yra hipermobilus, klasikinis ir kraujagyslinis.
Išnirus kulkšnė
Jūsų kulkšnę sudaro kaulai, kuriuos laiko daugybė raiščių. Šie raiščiai pažeidžiami, kai kulkšnis patempiama ar išsukama.
Tarso tunelio sindromas (TTS)
Tarso tunelio sindromas (TTS) yra blauzdos nervo spaudimo sindromas ties kulkšniu, už medialinio gumburo (vidinio kulkšnies iškilumo).