Didžiojo piršto tirpimas

0
16
Didžiojo piršto tirpimas

Sustingęs didysis pirštas – nors tai nėra labai dažnas ar ypatingai keliamas susirūpinimas (juk tai tik pirštas) – tikrai gali atkreipti jūsų dėmesį. Ir ne be priežasties: tai dažnai yra ankstyvas įspėjamasis ženklas, kad organizme vyksta kažkas rimtesnio. Ypač susirūpinti turėtumėte, jei šis reiškinys kartojasi dažnai arba pasireiškia epizodiškai, ypač atliekant tam tikras veiklas. Gera žinia ta, kad pastebėję problemą ankstyvoje stadijoje, galite užkirsti kelią didesnei žalai ateityje. Didžiojo piršto tirpimą gali lemti kraujotakos sutrikimai ar nervų pažeidimai pačiame piršte, tačiau dažniausiai šios problemos šaltinis slypi apatinėje nugaros dalyje. Tai ypač aktualu, jei ne tik jaučiate tirpimą, bet ir skausmą. Pažvelkime į ryšį tarp apatinės nugaros dalies ir didžiojo piršto.

Didžiojo piršto tirpimas ir apatinė nugaros dalis

Nustebsite, tačiau viena iš reikšmingų problemų, kuri gali pasireikšti tirpimu, kyla iš apatinės nugaros dalies. Liemens stubure nervas, kuris išeina iš stuburo L5 lygyje, tęsiasi per klubą, šlaunį, kelį, blauzdą ir net iki pėdos bei pirštų. Todėl suspaustas ar sudirgintas nervas L5 lygyje nugaroje gali sukelti problemas, tokias kaip skausmas, tirpimas, dilgčiojimas ir panašiai, bet kurioje nervo šakos vietoje.

Kas gali sudirginti L5 stuburo nervą? Sąrašas ilgas, tačiau jame yra disko problemos, tokios kaip išvaržos ar išsipūtę diskai; sąnarių artritas (uždegimas gali spausti nervus); nugaros traumos; foraminalinė stenozė, kai nervų kanalai susiaurėja (tai gali būti sukelta visų aukščiau paminėtų problemų); ir kt. Įdomu tai, kad nugaros skausmas gali net nepasireikšti, jei stuburo nervas yra spaudžiamas ar sudirgintas. Kūnas veikia stebinančiai sudėtingai, o didžiojo piršto tirpimas gali būti kūno siunčiamas ankstyvas pavojaus signalas, įspėjantis, kad be intervencijos ateityje laukia didesnės problemos.

Šiandien jaučiamas tirpimas rytoj gali peraugti į skausmą ir sąstingį. Vėliau galite pastebėti kaulų išaugas (bunijonus), kelio skausmus (galbūt net artritą), atsiradusius dėl stabilumo problemų, o stuburo problema, kuri nebuvo išspręsta, tęsia žalojantį ciklą.

Kitos priežastys, galinčios sukelti tirpimą

Nors apatinės nugaros dalies problemos yra dažniausia tirpimo priežastis, gali būti ir kitų veiksnių, darančių įtaką šiai būsenai.

Per daug ankšti batai

Per mažos avalynės ar per stipriai suvarstytų batų dėvėjimas gali sukelti didžiojo piršto tirpimą. Tokiais atvejais problema kyla dėl spaudimo, kuris riboja kraujotaką ar suspaudžia nervus.

Artritas didžiajame piršte

Patinimas, kaulų išaugos (bunijonai) ir kaulinės ataugos didžiajame piršte gali sukelti nervų spaudimą ir tirpimą. Šie simptomai dažnai atsiranda dėl sąnario uždegimo ir susijusių degeneracinių procesų.

Periferinių nervų pažeidimas

Periferinė neuropatija – tai būklė, kai nervai, perduodantys elektrinius signalus nuo stuburo į likusį kūną, tampa pažeisti ar serga. Ši nervų pažeidimo forma gali sukelti tirpimą ar silpnumą tiek viršutinėse, tiek apatinėse galūnėse. Priežastys: diabetas, prasta kraujotaka, autoimuninės ligos, chemoterapija, bloga mityba, traumos ir alkoholizmas.

Nervų užspaudimas

Nervai, išeinantys iš stuburo, šakojasi per klubus, šlaunis, kelius, kulkšnis ir pirštus. Jie gali būti užspaudžiami siaurose vietose apatinėse galūnėse. Pavyzdžiui, dažni užspaudimai apima bendrą šoninį blauzdikaulio nervą, kai jis sukasi aplink kelio kaulus, ir blauzdikaulio nervą, kai jis nusileidžia per kulkšnį. Šie periferiniai nervų užspaudimai gali sukelti tirpimą ir silpnumą.

Išsipūtęs diskas krūtinės stuburo srityje

Išsipūtęs diskas krūtinės stuburo dalyje yra rimta medicininė būklė, kai disko išorinis sluoksnis nusilpsta ir išsipučia, spaudžiant nervus bei nugaros smegenis. Ši būklė sukelia skausmą, tirpimą ir silpnumą paveiktoje srityje. Krūtinės stuburas yra vidurinė stuburo dalis, tarp kaklo ir apatinės nugaros. Ši būklė reikalauja skubios medicininės pagalbos.

Degeneracinė skoliozė

Degeneracinė skoliozė, dar vadinama suaugusiųjų skolioze, yra būklė, kai stuburas lenkiasi į šoną. Tai gali būti lengvas, vidutinis ar stiprus lenkimas į dešinę arba į kairę. Terminas „degeneracinė“ reiškia stuburo dėvėjimąsi, kuris dažnai pasireiškia senstant. Ši būklė dažniausiai susijusi su diskų, mažų sąnarių ir stuburo struktūrų nusidėvėjimu.

Ehlerso-Danloso sindromas (EDS)

EDS yra genetinė jungiamojo audinio liga, paveikianti sausgysles ir raiščius. Ši būklė sukelia per didelį sąnarių judrumą ir jų trapumą dėl kolageno defekto. Simptomai labai įvairūs, priklausomai nuo EDS tipo ir sunkumo, bet dažniausiai pažeidžiami oda, sąnariai ir kraujagyslės. Šis sindromas paveldimas autosominiu dominuojančiu arba recesyviu būdu.

Sąnario sinovinė cista

Sąnario cista, dar vadinama sinovine cista, yra skysčiu užpildyta kapsulė, kuri susidaro stuburo sąnariuose. Ji dažniausiai atsiranda dėl sąnarių dėvėjimosi, kai sąnario kapsulė silpnėja ir leidžia sinoviniam skysčiui nutekėti, formuojant cistą. Tai gali sukelti nugaros skausmą, kojų skausmą ir kitus simptomus.

Nepavykusi nugaros operacija

Nepavykusios nugaros operacijos sindromas – tai būklė, kai po atliktos stuburo operacijos pacientas vis dar jaučia skausmą ir funkcinius apribojimus. Ši problema dažnai pasitaiko, o skausmas lieka net po reabilitacijos ir kineziterapijos. Dažnis: 20–40 % pacientų, kuriems buvo atlikta nugaros operacija, gali patirti šį sindromą.

Hernijuotas diskas krūtinės srityje

Ši būklė yra ypač sudėtinga, nes gydymo galimybės ribotos. Hernijuojant diską, išorinis disko sluoksnis plyšta, leidžiant vidiniam turiniui išsiveržti ir spausti nervus. Tai gali sukelti stiprų skausmą ir funkcinius sutrikimus vidurinėje stuburo dalyje.

Užspausti nervai nugaroje

Užspausti nervai dažnai sukelia skausmą apatinėje nugaros dalyje, kuris gali plisti į koją. Tačiau kartais užspaudimas gali nesukelti simptomų kojoje, apsiribodamas skausmu sėdmenyse ar nugaroje. Ši problema dažnai susijusi su nervų šakomis, išeinančiomis iš stuburo, ir jų sąlyčiu su kaulų ar kitomis struktūromis.

Ischialgija

Ischialgijos simptomai atsiranda dėl nervo šaknies suspaudimo ar sudirginimo, kurį gali sukelti disko išvarža, disko išsikišimas, sąnarių peraugimas ar raiščių sustorėjimas. Šios būklės gali būti susijusios su degeneracinėmis disko ligomis, stuburo stenozėmis, disko pažeidimais, spondilolisteze, piriformio sindromu ir osteoartritu. Simptomai apima skausmą apatinėje nugaros dalyje, sėdmenyje ir kojoje, tirpimą bei silpnumą apatinėje kūno dalyje, dilgčiojimą ar „adatų jausmą” kojose bei pėdose. Sunkesniais atvejais galimas šlapinimosi ir tuštinimosi kontrolės praradimas. Ankstyvas gydymas yra svarbus.

Sakroiliakinio sąnario sindromas

Sakroiliakiniai sąnariai jungia kryžkaulį su dubens kaulais ir yra svarbūs energijos perdavimui tarp stuburo ir apatinių galūnių. Šie sąnariai gali tapti skausmingi ir uždegti dėl traumų (pavyzdžiui, nukritus ant uodegikaulio), automobilių avarijų ar kitų smūgių. Uždegimas gali sukelti skausmą apatinėje nugaros dalyje, dubenyje ir kojose. Gydymas apima tiek konservatyvias, tiek intervencines priemones.

Stuburo stenozė

Stuburo stenozė – tai centrinio stuburo kanalo susiaurėjimas, kuris gali sukelti reikšmingą skausmą ir negalią. Priežastys apima disko išsikišimą, sąnarių peraugimą ir raiščių sustorėjimą. Gydymas dažnai apima chirurgiją, tačiau alternatyvios terapijos, kaip tikslinės trombocitų injekcijos į raumenis, sąnarius ar raiščius, taip pat gali būti veiksmingos.

Spondilolistezė

Spondilolistezė – tai būklė, kai vienas slankstelis slenka į priekį arba atgal ant kito, dėl to mažėja tarpai nervų išėjimo vietose (foraminalinė stenozė). Tai sukelia sąnarių nusidėvėjimą ir artritą. Šios būklės laipsniai svyruoja nuo 1 (iki 25 % slankstelio poslinkio) iki 4 (daugiau nei 75 % poslinkio).

Torakalinė radikulopatija

Torakalinė radikulopatija – tai skausminga būklė, kurią sukelia nervo šaknies sudirginimas arba suspaudimas krūtinės srityje. Priežastys apima disko traumas, sąnarių artritą, raiščių sustorėjimą, cistas, šonkaulių nestabilumą ir kaulų ataugas. Simptomai apima skausmą, jautrumo sumažėjimą ir silpnumą vidurinėje stuburo dalyje.

Stuburo hemangiomos

Stuburo hemangiomos yra gerybiniai kraujagyslių navikai, kurie dažniausiai atsiranda stuburo slanksteliuose. Nors jos paprastai nesukelia simptomų, didesnės hemangiomos gali spausti stuburo struktūras ir sukelti skausmą ar kitas problemas.

Torakalinė spondilozė

Torakalinė spondilozė yra degeneracinė stuburo būklė, paveikianti vidurinę stuburo dalį. Ji dažniausiai susijusi su amžiumi, genetika, prasta laikysena ar pasikartojančia apkrova. Simptomai gali būti nuo lengvų iki sunkių ir apimti skausmą, sąstingį bei sumažėjusį judrumą.

Disko plyšimai

Stuburo diskai veikia kaip amortizatoriai tarp slankstelių. Disko plyšimai atsiranda, kai pažeidžiamas išorinis diskų sluoksnis (annulus fibrosus). Šie pažeidimai gali sukelti skausmą, ypač jei įtraukia nervų šakneles. Plyšimai gali būti matomi MRT ir reikalauti specialaus gydymo.

Didžiojo piršto tirpimas ir kitos problemos

Artritas dažniau sukelia didžiojo piršto sustingimą nei tirpimą, tačiau bunijonai (kaulų išaugos) gali spausti aplinkines struktūras ir sukelti nervų tirpimą. Tendono pažeidimai, ypač fleksoriaus hallucis longus tendono, taip pat gali būti susiję su tirpimu, skausmu ar judesių apribojimu.

Kai konservatyvios priemonės nepadeda

Jei tokie gydymo būdai kaip poilsis ar kineziterapija nesumažina simptomų, rekomenduojama kreiptis į specialistą, kuris galėtų nustatyti tikslią problemos priežastį. Ankstyvas gydymas, naudojant regeneracinės medicinos sprendimus, gali padėti išvengti chirurgijos ir sumažinti ilgalaikių komplikacijų riziką.

Komentarų sekcija išjungta.