Ūmus apendicitas: simptomai, diagnostika, gydymas

Ūmus apendicitas yra dažniausiai pasitaikanti chirurginė liga, reikalaujanti skubios medicininės pagalbos. Ši būklė atsiranda, kai apendiksas, mažas vamzdinis organas dešinėje pilvo pusėje, užsikemša ir užsidega. Uždegimas sukelia stiprų skausmą, kuris dažniausiai prasideda aplink bambą ir vėliau persikelia į dešinįjį apatinį pilvą.
Pirmieji pacientų patiriami simptomai apima pilvo skausmą, pykinimą, vėmimą ir apetito praradimą. Kai kurie žmonės taip pat gali jausti karščiavimą ir bendrą silpnumą. Dėl šių simptomų svarbu kuo greičiau kreiptis į gydytoją, kad būtų atlikta diagnozė ir prireikus gydymas.
Diagnostika dažniausiai apima fizinį tyrimą, kraujo tyrimus ir vaizdinius tyrimus, tokius kaip ultragarsas arba kompiuterinė tomografija. Šie tyrimai padeda gydytojui nustatyti uždegimą ir patvirtinti diagnozę.
Gydymas paprastai apima chirurginę procedūrą, vadinamą apendektomija, kurios metu pašalinamas uždegęs apendiksas. Operacija gali būti atliekama tiek atviru, tiek laparoskopiniu metodu, priklausomai nuo paciento būklės ir gydytojo rekomendacijų. Po operacijos pacientai dažnai gali greitai grįžti į kasdienį gyvenimą, tačiau jiems gali prireikti laiko pasveikti ir laikytis gydytojo nurodymų.
Ūmus apendicitas gali sukelti rimtų komplikacijų, jei jis nebus gydomas laiku. Pavyzdžiui, uždegęs apendiksas gali plyšti, sukeldamas infekciją pilvo ertmėje, kas gali būti pavojinga gyvybei. Todėl svarbu atkreipti dėmesį į simptomus ir nedelsiant kreiptis į gydytoją, jei įtariate šią būklę.