Ar jūsų akys gali rodyti deguonies trūkumą?

0
65

Ar kada susimąstėte, kad jūsų akys gali atskleisti daugiau nei nuovargį ar emocijas? Iš tiesų, akių išvaizda ir pojūčiai dažnai atspindi bendrą organizmo būklę. Vienas iš šių požymių – galimas deguonies trūkumas. Straipsnyje išsamiai aptariama, kaip deguonies stygius veikia akis ir kokie simptomai gali rodyti rimtesnes sveikatos problemas. Sužinokite, kokie ženklai akyse gali įspėti apie hipoksiją, dažnus mitus ir praktinius patarimus, kaip pasirūpinti akių sveikata.

Kaip deguonies trūkumas veikia žmogaus kūną?

Deguonis yra neatsiejama gyvybės dalis. Kiekviena mūsų kūno ląstelė, taip pat ir akių audiniai, nuolat pasisavina deguonį, kad galėtų atlikti svarbias funkcijas bei regeneruoti. Kai trūksta deguonies – būklė vadinama hipoksija – organizmas, įskaitant ir akis, patiria stresą, o kai kurios funkcijos gali sutrikti.

Deguonies trūkumą dažniausiai sukelia prasta kraujotaka, plaučių ligos, širdies veiklos sutrikimai ar buvimas aukštai virš jūros lygio. Įdomu tai, kad akys yra ypač jautrios net menkam deguonies kiekio sumažėjimui dėl savo intensyvaus metabolizmo – tinklainės ląstelės reikalauja nuolatinio energijos ir deguonies tiekimo.

Kokių pokyčių akyse gali sukelti deguonies stoka?

Deguonies trūkumas gali pasireikšti įvairiais, kartais sunkiai pastebimais akių simptomais. Kuo ilgiau akys patiria deguonies badą, tuo didesnė rizika pakenkti regėjimui. Toliau apžvelgiame dažniausius požymius ir jų atsiradimo priežastis.

Raudonos arba sudirgusios akys

Akių paraudimas gali būti vienas pirmųjų hipoksijos ženklų. Jei per ilgai dėvite kontaktinius lęšius, blokuojančius deguonies patekimą į rageną, kraujagyslės išsiplečia, kad kompensuotų trūkumą. Rezultatas – paraudusios akys, kartais jaučiamas diskomfortas, o ilgalaikė hipoksija gali sukelti ir rimtesnių komplikacijų.

Regėjimo neryškumas

Akių audiniai, pajutę deguonies stygių, pradeda veikti neefektyviai. Jei ragenos ląstelės gauna nepakankamai deguonies, ragena gali patinti, tapti drumsta, todėl regėjimas gali pasidaryti neryškus. Toks reiškinys dažnai būna laikinas, tačiau nuolatinis deguonies trūkumas gali sukelti ilgalaikius pakitimus.

Padidėjęs akių nuovargis ir skausmas

Hipoksija gali sukelti akių nuovargį ar net skausmą. Dėl deguonies stygiaus akių raumenys ir audiniai greičiau pavargsta – tai ypač pastebima intensyviai žiūrint į ekraną, skaitant ar dirbant reikalaujančius dėmesio darbus.

Regos lauko arba regėjimo pokyčiai

Sunkiais atvejais, kai hipoksija užsitęsia arba yra kita rimta ligos priežastis (pvz., širdies ar kraujagyslių ligos, chroniškos plaučių ligos), gali kilti regos lauko ribojimas, matymas tarsi pro „rūką“, trumpalaikiai aptemimai.

Kas rizikuoja patirti deguonies trūkumą akyse?

  • Žmonės, sergantys lėtinėmis kvėpavimo ligomis (pvz., astma, LOPL).
  • Kontaktinių lęšių nešiotojai, ypač jei nenaudoja oro pralaidžių lęšių ar lęšių neišima nakčiai.
  • Gyvenantys dideliame aukštyje asmenys.
  • Žmonės su širdies ar kraujotakos sutrikimais.
  • Aktyviai sportuojantys aukšto intensyvumo sportą, ypač esant nepakankamam oro tiekimui (nardytojai, alpinistai ir kt.).

Kada simptomai akyse rodo rimtesnę problemą?

Neretai nedidelis akių nuovargis ar paraudimas yra laikinas ir susijęs su paviršiniais veiksniais – ilgu buvimu prie kompiuterio ar miego trūkumu. Tačiau jei akių simptomai atsiranda kartu su kitais bendrais organizmo požymiais, jie gali būti ženklas apie rimtesnę būklę.

  • Sparčiai progresuojantis regėjimo neryškumas arba „žvaigždutės“, mirguliuojančios dėmės.
  • Akių skausmas, paraudimas, ypač kartu su matymo praradimu ar žvairumu.
  • Dažnas galvos svaigimas, šaltkrėtis, dusulys, krūtinės skausmas.
  • Lėtiniai kvėpavimo sutrikimai ar širdies ydų požymiai.

Tokiais atvejais būtina nedelsti ir kreiptis į gydytoją: oftalmologą ar bendrosios praktikos gydytoją, kuris paskirs reikiamus tyrimus bei gydymą.

Mitai apie „kvėpavimą akimis” ir realybė

Neretai pasitaiko įsitikinimų, jog „akys kvėpuoja“ ar kad specialūs „kvėpuojantys“ akių pratimai pagerina regėjimą. Fiziologiškai tiesa yra kitokia: akys tiesiogiai neįkvepia deguonies iš oro. Ragena aprūpinama deguonimi iš aplinkos ir akies skysčių, o kraujagyslės tiekia jį kitoms akių dalims. Tačiau svarbu suprasti, kad jokie pratimai neišspręs hipoksijos, jei yra rimtų kraujotakos ar plaučių veiklos problemų.

Kaip apsaugoti akis nuo deguonies stygiaus?

Taisyklingas kontaktinių lęšių nešiojimas

Viena dažniausių akių hipoksijos priežasčių – netinkamas kontaktinių lęšių dėvėjimas. Svarbu rinktis lęšius iš aukštą deguonies pralaidumą turinčių medžiagų, niekada nešioti ilgiau nei rekomenduojama, ypač nemiegoti su kasdieniais ar mėnesiniais lęšiais.

Akių ramaus darbo pertraukos

Ilgas darbas prie ekranų ar skaitymas reikalauja reguliarių pertraukų, kad akys galėtų geriau aprūpinti save deguonimi ir sumažėtų nuovargis. Dažnai padeda taisyklė 20-20-20: kas 20 minučių nukreipkite žvilgsnį 20 metrų į tolį bent 20 sekundžių.

Bendra sveikatos priežiūra

Tinkama plaučių, širdies, kraujotakos sveikata užtikrins, kad visos organizmo ląstelės, įskaitant akis, gautų pakankamai deguonies. Nustokite rūkyti, sportuokite pagal galimybes, laikykitės subalansuotos mitybos, reguliariai tikrinkite arterinį kraujo spaudimą ir gliukozės kiekį kraujyje.

Kada kreiptis pagalbos?

Jeigu pastebite ilgai trunkantį akių paraudimą, staigų regėjimo pablogėjimą, skausmą, mirguliavimą ar kitus netipiškus pojūčius – nedelskite kreiptis į šeimos gydytoją ar akių specialistą. Savarankiškas gydymas gali būti ne tik neveiksmingas, bet ir pavojingas.

Išvados

Akys gali būti puikus indikatorius, rodantis bendrą sveikatos būklę, įskaitant deguonies trūkumą organizme. Nors dauguma hippksijos požymių pasitaiko retai, kai kurie iš jų – paraudimas, nuovargis, neryškus regėjimas – turėtų skatinti atkreipti dėmesį ir rūpintis tiek bendru, tiek akių sveikata. Laiku kreipiantis į specialistą ir laikantis elementarių akių priežiūros taisyklių galima išvengti rimtų komplikacijų ir ilgiau išlaikyti gerą regėjimą.

Komentarų sekcija išjungta.