Empagliflozinas: vartojimas ir šalutiniai poveikiai
Sužinosite
Empagliflozinas – tai vaistas, skirtas suaugusiesiems ir vaikams nuo 10 metų, sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu, kai būtina sumažinti gliukozės kiekį kraujyje. Paprastai jis vartojamas kartu su tinkama mityba ir fiziniu aktyvumu. Empagliflozinas dar gali būti skiriamas siekiant mažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką (pavyzdžiui, insulto ar infarkto) ir širdies nepakankamumo pablogėjimo riziką žmonėms, turintiems 2 tipo diabetą. Šis vaistas taip pat gali padėti tiems, kuriems diagnozuotas širdies nepakankamumas ir širdis silpniau pumpuoja kraują.
Kaip veikia empagliflozinas
Empagliflozinas priklauso SGLT-2 inhibitorių grupei. Šie medikamentai veikia inkstus, skatindami perteklinės gliukozės pašalinimą su šlapimu, taip mažindami cukraus kiekį kraujyje.
Naudojimo apribojimai
Empagliflozino negalima vartoti sergant 1 tipo cukriniu diabetu, taip pat kai kurie pacientai dėl tam tikrų sveikatos būklių šio vaisto vartoti negali. Prieš pradedant gydymą būtina pasitarti su gydytoju.
Galimi šalutiniai poveikiai
Kaip ir daugelis vaistų, empagliflozinas gali sukelti įvairų šalutinį poveikį. Kai kurie iš jų yra nedažni, bet gali būti pavojingi ir reikalauti skubios medicininės pagalbos.
Kada nedelsti ir kreiptis į medikus
- Staigus silpnumas ar apalpimo pojūtis
- Sunkus ar ilgalaikis pilvo skausmas, vėmimas, mieguistumas ar sunkus kvėpavimas – gali būti gyvybei pavojingos ketoacidozės ženklai
- Ženklai, rodantys stiprią lytinių organų infekciją (deginimas, niežulys, nemalonus kvapas, išskyros, skausmas ar paraudimas lytinių ar išangės srityje, karščiavimas, negalavimas)
- Labai mažas cukraus kiekis kraujyje (stiprus alkis, prakaitavimas, galvos skausmas, dirglumas, sumišimas, greitas širdies plakimas, drebulys)
- Dehidratacijos požymiai: stiprus troškulys, sumažėjęs šlapinimasis, galvos svaigimas, painiava
- Šlapimo pūslės infekcijos simptomai – perštėjimas ar skausmas šlapinantis, kraujas šlapime, apatinės pilvo ar nugaros skausmas
Dažniausi šalutiniai poveikiai
- Šlapimo pūslės infekcija
- Lytinių organų grybelinės infekcijos (pvz., niežėjimas ar netipinės išskyros moterims)
Įspėjimai vartojant empaglifloziną
Pastebėjus bet kokius neįprastus simptomus, tokius kaip pilvo skausmas, vėmimas, stiprus nuovargis ar kvėpavimo pasunkėjimas, reikėtų kuo greičiau informuoti gydytoją. Ypač svarbu su gydytoju aptarti, jei susergate vėmimu arba viduriavimu, mažiau valgote ar geriate, nes galima dehidratacija.
Empagliflozinas gali sukelti sunkias šlapimo takų ar lytinių organų infekcijas, kurios plinta greitai: jei pastebite paraudimą, patinimą, skausmą ar nemalonų kvapą šiose srityse, taip pat jei karščiuojate ar blogai jaučiatės, svarbu nedelsti kreiptis pagalbos.
Kada šio vaisto nerekomenduojama vartoti
- Stipriai sutrikusi inkstų funkcija ar gydymas dialize
- Alergija šiai veikliajai medžiagai
Prieš vartojant empaglifloziną, informuokite gydytoją apie:
- Šlapimo pūslės infekcijas ar kitus šlapinimosi sutrikimus
- Lytinių organų infekcijas
- Kasa ligas arba buvusias operacijas
- Didelį alkoholio suvartojimą ar priklausomybę
- Mitybos pokyčius, mažą druskos kiekį racione, sumažėjusį maisto kiekį
- Jei Jums daugiau nei 65 metai
- Kepenų ar inkstų sutrikimus
Nėštumo laikotarpiu cukrinio diabeto kontrolė yra labai svarbi, tačiau empagliflozino nerekomenduojama vartoti antrąjame ir trečiajame nėštumo trimestre. Nevartokite šio vaisto žindymo metu.
Kaip tinkamai vartoti empaglifloziną
Šis vaistas vartojamas kartą per parą, paprastai ryte, nepriklausomai nuo valgio. Dozę ir vartojimo režimą paskirs gydytojas. Gydymas dažniausiai derinamas su subalansuota mityba, fiziniu aktyvumu, svorio kontrole ir reguliariomis sveikatos patikromis.
Priklausomai nuo gydymo rezultatų, gydytojas gali keisti dozę. Gydymo metu gali tekti reguliariai tikrinti cukraus kiekį kraujyje ir, jei reikia, šlapimo ketonų kiekį. Jeigu net ir esant normaliam cukraus kiekiui šlapime randama daug ketonų, svarbu kuo skubiau susisiekti su savo gydytoju.
Kai kurie gyvenimo pokyčiai – stresas, liga, operacijos, padidintas fizinis krūvis, alkoholio vartojimas ar praleisti valgiai – gali paveikti cukraus lygį organizme.
Mažakraujystės atveju (hipoglikemijos) greitai padėti gali cukraus turintys užkandžiai, vaisių sultys ar nesaldinta gazuota soda. Sunkiais atvejais gydytojas gali paskirti gliukagono injekciją. Jeigu dėl ligos (pvz., vėmimo ar viduriavimo) organizmas netenka daug skysčių, būtina kreiptis į gydytoją.
Praneškite gydytojui, jei planuojate chirurgines procedūras ar apsilankymus pas kitus gydytojus, nes empagliflozinas gali daryti poveikį kai kurių tyrimų rezultatams. Vaistą laikykite kambario temperatūroje, apsaugotą nuo drėgmės ir karščio.
Praleidus dozę
Jei pamiršote išgerti vaisto, prisiminę išgerkite kuo greičiau. Tačiau jeigu jau arti kito vartojimo laikas, praleiskite pamirštąją dozę ir negerkite dvigubos dozės.
Perdozavimo atvejai
Perdozavus empagliflozino gali pasireikšti stiprus šalutinis poveikis – būtina kuo skubiau kreiptis į gydymo įstaigą.
Vartojimo metu venkite
- Alkoholio vartojimo
- Staiga keltis iš gulimos ar sėdimos padėties – tai gali sukelti galvos svaigimą
Vaistų sąveika
Praneškite gydytojui apie visus vartojamus receptinius ar nereceptinius vaistus, ypač jei vartojate insuliną, kitus cukraus kiekį mažinančius vaistus ar diuretikus („vandenį varančius vaistus“). Empagliflozinas gali sąveikauti ir su papildais ar žoliniais preparatais, tad gydytojas turi žinoti visas jūsų naudojamas priemones.
Šį vaistą visada vartokite tik taip, kaip paskyrė gydytojas, ir niekada nenaudokite savarankiškai be specialisto rekomendacijos. Empagliflozino saugumas ir veiksmingumas priklauso nuo tiksliai laikomų gydytojo nurodymų bei nuolatinės sveikatos būklės stebėsenos.