Diclofenac topical: vartojimas ir šalutiniai poveikiai

0
6

Diklofenako tepalas yra vaistas, skirtas malšinti sąnarių skausmą ir uždegimą. Jis veikia tiesiai tame odos plote, kur yra užteptas, todėl dažnai sukelia mažiau šalutinių poveikių nei geriami vaistai nuo uždegimo.

Kam vartojamas diklofenako tepalas

Lietuvoje diklofenako preparatai, skirti vartoti ant odos, dažniausiai skiriami vyresniems nei 18 metų žmonėms osteoartrito sukeltiems sąnarių skausmams mažinti – tai dažniausiai pirštų, riešų, alkūnių, kelių, čiurnų ar pėdų sritys. Tepamas tirpalas paprastai naudojamas tik keliams.

3 % diklofenako gelis gali būti skiriamas gydyti aktininei keratozei (saulės pažeistai, suragėjusiai odai), dažniausiai ant nuo saulės nukentėjusių kūno vietų.

Diklofenako tepalo šalutiniai poveikiai

Vartojant diklofenako tepalą, kaip ir daugumą kitų vaistų, galima patirti įvairių šalutinių reakcijų. Kartais jos gali būti sunkios ir pavojingos sveikatai.

Sunkių reakcijų požymiai – kada būtina skubiai kreiptis į gydytoją

  • Staiga atsiradusi alerginė reakcija: kvėpavimo pasunkėjimas, švokštimas, bėrimas su niežėjimu, veido ar gerklės patinimas, stiprus sloga ar čiaudulys.
  • Rimta odos reakcija: temperatūra, akių deginimas, nuovargis, odos skausmas, pūslėtas ar luptis pradėjęs bėrimas (gali būti rausvos ar violetinės spalvos).
  • Požymiai, rodantys generalizuotą organizmo reakciją: karščiavimas, limfmazgių padidėjimas, stiprus raumenų silpnumas ar skausmas, kraujosruvos, odos ar akių pageltimas.
  • Širdies ir kraujagyslių sistemos komplikacijos: spaudžiantis skausmas krūtinėje, skausmas plintantis į petį ar žandą, staigus silpnumas ir tirpimas vienoje kūno pusėje, regos, kalbos sutrikimai, apatinių galūnių tinimas, dusulys.
  • Inkstų, kepenų veiklos pablogėjimo simptomai: sumažėjęs šlapinimasis, stiprus nuovargis, greitas kūno svorio augimas, odos niežulys, tamsus šlapimas, šviesios išmatos.
  • Anemijos požymiai: išblyškusi oda, nuovargis, galvos svaigimas, šaltos rankos ar kojos, dusulys.
  • Skrandžio kraujavimo ženklai: kraujingos arba deguto spalvos išmatos, kraujo atkosėjimas, vėmimas tamsiu vėmalu.

Dažniausi šalutiniai poveikiai

  • Odos reakcijos ten, kur buvo užtepta: paraudimas, dilgčiojimas, niežėjimas, sausumas, šerpetojimas ar pleiskanojimas.

Įspėjimai ir atsargumo priemonės

Diklofenako tepalas gali padidinti rimtų širdies (infarkto, insulto) riziką, ypač jei juo piktnaudžiaujama ar jis vartojamas ilgai. Taip pat gali pasitaikyti virškinimo trakto kraujavimų ar opų, kartais net be perspėjimo požymių. Ši rizika didesnė vyresnio amžiaus žmonėms.

Šio vaisto negalima naudoti, jei esate alergiški diklofenakui arba jums anksčiau yra buvę astmos priepuolių, stipraus kvėpavimo pasunkėjimo, bėrimų ar patinimų po aspirino ar kitų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo vartojimo.

Asmenims, kuriems yra atopinis dermatitas (egzema), odos infekcijos, žaizdos ar nudegimai – 3 % gelio tepti negalima.

Prieš pradedant naudoti diklofenako tepalą, būtina pasitarti su gydytoju, jei anksčiau sirgote širdies ar kraujagyslių ligomis, buvo kraujotakos sutrikimų, padidėjęs kraujospūdis, padidėjęs cholesterolio kiekis, diabetas, dažnas piktnaudžiavimas alkoholiu ar rūkymas, ar simptomų dėl skrandžio ar žarnyno opų.

Nėštumo metu diklofenako tepalas vartotinas tik gydytojui rekomendavus; ypač pavojinga vartoti paskutinius 20 nėštumo savaičių, nes gali pakenkti vaisiui ar sukelti komplikacijų.

Žindymo laikotarpiu šio vaisto vartoti arba nevartoti geriausia aptarti su gydytoju.

Kai kurioms moterims, vartojančioms diklofenaką, gali sumažėti galimybė pastoti.

Naudojimo instrukcija

Vaistą naudokite tik ant išorinės odos. Kiekvieną kartą prieš ir po tepimo nusiplaukite rankas (išskyrus atvejį, jei gydote rankas). Patepkite tik švarią ir sausą odą, užtepkite ploną sluoksnį ir švelniai įtrinkite, vadovaukitės gydytojo ar vaistinės nurodymais. Nepersistenkite su kiekiu – didesnis kiekis nepadės greičiau pasveikti, bet rizikuosite šalutiniais poveikiais.

Paprastai diklofenako preparatas naudojamas 2–4 kartus per dieną. Nenaudokite jo dažniau ar ilgiau nei rekomendavo gydytojas.

Jei gydote sąnarius dėl artrito, dažnai pridedama speciali kortelė tiksliam kiekiui išsimatuoti. Nepurkškite ar netepkite vaisto ant pažeistos, suskilusios odos, atvirų žaizdų, nudegimų, egzemos, infekcijų vietų.

Nevyniokite apdorotos vietos tvarsčiu, nesudarykite spaudimo, nešildykite ir po tepimo būkite ramiai – fizinis krūvis ar papildomas šilumos šaltinis gali pagreitinti veikliosios medžiagos įsigėrimą ir padidinti šalutinio poveikio riziką.

Po panaudojimo palaukite, kol priemonė nudžius – tuomet galima naudoti kosmetiką, saulės ar vabzdžių repelentus. Venkite kontakto su akimis ar gleivinėmis – jei vaistas patenka į akis, gerai išplaukite vandeniu.

Ką daryti praleidus dozę ar perdozavus

Jeigu pamiršote pasitepti, padarykite tai tuoj pat prisiminę. Jei jau arti kitos dozės laikas, praleiskite ir grįžkite prie įprasto grafiko. Niekada netepkite dvigubos dozės vienu metu.

Netyčia nurijus vaisto, kyla apsinuodijimo pavojus. Tokiu atveju būtina nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą.

Ką verta žinoti vartojant diklofenako tepalą

Norėdami sumažinti šalutinių poveikių riziką, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku prieš vartodami kitus vaistus nuo skausmo, karščiavimo arba slogos, nes daugelis šių vaistų sudėtyje turi nesteroidinių priešuždegiminių medžiagų (aspirino, ibuprofeno, ketoprofeno ar naprokseno).

Venkite alkoholio ir rūkymo, nes tai daro papildomą žalą virškinimo traktui – padidėja skrandžio ir žarnyno kraujavimo rizika.

Jei naudojate diklofenako tirpalą, rekomenduojama bent 30 minučių po tepimo neplauti kūno ar nesimaudyti.

Išsitepta oda neturėtų liestis su kitų žmonių oda, kol vaistas visiškai nesusigeria.

Diklofenakas gali padaryti odą jautresnę saulės spinduliams. Lauke būdami dėvėkite drabužius, dengiančius išteptas vietas, ir naudokite stiprios apsaugos kremą nuo saulės.

Priemonės naudoti negalima, jei yra pažeistos daugiau kaip dvi kūno vietos iš karto, taip pat – sportinėse traumose, ant infekcijų, bėrimų, nudegimų ar luptis pradėjusios odos.

Vaistų sąveika su diklofenaku

Prieš pradėdami vartoti šį tepalą, pasidomėkite, ar nesinaudojate antidepresantais, nes tokių vaistų ir nesteroidinių priešuždegiminių derinys didina kraujavimo arba kraujosruvų riziką.

Diklofenaką derinant su kai kuriais antibiotikais, kontraceptikais, kraujospūdį mažinančiais, cholesterolį, epilepsiją ar vėžį gydančiais vaistais, imunosupresantais, skausmo ar artrito lengvinančiais preparatais, gali padidėti nepageidaujamų poveikių bei inkstų ar kepenų pažeidimo tikimybė.

Ypač pavojinga kartu vartoti kraują skystinančius vaistus (pvz., varfariną) ar steroidinius preparatus (pvz., prednizoloną), todėl visada informuokite gydytoją apie visus savo vartojamus vaistus, taip pat – augalinius papildus.

Papildomi patarimai

Diklofenako tepalą laikykite vaikams nepasiekiamoje vietoje, vėsioje, sausoje aplinkoje, saugokite nuo karščio ir neužšaldykite. Vaistas turi būti naudojamas tik taip, kaip paskyrė gydytojas, ir tik tiems atvejams, kuriems jis buvo išrašytas. Nedalinkite šio vaisto kitiems asmenims.

Komentarų sekcija išjungta.