Kodėl po ilgo žiūrėjimo į ekraną sausėja akys

0
5

Nemažai žmonių, dirbančių prie kompiuterio, nuolat naudojančių planšetinius įrenginius ar išmaniuosius telefonus, vis dažniau susiduria su nemalonumais – akių sausumo jausmu, graužimu ar net perštėjimu. Šis reiškinys, vadinamas skaitmeninio ekrano akių nuovargiu arba kompiuteriniu regos sindromu (angl. digital eye strain), tampa kasdienio gyvenimo dalimi daugeliui iš mūsų. Tačiau kodėl po ilgo žiūrėjimo į ekraną sausėja akys? Išsiaiškinkime priežastis ir sužinokime, kaip galime padėti savo akims išlikti sveikoms.

Akių sausėjimo priežastys žiūrint į ekranus

Blyksėjimo dažnio sumažėjimas

Natūralus žmogaus akių mirksėjimas yra viena pagrindinių mechanizmų, padedančių sudrėkinti akies paviršių. Paprastai žmogus mirksi apie 15–20 kartų per minutę, tačiau fokusuojantis į kompiuterio ar išmaniojo įrenginio ekraną, šis skaičius gali sumažėti net perpus ar dar labiau – iki 5–7 kartų per minutę. Dėl retesnio mirksėjimo plonesnis ašarų sluoksnis ilgiau išlieka neatsinaujinęs, o tai lemia paviršiaus išsausėjimą ir diskomfortą.

Fokusuoto žvilgsnio poveikis

Naudodamiesi ekranais, dauguma žmonių ilgą laiką laiko akis sutelktas į vieną atstumą. Tokia poza ne tik įtempia akių raumenis, bet ir riboja natūralų žvilgsnio judėjimą, kuris paprastai padeda paskirstyti ašaras per visą akies paviršių. Ilgai žvelgiant į vieną tašką, ašaros nepasiskirsto tolygiai, todėl tam tikros akies dalys gali išsausėti labiau nei kitos.

Aplinkos veiksniai

Dažnai darbo su kompiuteriais aplinka būna kondicionuota arba šildoma, kur oro drėgmė žemesnė nei rekomenduotina. Tokios sąlygos dar labiau išsausina orą, o kartu ir akies paviršių. Ekranų apšvietimas, akinanti šviesa ir netinkama monitoriaus padėtis taip pat didina akių spaudimą ir sausėjimo riziką.

Kokie simptomai rodo, kad akys sausėja?

Akių sausumas gali pasireikšti įvairesniais nemaloniais pojūčiais nei paprastas sausumo jausmas. Žmonės dažnai nusiskundžia šiais simptomais:

  • Graužimu, perštėjimu ar deginimu akyse
  • Svetimkūnio pojūčiu akių paviršiuje
  • Padidėjusiu ašarojimu (dėl refleksinio ašarų išsiskyrimo)
  • Laikinu neryškiu matymu
  • Akių nuovargiu ar spaudimo jausmu

Šie požymiai dažniausiai atsiranda po kelių valandų darbo prie ekrano, tačiau jautresniems žmonėms gali išryškėti kur kas greičiau.

Ar ekrano mėlyna šviesa lemia sausėjimą?

Pastaruoju metu daug diskutuojama apie mėlynos šviesos – aukštos energijos regimosios šviesos dalies, kurią skleidžia skaitmeniniai ekranai – poveikį akims. Nors ilgalaikis mėlynos šviesos poveikis vis dar tyrinėjamas, dabartiniai moksliniai įrodymai rodo, kad pati mėlyna šviesa tiesiogiai nekelia akių sausėjimo rizikos. Sausumas dažniausiai kyla dėl minėtų mirksėjimo sumažėjimo ir aplinkos veiksnių, o ne dėl šviesos bangos ilgio.

Ką daryti, kad akys išliktų sudrėkintos?

Taisyklė 20-20-20

Siekdami apsaugoti akis nuo sausėjimo ir nuovargio, specialistai rekomenduoja laikytis paprastos taisyklės: kas 20 minučių 20 sekundžių pažiūrėkite į objektą, esantį maždaug 20 pėdų (apie 6 metrų) atstumu. Tai padeda sumažinti akių raumenų įtampą ir skatina natūralų mirksėjimą.

Sąmoningas mirksėjimas

Reguliariai priminkite sau sąmoningai pamirksėti, ypač kai jaučiate, kad akys pradeda sausėti. Net keli pilnaverčiai, lėti ir gilūs mirksėjimai kas kelias minutes gali žymiai pagerinti akies sudrėkinimą.

Aplinkos pritaikymas

  • Jei darbo vietoje oras labai sausas, naudokite oro drėkintuvą arba vėdinkite patalpas.
  • Palaikykite apie 60–70 cm atstumą tarp akių ir monitoriaus.
  • Laikykite ekraną kiek žemiau akių lygio, kad žiūrėtumėte šiek tiek žemyn – taip vyks mažiau ašarų garavimo.
  • Reguliuokite ekrano ryškumą, kontrastą ir sumažinkite akinimą.

Dirbtinės ašaros ir medicininė pagalba

Jeigu akių sausėjimas tampa nuolatiniu ir sukelia didelį diskomfortą, vertėtų pasitarti su akių gydytoju. Gydytojas gali rekomenduoti dirbtines ašaras ar kitus lokalius drėkiklius, tinkamus jūsų atvejui. Kai kuriais atvejais ilgalaikis ekranų naudojimas gali išryškinti kitų akių ligų simptomus, tad profesionali konsultacija gali padėti laiku nustatyti problemą.

Mitai ir klaidingi įsitikinimai apie ekranus ir akių sausėjimą

  • Mitas: mėlyna šviesa „džiovina“ akis. Kaip jau minėta, didesnį poveikį turi mirksėjimo dažnio sumažėjimas ir aplinkos oro sausumas, o ne pati šviesos spalva ar intensyvumas.
  • Mitas: kuo daugiau dirbtinių ašarų, tuo geriau. Dirbtines ašaras reikia naudoti tiek, kiek rekomenduoja gydytojas ar nurodyta instrukcijoje, o ilgalaikį diskomfortą būtina įvertinti specialistams.
  • Mitas: akių lašai pripranta, todėl jų nereikėtų vartoti. Dirbtinės ašaros skirtos laikinam drėkinimui ir nesukelia pripratimo, tačiau ilgalaikiam vartojimui būtina išsiaiškinti pagrindinę sausumo priežastį.

Baigiamosios mintys

Ilgas laikas prie skaitmeninių ekranų tampa neišvengiama šiuolaikinio gyvenimo dalimi, tačiau žinant pagrindines akių sausėjimo priežastis, galima imtis veiksmingų apsaugos priemonių. Dažnas ir sąmoningas mirksėjimas, darbo aplinkos optimizavimas ir reguliarūs akių poilsio intervalai padeda išlaikyti akių komfortą bei sumažinti sausėjimo riziką. Jeigu simptomai nepraeina ar stiprėja, rekomenduojama konsultuotis su akių sveikatos specialistu – taip išsaugosite ne tik gerą regėjimą, bet ir bendrą akių gerovę.

Komentarų sekcija išjungta.