Kodėl tinsta kojos ir kaip tai gali paveikti sveikatą

0
13
Kodėl tinsta kojos ir kaip tai gali paveikti sveikatą

Apatinės galūnės patinimas dažniausiai pasireiškia dėl nenormalaus skysčių kaupimosi apatinių galūnių audiniuose. Medicininis terminas, apibūdinantis kojų patinimą dėl perteklinio skysčio audiniuose, yra periferinis edema. Išsiskiriantis pėdos pėdos pėdos ženklas po pirštų slėgio vadinamas pitting edema.

Kojų patinimas neturėtų būti automatiškai laikomas periferiniu edema. Diagnostika turėtų būti atliekama atidžiai išnagrinėjus ir atlikus atitinkamus testus. Dvigubas patinimas dažniausiai atsiranda dėl sisteminių ligų, o vienpusis patinimas paprastai yra susijęs su vietinėmis traumomis, venų ligomis arba limfatinėmis ligomis.

Vienpusis kojų patinimas dažniausiai yra susijęs su vietiniais veiksniais (pvz., giliųjų venų trombozė arba celiulitas). Tačiau dvipusis patinimas iš sisteminių priežasčių gali būti akivaizdesnis vienoje pusėje nei kitoje, todėl gali pasirodyti kaip vienpusis patinimas.

Apatinės galūnės patinimo priežastys

Yra daug galimų kojų, pėdų ir kulkšnių patinimo priežasčių. Daugeliu atvejų tai atsiranda dėl gyvenimo būdo veiksnių, tokių kaip:

Antsvoris

Perteklinis kūno svoris gali sumažinti kraujo cirkuliaciją, dėl to skysčiai kaupiasi pėdose, kojose ir kulkšnyse.

Ilgalaikis stovėjimas arba sėdėjimas

Kai raumenys yra neaktyvūs, jie negali pumpuoti kūno skysčių į širdį. Vandens ir kraujo kaupimasis gali sukelti kojų patinimą.

Kitos galimos priežastys

Natūralūs hormoniniai pokyčiai

Svyravimai estrogeno ir progesterono lygiu gali sumažinti kraujotaką kojose, sukeldami patinimą. Šie hormonų lygio pokyčiai gali įvykti nėštumo metu ir moters menstruacinio ciklo metu.

Kraujagyslių trombas kojoje

Kraujagyslių trombas yra kraujo grupė, esanti kietoje būsenoje. Kai trombas susidaro venose kojoje, jis gali paveikti kraujo tekėjimą ir sukelti patinimą bei diskomfortą.

Trauma arba infekcija

Trauma ar infekcija, veikianti pėdą, koją ar kulkšnį, sukelia padidėjusią kraujo tėkmę į tą sritį. Tai sukelia patinimą.

Perikarditas

Tai ilgalaikė perikardo uždegimas, kuris yra maišo formos membrana, supanti širdį. Ši liga sukelia kvėpavimo problemas ir reikšmingą lėtinį kojų ir kulkšnių patinimą.

Limfedema

Limfedema, dar vadinama limfatinės obstrukcijos sindromu, sukelia limfinių srautų blokavimą. Ši sistema sudaryta iš limfmazgių ir kraujagyslių, kurie padeda transportuoti skysčius visame kūne. Blokada limfatinėje sistemoje sukelia audinių patinimą skysčiais, sukeldama patinimą rankose ir kojose.

Preeklampsija

Nėštumo metu ši liga sukelia padidėjusį kraujospūdį. Padidėjęs kraujospūdis gali sukelti prastą kraujotaką ir patinimą veide, rankose bei kojose.

Cirozė

Tai reiškia sunkius kepenų randus, kuriuos dažnai sukelia alkoholio vartojimas arba infekcija (hepatitas B arba C). Ši liga gali sukelti aukštą kraujospūdį ir prastą kraujotaką pėdose, kojose ir kulkšnyse.

Apatinės galūnės patinimo diagnozė

Jūsų gydytojas gali paskirti vieną ar daugiau šių testų, kad padėtų nustatyti patinimo priežastį:

  • Kraujo tyrimai, įskaitant kraujo kiekio, inkstų ir kepenų funkcijos tyrimus bei elektrolitus, vertina įvairių organų būklę
  • Rentgeno nuotraukos, kad būtų galima pamatyti kaulus ir kitus audinius.
  • Ultragarsas, skirtas plaučių, kraujagyslių ir audinių tyrimui
  • Elektrokardiograma, skirta širdies funkcijai įvertinti
  • Jūsų gydytojas paprastai paskirs namų priežiūrą, jei apatinių galūnių patinimas yra susijęs su gyvenimo būdo įpročiu arba nedidele trauma. Jei patinimas yra susijęs su pagrindine sveikatos būkle, gydytojas pirmiausia bandys gydyti tą konkrečią būklę.

Apatinės galūnės patinimo gydymas

Yra keletas gydymo būdų, kuriuos galite išbandyti namuose, jei jūsų pėdos, kojos ir kulkšnys reguliariai patinsta.

  • Pakelkite kojas, kai gulite. Jos turėtų būti pakeltos virš jūsų širdies. Galite norėti padėti pagalvę po kojomis, kad būtų patogiau.
  • Laikykitės sveiko gyvenimo būdo ir stengkitės, kad kojos būtų aktyvios ir judančios.
  • Mažinkite druskos vartojimą, kad sumažintumėte skysčių kaupimąsi kojose.
  • Venkite dėvėti elastinius drabužius aplink šlaunis.
  • Laikykite sveiką kūno svorį.
  • Dėvėkite kompresines kojines.
  • Kas valandą atsistokite arba judėkite, ypač jei ilgai sėdite ar stovite.

Kada kreiptis į gydytoją?

Apatinės galūnės patinimas gali būti daugelio ligų požymis, nuo lengvų iki sunkių. Kai kurios ligos gali būti gyvybei pavojingos ir reikalauti skubios pagalbos.

  • Staigus, nepaaiškinamas kojų patinimas po traumos
  • Skausmingas, šaltas, blyškus patinimas vienoje kojoje su pūslelėmis arba paraudimu
  • Blogėjantis patinimas, ypač sergant širdies ar inkstų ligomis
  • Kojų patinimas su patinusia pilvo sritimi, ypač sergant kepenų liga, patinimas su karščiavimu
  • Staigus arba stiprus patinimas nėštumo metu (galima preeklampsija)
  • Chirurginis patinimas, nesusijęs su namų gydymo priemonėmis

Prevencija

Pėdų, kojų ir kulkšnių patinimo negalima visada išvengti. Kai kurios geros strategijos apima:

  • Reguliariai mankštinkitės, kad palaikytumėte gerą kraujotaką. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja suaugusiems nuo 18 iki 64 metų amžiaus 150 minučių vidutinio intensyvumo fizinio aktyvumo arba 75 minučių didelio intensyvumo fizinio aktyvumo per savaitę.
  • Venkite ilgai sėdėti arba stovėti. Būtinai kas kurį laiką pakelkite ar judėkite, jei ilgai sėdite ar stovite.
  • Reguliuokite druskos vartojimą. Rekomenduojama, kad suaugusieji per dieną suvartotų ne daugiau kaip 2,300 miligramų druskos.

Komentarų sekcija išjungta.