Ar jūsų veidas trūkčioja kilnojant svorius? Štai kodėl

0
12
veidas trūkčioja kilnojant svorius

Ar teko kada pamatyti savo atspindį veidrodyje sporto salėje per sunkų šoninių pakėlimų rinkinį ir pagalvoti, kodėl Elvio veidas žvelgia į tave? Daugybė (sutrūkusios) svorių kilnojimo entuziastų pastebi lūpų trūkčiojimus ar veido raumenų spazmus stiprumo treniruočių metu ir ieško priežasčių, kodėl taip nutinka.

Jei esate tarp tų, kurie stebisi, kodėl veidas trūkčioja kilnojant svorius, štai viskas, ką reikia žinoti apie tai, kas sukelia šį pakilimo sukeltą lūpų trūkčiojimą ir ką daryti, jei tai erzina.

Kodėl veidas trūkčioja kilnojant svorius

Jūs keliate sunkius svorius kelioms paskutinėms atkartožvėzoms, o tai tampa vis sunkiau. Jūsų smegenys liepia kūnui tęsti. Kūnas aktyvuoja papildomas nereikalingas raumenų grupes (kaklo ir veido raumenis), kad užbaigtų užduotį, kas sukelia veido trūkčiojimus, kaklo raumenų aktyvavimą ir veido grimastas, sako fiziterapeutė Requelė „Rockie“ Felder, San Diego Mobile Rehab and Physical Therapy įkūrėja ir savininkė.

Šis reiškinys turi medicininį terminą: motorinis perteklius, kai kūnas nevalingai aktyvuoja papildomus raumenis, tiesiogiai nedalyvaujančius savanoriškame judėjime. Motorinis perteklius dažnai siejamas su neuromuskulinėmis sutrikimais, bet jis gali atsirasti ir „padidėjus krūviui ir įtampai,“ sako ji.

Nervai, valdantys veido, kaklo ir pečių judesius, valdomi kaimyninėse smegenų dalyse, todėl yra tikimybė, kad intensyvumo metu klysta nervai ir atsiranda nevalingi veido pasireiškimai, sako Felder. O tai ypač dažna rankų ar pečių pratimuose.

Pratimai, kaip spaudimas virš galvos, šoninių pakėlimai ar gūžčiojimai yra kai kurie iš pavyzdžių, kurie linkę sukelti veido spazmus ar grimastas,

„Tai atsiranda dėl netoliese esančių veido ir stuburo nervų artumo savanoriškam pečių raumenų grupių aktyvavimui, sukeliant kryžminius kelius kartu su motoriniu pertekliumi, kurį sukelia fizinė įtampa“, – sako ji.

Taip pat gali būti, kad tas pats mechanizmas, kuris kai kuriuos žmones verčia riaumoti kilnojant svorius, kitiems žmonėms sukelia trūkčiojimus ar grimastą, sako ji. Valsalvos manevras, kaip jis vadinamas, apima kvėpavimo sulaikymą ir šerdies įtempimą, kuris padidina spaudimą veide ir galvoje tokiu būdu, kuris galėtų aktyvuoti nervus ar raumenis, sako ji.

Sunkių kompleksinių kilnojimų metu taip pat gali atsirasti veido trūkčiojimai dėl pastangų ir padidėjusio intraabdominalinio spaudimo, ji priduria, pavyzdžiui, tiems, kurie nevalingai skendi grimastoje per pritūpimus ar „deadlift“ kilnojimus.

Bet kokia veikla ar pratimas gali pragimiškai sukelti lūpų trūkčiojimą ar veido spazmus. Nėra aišku, kodėl tai atsiranda kai kuriems žmonėms ir ne kitiems. Tačiau kai kurie treniruokliai galėjo išmokti lūpų trūkčiojimą ir nesąmoningai padaryti jį įpročiu, kaip kai kurie profesiniai beisbolo žaidėjai laikosi tam tikrų priešmūšio ritualų ar kai kurie krepšinio žaidėjai liežuvauja laisvomis metimais, sako Felder.

Nesvarbu, ar tai įprastas, ar nevalingas, veido trūkčiojimas treniruotės metu yra „labai dažna patirtis, ypač tiems, kurie save stumia su sunkiais svoriais arba intensyvios treniruotės,“ – sako ji.

Ir retai yra ką nerimauti dėl to. Lūpų trūkčiojimai ir grimastos dažniausiai atsiranda dėl sunkio darbo ir jaučiant bent šiek tiek nuovargio, sako James J. Murphy, MD, OSF HealthCare ortopedijos chirurgas. Jūs turbūt pastebėjote, kad tai išnyksta kai baigiasi treniruotė (ar net tas konkretus pratimas).

Tačiau gali būti kitų su sportu susijusių veiksnių, kurie prisideda prie veido trūkčiojimų, kuriuos galite spręsti. Pavyzdžiui, dehidratacija ir elektrolitų disbalansai gali lemti raumenų spazmus arba juos pabloginti. Aukštos kofeino dozės, kaip jos randamos energetiniuose gėrimuose ir prieštreniruočių papildai, taip pat galėtų sukelti trūkčiojimus, grimastas, ar spazmus.

Medicininės veido trūkčiojimo priežastys

Tačiau yra ir kitų priežasčių, kodėl jūsų veidas gali dažniau trūkčioti, įskaitant kartais, kai keliate svorius. Vienas pavyzdys yra būklė, vadinama hemifacialiniu spazmu. Hemifacialinio spazmo metu jūsų veidas trūkčioja tik vienoje pusėje, dažnai pradedant nuo vienos vokų. Tai paprastai sukelia kraujagyslės spaudimas ant veido nervo. “Nors tai nėra rimta problema apskritai, gydymo galimybės egzistuoja, jei tai tampa nuolatinė ar problema,” sako jis.

Jei jūsų trūkčiojimai pasireiškia ne veiklos metu ir juos lydi “nepaaiškinamas, progresuojantis tirpimas; silpnumas; galvos svaigimas; ir regėjimo pokyčiai… būtų gera idėja kreiptis į mediką, nes gali būti neurologinė problema,” sako Felder.

Ar galima sustabdyti arba užkirsti kelią veido trūkčiojimui kilnojant svorius?

Kaip matote, dažnai tai būna visiškai nevalinga ir visiškai nekenksminga, kai veidas trūkčioja ar lūpa grimastuoja svorius. Jums nereikia nieko daryti kad sustabdytumėte ar užkirstumėte, jei tai jus nutinka ir jums nerūpi, kaip tai atrodo ar jaučiasi.

Bet jei norite pabandyti suvaldyti tą vidurinį lūpos vingį, pirmasis žingsnis, kaip dažnai būna, yra dėmesingumas. “Kai keliate, atkreipkite dėmesį į savo veido išraiškas,” sako Felder. “Kai pradeda pasirodyti lūpų grimasa, atpalaiduokite veido raumenis. Giliai įkvėpkite, kad išvengtumėte Valsalvos manevro (nebent jį naudojate šerdies įtempimui). Pabandykite kvėpuoti pagal savo judesius, kad sumažintumėte veido trūkčiojimus ir užtikrintumėte pakankamą deguonies tiekimą per pastangas.”

Jei manote, kad jūsų lūpų grimasa gali būti susijusi su hidratacija, įsitikinkite, kad geriate pakankamai skysčių ir gaunate pakankamai elektrolitų, tokių kaip natris ir kalis. “Veiksminga hidratacija visada yra gera idėja per treniruotes,” sako Dr. Murphy. Jei jums praverstų šiek tiek daugiau palaikymo, kaip likti hidratuotu ir kaip tinkamai maitinti save treniruotėms, galite visada pasikalbėti su savo pirminiu gydytoju ar registruotu dietologu. Taip pat galite užtikrinti, kad laikotės rekomenduojamos ribos – 400 miligramų kofeino per dieną. Ribokite stresą ir nerima, kiek įmanoma, su atsipalaidavimo technikomis, tokiomis kaip meditacija, joga, ir gilus kvėpavimas, visos šios galimybės yra prieinamos Peloton App.

Ir nors šiuo metu nėra mokslinių įrodymų, kad lūpų grimasa būtų susijusi su neišpildytu apšilimu, verta eksperimentuoti ar tai galėtų būti kita priežastis. Pažiūrėkite, ar dar vis trūkčioja, jei skiriate šiek tiek laiko apšilti prieš kelimą. “Apšilimas visada geras, o jei jaučiate raumenų spazmus veide ar kitur, tai gali būti ženklas, kad greičiau prieš griežtumą”, sako Dr. Murphy. Peloton App turi daugybę penkių ir dešimties minučių apšildymo rutinų, kurias galite sekti, kad pajaustumėte lankstesnį.

Apšilimas prieš kitą treniruotę su peloton

Jei išbandėte šiuos namų metodus ir vis dar norite valdyti trūkčiojimą, niekada nėra blogai paaiškinti, kas vyksta gydytojui. Jei jie nustato, kad grimastos ir snarlai turi pagrindinę medicininę priežastį, yra gydymo galimybės, įskaitant vaistus, injekcijas, o kartais ir chirurgiją (kraštutiniais atvejais), sako Dr. Murphy.

Išvados

Daugybė svorių kilnojimo entuziastų pastebi, kad jų lūpos nevalingai trūkčioja, snarlina ar vingiuojasi treniruotės metu, ypač kai jie daro rankų ar pečių pratimus. Tai dažniausiai atsiranda dėl padidėjusios centrinės nervų sistemos įtampos intensyvios treniruotės metu ir dėl to neverta nerimuoti. Vandens pasipildymas, kofeino ir streso ribojimas, tinkamas apšilimas ir bandymas atsipalaiduoti judesio metu gali padėti nuraminti trūkčiojančius veido raumenis. Jei pastebite bet kokią tirpimą, galvos svaigimą, silpnumą ar regėjimo pokyčius kartu su trūkčiojimu, pasikalbėkite su gydytoju, nes tai gali būti neurologinio sutrikimo požymiai.

Komentarų sekcija išjungta.