Ar elektroninės cigaretės rūkymas yra kenksmingesnis nei cigarečių rūkymas?

0
341

Kai kurie ekspertai mano, kad garinimas yra mažiau kenksmingas nei rūkymas, tačiau dar reikia daug sužinoti apie ilgalaikį jo poveikį. Dabartiniai tyrimai rodo, kad garinimas vis dar kelia tą patį pavojų, kaip ir rūkymas.

Elektroninių cigarečių ir garinimo prietaisų rizikos palyginimas jau daugelį metų buvo sveikatos ekspertų diskusijų tema.

Skirtingai nuo degių cigarečių, garinimo įtaisuose nėra tabako ir neišskiria dervos, o tai prisideda prie idėjos, kad garinimas yra saugesnis nei rūkymas. Tačiau 2019 m. smarkiai išaugo su garinimu susijusių plaučių sužalojimų skaičius, todėl kai kurie žmonės susimąstė, ar garinimas iš tikrųjų yra kenksmingesnis nei rūkymas.

Remiantis Ligų kontrolės ir prevencijos centrų (CDC) patikimu šaltiniu, kai kurie ekspertai vis dar mano, kad garinimas yra mažiau kenksmingas nei rūkymas, tačiau tai nereiškia, kad garinimas nėra kenksmingas. Taip pat verta paminėti, kad elektroninės cigaretės yra gana naujos, todėl ilgalaikis garinimo poveikis vis dar neaišku.

Palyginti rizikas

Garinimas ir rūkymas turi daug tų pačių pavojų sveikatai. Tačiau yra tam tikrų šios rizikos sunkumo skirtumų.

Štai kaip galima palyginti kai kuriuos didžiausius pavojus sveikatai:

Kvėpavimo sąlygos

Tiek rūkymas, tiek garinimas dirgina jūsų kvėpavimo takus ir plaučius, o tai gali prisidėti prie kelių sveikatos būklių, turinčių įtakos jūsų plaučiams, įskaitant:

  • astma
  • lėtinis bronchitas
  • emfizema

Daugelis žmonių gali žinoti, kad rūkymas padidina lėtinės obstrukcinės plaučių ligas, įskaitant lėtinio bronchito ir emfizemo, rizikas.

Ekspertai nėra tikri dėl ilgalaikio garavimo poveikio. Tačiau 2020 m. atliktas tyrimas parodė, kad dabartiniai elektroninių cigarečių vartotojai, remiantis patikimu šaltiniu, turi maždaug 40 % didesnę tikimybę susirgti kvėpavimo takų ligomis nei tie, kurie nenaudoja elektroninių cigarečių ir nerūko.

2019 m. atliktas tyrimas atkartojo šią nuorodą ir pridūrė, kad žmonės, vartojantys elektronines cigaretes ir degiąsias cigaretes, turi didesnę kvėpavimo takų ligų riziką nei tie, kurie vartoja tik vieną ar kitą cigaretę.

Tam tikruose vape produktuose gali būti diacetilo – cheminės medžiagos, kurią gamintojai naudoja, kad kai kurioms vape sultims suteiktų sviestinį skonį. Diacetilas yra susijęs su kukurūzų spragėsių plaučių vystymusi, t. y. būkle, susijusia su nuolatiniais randais jūsų kvėpavimo takuose.

Širdies liga

Rūkymas susijęs su aukštu kraujospūdžiu, širdies susitraukimų dažniu ir bendru širdies ir kraujagyslių funkcijos pablogėjimu. Šie veiksniai ir tūkstančiai kenksmingų cheminių medžiagų, esančių cigaretėse, gali padidinti širdies ligų rizikas. 2020 m. Pasaulio sveikatos organizacijos trumpame pranešime pažymima, kad 20 % su širdies ligomis susijusių mirčių yra susiję su rūkymu.

Garavimo poveikis širdies sveikatai nėra toks aiškus, tačiau moksliniai tyrimai, patikimas šaltinis, sieja jį su panašiu kraujospūdžio ir širdies susitraukimų dažnio padidėjimu.

2022 m. atliktame tyrime buvo lyginami fizinio krūvio testų nepalankiausiomis sąlygomis rezultatai tarp žmonių, kurie garuojasi, rūko, ir tų, kurie nei garuoja, nei rūko. Garinančių žmonių grupė nuolat pasirodė blogiau nei kontrolinės grupės, bet šiek tiek geriau nei rūkančių.

Vėžys

CDC pažymi, kad rūkantys žmonės iki 30 kartų dažniau suserga ir miršta nuo plaučių vėžio nei tie, kurie nerūko. Tyrimai taip pat susiejo cigarečių rūkymą su padidėjusia gaubtinės žarnos, gerklės ir krūties vėžio, be kitų vėžio formų, rizika.

Elektroninės cigaretės nebuvo naudojamos pakankamai ilgai, kad ekspertai visiškai suprastų ryšį tarp jų vartojimo ir vėžio rizikos. Tačiau daugelyje produktų yra tų pačių kancerogenų kaip ir cigaretėse, įskaitant:

  • formaldehidas
  • acetaldehidas
  • nitrozaminai

Elektroninėse cigaretėse paprastai yra mažesnis kenksmingų cheminių medžiagų kiekis. Jei šiuo metu rūkote cigaretes, garinimas gali sumažinti šių cheminių medžiagų poveikį ir galbūt sumažinti vėžio riziką. Tačiau jei šiuo metu nerūkote ir nerūkote, elektroninių cigarečių naudojimas gali padidinti vėžio riziką.

 

Ką daryti su garinimu, norint mesti rūkyti?

Gamintojai iš pradžių siekė, kad elektroninės cigaretės padėtų žmonėms mesti rūkyti. Kai kurie ekspertai paprastai mano, kad garinimas yra mažiau kenksmingas nei rūkymas, tačiau mažiau aišku, ar garinimas iš tikrųjų gali padėti žmonėms mesti rūkyti.

Kitoje 2022 m. apžvalgoje teigiama, kad elektroninės cigaretės gali padėti žmonėms mesti rūkyti, galbūt net labiau nei pakaitinė nikotino terapija. Tačiau autoriai pažymėjo, kad jiems reikia daugiau aukštos kokybės tyrimų, kurie patvirtintų elektroninių cigarečių, kaip rūkymo metimo priemonės, veiksmingumą.

Komentarų sekcija išjungta.