Ar po daugelio metų gali atsirasti naujų egzemos sukėlėjų?

Sužinosite
Atopinis dermatitas – lėtinė odos liga, kuri dažnai pasireiškia pasikartojančiais bėrimais ir niežuliu. Nors daugelis, ilgą laiką gyvenantys su šia būkle, išmoksta atpažinti ir vengti ją išprovokuojančių veiksnių, visgi laikui bėgant gali atsirasti ir naujų dirgiklių.
Nauji ligos paūmėjimo veiksniai bėgant metams
Metams einant oda natūraliai silpsta: jos apsauginis barjeras tampa plonesnis, todėl dažniau išsausėja arba tampa jautresnė įvairiems dirgikliams. Tiems, kurie anksčiau sirgo atopiniu dermatitu, toks odos pokytis didina ligos atsinaujinimo riziką.
Be to, aplinkos pokyčiai ir naujų dirginančių medžiagų poveikis ilgainiui gali sukelti anksčiau nepatirtų reakcijų. Žmonės gali tapti jautresni tam tikroms kvapiosioms medžiagoms, konservantams ar drabužių medžiagoms. Ypač didelį vaidmenį čia gali turėti ir kontaktinis dermatitas – kai oda reaguoja į tiesioginį sąlytį su tam tikromis medžiagomis.
Individualumas ir išaiškinimas
Kiekvieno žmogaus odos reakcijos yra labai individualios. Kartais, jei neaišku, kas sukelia paūmėjimus, taikomi specialūs testai, kurie padeda nustatyti tikslias įsijautrinimą sukeliančias medžiagas.
Amžiaus ir gyvenimo etapų įtaka odos jautrumui
Odos jautrumui reikšmės turi ne tik aplinkos veiksniai, bet ir įvairūs gyvenimo tarpsniai. Su amžiumi oda natūraliai plonėja, o jos apsauginės funkcijos susilpnėja. Tada gali pasireikšti jautrumas net ir produktams, kuriuos žmogus anksčiau puikiai toleravo.
Ypač jautrumą skatina hormoniniai pokyčiai, pavyzdžiui, nėštumas ar menopauzė. Šiais laikotarpiais dažnai padidėja odos sausumas, daugiau niežti, oda tampa itin imli dirginimui ir išoriniams veiksniams.
Pokyčiai kasdieniame gyvenime
- Tas pats kosmetikos ar odos priežiūros produktas po kelerių metų gali pradėti erzinti odą.
- Sumažėjus odos atsparumui, padidėja reakcijų į naujas medžiagas ir aplinkos pokyčius tikimybė.
Pastebėję pakitusį odos jautrumą ar naujų paūmėjimo priežasčių atsiradimą, verta peržvelgti vartojamus produktus, stebėti aplinkos sąlygas ir, jei reikia, pasitarti su sveikatos specialistu dėl tinkamiausių sprendimų.