Cistitas
Sužinosite
- Kas yra cistitas ir kaip jis pasireiškia
- Pagrindiniai cistito simptomai
- Šlapimo pūslės uždegimo priežastys
- Rizikos veiksniai ir jų įtaka susirgimui
- Cistito tipai ir jų ypatumai
- Diagnozės nustatymo metodai
- Efektyvūs gydymo būdai ir metodai
- Galimos cistito komplikacijos
- Prevencijos priemonės ir rekomendacijos
- Cistitas nėštumo metu
- Natūralūs pagalbiniai gydymo metodai
Cistitas yra uždegimas šlapimo pūslėse, dažniausiai sukeltas bakterijų. Tai labai paplitusi šlapimo takų infekcija, dažniausiai sutinka moterys. Simptomai gali būti dažna šlapinimasis, deginimo jausmai, pilvo skausmai ir karščiavimas.
Gydymas priklauso nuo uždegimo priežasties. Dažniausiai rekomenduojami antibiotikai. Svarbu, kad negydomas cistitas negali sukelti inkstų uždegimo.
Cistitas dažniau pasireiškia moterims nei vyrams. Ypač lytiškai aktyvioms moterims ir nėštumo metu. Vyresniems vyrams cistitas gali atsirasti dėl prostatos ligų.
Efektyvus gydymas ir laiku imtasi prevencinių priemonių gali padėti išvengti komplikacijų. Tai sumažins šlapimo takų infekcijų pasikartojimą.
Kas yra cistitas ir kaip jis pasireiškia
Cistitas yra uždegimas šlapimo pūslėje, dažnai sukeltas bakterijomis. Šis uždegimas gali atsirasti dėl netinkamos higienos, lytinių santykių, hormonų pokyčių ar kitų priežasčių. Dažniausias cistito sukėlėjas – E. coli bakterija, tačiau cistitas gali būti ir neinfekcinės kilmės, pvz., sukeltas vaistų ar radioterapijos.
Šlapimo pūslės uždegimo atsiradimas
Dažniau cistitu serga moterys, kadangi jų šlaplė yra trumpesnė, o bakterijoms lengviau patekti į šlapimo pūslę. Vyrams rizika didėja su amžiumi, dažniausiai dėl prostatos problemų. Atsižvelgiant į priežastis, kurios gali sukelti šlapimo pūslės infekciją, būtina imtis prevencinių veiksmų, kaip koreguoti kasdienę veiklą ir higienos įpročius.
Ligos paplitimas tarp vyrų ir moterų
Daugiau nei 8,1 mln. žmonių kasmet apsilanko pas sveikatos priežiūros specialistus dėl šlapimo takų infekcijos. 60% moterų ir 12% vyrų per gyvenimą patiria bent vieną šlapimo takų uždegimą. Jaunesnės nei 50 metų moterys serga cistitu apie 3 kartus dažniau nei vyrai.
Pagrindiniai cistito simptomai
Cistitas yra dažna šlapimo takų infekcija. Ši liga gali rodyti įvairius simptomus. Dažniausiai pasireiškia cistito požymiai kaip dažnas noras šlapintis ir deginimas šlapinantis.
Kaip ir skausmas pilvo apačioje, drumstas ar nemalonaus kvapo šlapimas ir kraujas šlapime. Net šlapinimosi sutrikimai kaip karščiavimas ar nugaros skausmas gali būti simptomais.
Vyresniems žmonėms simptomai gali būti mažesni. Svarbu stebėti skausmą šlapinant ir šlapinimosi pokyčius. Laiku kreiptis į gydytoją yra būtina.
- Dažnas noras šlapintis
- Deginimas šlapinantis
- Pilvo apačios skausmas
- Drumstas ar nemalonaus kvapo šlapimas
- Kraujas šlapime
- Karščiavimas
- Nugaros skausmas
Laiku diagnozavus ir gydant cistitą, galima išvengti komplikacijų. Tad greitai atsiverti.
Šlapimo pūslės uždegimo priežastys
Cistitas yra dažna sveikatos problema. Dažnai jį sukelia bakterinės infekcijos. Tačiau ne visi cistitai yra bakterinių.
Bakterinės kilmės priežastys
Dažnai cistitą sukelia Escherichia coli bakterijos. Jos gyvena žmogaus žarnyne. Patekusi į šlapimo pūslę, jos sukelia uždegimą.
Kiti žarnyno bakterijos gali sukelti cistitą, nors toliau.
Neinfekcinės kilmės priežastys
Cistitą gali sukelti ne tik bakterijos. Taip pat tam tikri vaistai, radioterapija, kateterizacija.
Anatominės šlapimo takų anomalijos taip pat gali sukelti cistitą.
Rizika susirgti cistitu didėja, jei esate:
- Cukrinis diabetas
- Nėštumas
- Menopauzė
- Dažni lytiniai santykiai
- Netinkama higiena
Vyrams riziką didinaprostatos problemos.
Svarbu laiku atpažinti cistito simptomus. Tada galima gauti tinkamą gydymą. Negydomas cistitas gali sukelti rimtesnes komplikacijas.
Rizikos veiksniai ir jų įtaka susirgimui
Cistitas, kitaip žinomas kaip šlapimo pūslės uždegimas, yra viena iš dažniausių šlapimo takų infekcijų. Ne visi žmonės vienodai pažeidžiami šios ligos. Tam tikri rizikos veiksniai gali padidinti šlapimo takų infekcijos riziką cistito rizikos faktoriai ir paveikti ligos pasireiškimą bei eigą.
Vienas iš svarbiausių rizikos veiksnių yra moteriška lytis. Moterims kartą gyvenime suserga apie 60 proc., o iš jų apie 20 proc. patiria šlapimo takų uždegimą, kuris gali pasikartoti. Tai lemia moterų anatomijos ypatumai – trumpesnė šlaplė ir jos padėtis arčiau išangės bei makšties, kur yra daugiau bakterijų.
- Lytinis aktyvumas taip pat didina šlapimo takų infekcijos riziką, ypač jei jis nesavalaikis po šlapinimosi ar netinkamai atliekamas.
- Menopauzėje sumažėjus estrogenų lygiui, šlapimo pūslės gleivinė tampa jautresnė ir labiau pažeidžiama.
- Įvairios šlapimo takų anomalijos, kateterizacija, imuninės sistemos susilpnėjimas (ŽIV, diabetas, vėžio gydymas) taip pat prisideda prie padidėjusios infekcijos rizikos.
Vyrams cistito rizika didėja dėl prostatos problemų. Kiti veiksniai, didinantys šlapimo takų infekcijos riziką, yra netinkama higiena, erzinančių higienos priemonių naudojimas, nepakankamas skysčių vartojimas ir pilna šlapimo pūslė neišsituštinant.
Įvertinant ir tinkamai valdant šiuos rizikos veiksnius, galima gerokai sumažinti šlapimo takų infekcijų pasireiškimą ir jų komplikacijų riziką.
Cistito tipai ir jų ypatumai
Cistitas yra uždegimas šlapimo pūslėje. Jis gali pasireikšti įvairiais būdais. Pagrindinės rūšys yra ūminis cistitas ir lėtinis (intersticinis) cistitas. Kiekvienas tipas turi savo specifines savybes ir reikia atitinkamo gydymo.
Ūminis cistitas
Ūminis cistitas prasideda staigiai. Dažniausiai tai yra dėl bakterijų. Simptomai atsiranda greitai.
Žymiai dažnai šlapinasi, deginasi, girdi kraujo priemaišą šlapime. Taip pat raišką pilvo skausmą. Šis cistito tipas reikalauja greito gydymo.
Lėtinis (intersticinis) cistitas
Lėtinis cistitas yra ilgalaikis uždegimas. Pažeidžia kelis pūslės sluoksnius. Priežastys dažniausiai neaiškios.
Gali būti susiję su nervų sutrikimais ar autoimuninėmis ligomis. Simptomai, kaip nuolatinis diskomfortas, tęsiasi mėnesius ar metus. Šis tipas reikalauja specifinio gydymo.
Kitos cistito rūšys, kaip bakterinis cistitas, medikamentų sukeltas cistitas, radiacinis cistitas ar svetimkūnio sukeltas cistitas, taip pat egzistuoja. Jų priežastys ir gydymo būdai skiriasi. Svarbu laiku atpažinti cistito tipą ir taikyti atitinkamą gydymo strategiją.
Diagnozės nustatymo metodai
Cistito diagnozė dažniausiai nustatoma remiantis ligos simptomais ir atliekant atitinkamus tyrimus. Norint patvirtinti cistito diagnozę, gydytojas gali paskirti keletą svarbių tyrimų:
- Cistito diagnozė: Pagrindinis tyrimas yra bendras šlapimo tyrimas. Siekiama nustatyti leukocitus, nitritus ir kitus žymenus, rodančius šlapimo pūslės uždegimą.
- Šlapimo pasėlis: Šis tyrimas padeda nustatyti konkretų cistito sukėlėją. Tinkamiausią gydymą antibiotikais.
- Cistoskopija: Tai šlapimo pūslės apžiūra iš vidaus. Leidžia gydytojui įvertinti šlapimo pūslės būklę ir diagnozuoti komplikacijas.
Esant sunkesniems atvejams, gali būti atliekami papildomi tyrimai. Tokie kaip ultragarsinis šlapimo pūslės įvertinimas, rentgenografija ar netgi biopsija (intersticiniam cistitui diagnozuoti).
Šie išsamūs šlapimo ir šlapimo pūslės tyrimai leidžia gydytojui ne tik tiksliai diagnozuoti cistito tipą. Bet ir nustatyti gydymo kryptį bei efektyviausius gydymo metodus.
Efektyvūs gydymo būdai ir metodai
Šlapimo pūslės uždegimą ar cistitą galima gydyti įvairiais būdais. Pagrindinis metodas yra medikamentinis gydymas. Tačiau, yra taip pat efektyvūs alternatyvūs gydymo metodai.
Medikamentinis gydymas
Bakteriniam cistitui dažnai naudojami antibiotikai. Jie padeda kovoti su infekcijos priežastimis. Vartojami taip pat skausmą malšinantys vaistai, kad sumažintų diskomfortą. Gydymo trukmė priklauso nuo ligos sunkumo ir paciento būklės.
Alternatyvūs gydymo metodai
Be medikamentų, cistito gydymui naudojami natūralūs būdai. Gerti gausiai skysčių, ypač spanguolių ar bruknių arbatą, padeda išplauti šlapimo takus. Jie turi antibakterinių savybių. Taip pat naudojama D-manozę, kuri užkirsto kelią bakterijų prikibimui.
Lėtiniam (intersticiniam) cistitui gydyti gali būti naudojamas šlapimo pūslės ištempimas. Taip pat instiliacijos į šlapimo pūslę ar elektrostimuliacija.
Nepriklausomai nuo pasirinkto metodo, svarbu laikytis šlapimo pūslės higienos. Vengti dirgiklių ir užbaigti visą gydymo kursą.
Galimos cistito komplikacijos
Negydomas cistitas gali sukelti rimtų komplikacijų. Tarp jų yra inkstų uždegimas, sepsis ir lėtinis cistitas. Moterims cistitas nėštumo metu gali prisidėti prie priešlaikinio gimdymo. Vyrams – komplikuotis į prostatitą.
Lėtinis cistitas gali pabloginti gyvenimo kokybę. Jis sukelti nuolatinį skausmą. Todėl cistito pasekmės ir šlapimo takų infekcijos komplikacijos yra labai svarbios. Siekiant laiku gydytis ir laikytis prevencijos priemonių.
- Apie 25 proc. moterų gali patirti pakartotinį cistitą per artimiausius 6 mėnesius.
- Lėtinis cistitas pasikartoja dažniau nei du kartus per pastaruosius pusę metų arba tris kartus per pastaruosius metus.
- Moterys virš trisdešimties metų amžiaus serga dažniau negu vyrai, o lėtinis cistitas yra labiausiai paplitęs moterims virš penkiasdešimties metų amžiaus.
Todėl būtina laiku diagozuoti ir tinkamai gydyti cistitą. Tai padeda išvengti rimtų cistito pasekmių ir šlapimo takų infekcijos komplikacijų.
Prevencijos priemonės ir rekomendacijos
Norint išvengti cistito ir šlapimo takų infekcijų, svarbu laikytis tam tikrų prevencinių priemonių. Kasdienėje higienoje dėmesį turėtume skirti tinkamam švarinimosi po tualeto įpročiams. Dušo malonumui vietoje vonios, bei šiltiems apatiniams drabužiams.
Atkreipti dėmesį į mitybos įpročius. Tai svarbu.
Kasdienės higienos įpročiai
- Tinkamas švarinimasis po tualeto naudojant tik švarų popierių ar drėgnas servetėles
- Maudymasis dušu vietoje vonios
- Šiltų apatinių drabužių dėvėjimas
Mitybos rekomendacijos
- Gausus skysčių vartojimas dienoje
- Spanguolių ir bruknių produktų įtraukimas į mitybą
- Vengimas aštraus, sūraus maisto bei alkoholio
Svarbu reguliariai šlapintis, ypač po lytinių santykių. Moterims rekomenduojama vengti spermicidinių kontraceptikų. Jie gali padidinti riziką susirgti cistito profilaktika ir šlapimo takų infekcijų prevenciją.
Cistitas nėštumo metu
Šlapimo takų infekcijos nėštumo metu yra labai dažna. Moterys tada dažniau susiranda cistitą dėl hormonų pokyčių ir didesnio spaudimo į šlapimo pūslę. Svarbu atpažinti simptomus ir išgydyti ją laiku, kad būtų išvengta komplikacijų.
Gydymas turi būti saugus nėštumo metu. Prieš pradėjus gydyti, pasakyk gydytojui. Jis gali paskirti antibiotikus ar rekomenduoti kitus gydymo būdus.
- Prevencija cistito ir šlapimo takų infekcijų apima reguliarių skysčių vartojimą ir higieną. Taip pat reikia šlapintis dažniau ir vengti dirgiklių.
- Stebėk simptomus, kaip dažnas noras šlapintis ir skausmas. Laiku kreipkitės į gydytoją.
Laiku diagnozuoti ir gydyti cistitą yra svarbu. Tai priešingas komplikacijų ir saugiam nėštumu.
Natūralūs pagalbiniai gydymo metodai
Jeigu turi cistitą, gydytojas gali pasiūlyti vaistus. Tačiau, yra ir kitų būdų, kaip natūralūs pagalbiniai. Spanguolių sultys ar ekstraktai gali padėti mažinti uždegimą ir bakterijų kiekį. D-manozė ir probiotikai taip pat gali padėti kairinti simptomus.
Arbatos, kaip mėlynių, beržų lapų, ar petražolių, gali būti naudingos. Jos gali gerinti šlapimo takų funkciją. Šiltos sėdimosios vonelės taip pat gali padėti palengvinti ir sumažinti dirginimą.
Atminti, kad šie natūralūs metodai nėra visiškai pakeisiantys gydytojo paskirtus vaistus. Ypač, jei cistitas yra ūmias. Visada konsultuokis su gydytoju, prieš pradėdami naudoti papildus ar alternatyvius gydymo būdus.