Fentanyl citrate oral transmucosal: vartojimas ir šalutiniai poveikiai
Sužinosite
Fentanilio citratas – tai stiprus opioidinis skausmą malšinantis vaistas, skirtas trumpalaikiam, vadinamam „prasilaužiančiam“ vėžio skausmui lengvinti tais atvejais, kai kitos priemonės nepadeda. Šis vaistas taikomas tik suaugusiesiems ir paaugliams nuo 16 metų, kuriems jau nuolat vartojami opioidai ir kurie yra jiems tolerantiški. Fentanilio citratas netinka gydyti skausmui, nesusijusiam su onkologinėmis ligomis.
Įspėjimai
Netinkamas šio vaisto vartojimas gali sukelti priklausomybę, perdozavimą ar net mirtį. Vaistą laikykite saugiai, kad jo nepasiektų kiti asmenys, ypač vaikai. Fentanilio citrato negalima vartoti, jei nevartojate kitų stiprių opioidinių vaistų reguliariai. Nėštumo metu šio vaisto vartojimas gali turėti sunkių pasekmių naujagimiui, įskaitant pavojingus nutraukimo simptomus.
Nevartokite fentanilio kartu su alkoholiu ar kitais preparatais, kurie gali slopinti kvėpavimą – gali pasireikšti gyvybei pavojingas poveikis.
Prieš pradedant vartoti
Pirmiausia pasitarkite su gydytoju – fentanilio negalima vartoti, jei turite stiprių kvėpavimo sutrikimų, sunkią astmą ar žarnyno nepraeinamumą (paralyžinį ileusą). Netoleruojant opioidų ar esant alergijai šiam vaistui, vartoti jo negalima. Taip pat apie ketinimą laikyti vaistą namuose informuokite gydytoją, jei kartu gyvena mažamečių vaikų, nes net viena vaisto dozė vaikui gali būti mirtina.
Svarbu gydytojui pasakyti, jei esate sirgę kvėpavimo ar širdies ligomis, turite miego apnėją, kepenų ar inkstų sutrikimų, kraujospūdžio problemų, epilepsiją ar esate patyrę priklausomybę nuo alkoholio ar kitų medžiagų.
Nėštumo metu pradėjus vartoti opioidus, kūdikis gali prie jų priprasti – po gimimo jam gresia sunkūs nutraukimo simptomai. Žindymo laikotarpiu fentanilio citrato vartoti negalima.
Kaip vartoti fentanilio citratą
Vartokite tik pagal gydytojo nurodymus ir laikykitės visų instrukcijų. Negalima vartoti didesnių dozių ar dažniau, nei paskirta. Jei jaučiate didesnį poreikį pakartotinėms dozėms, apie tai būtinai informuokite gydytoją.
Draudžiama šiuo vaistu dalintis su kitais. Vartojant fentanilį kartu su kitomis nemokslinėmis formomis ar bandant keisti formą savarankiškai, kyla pavojus perdozuoti, nes dozės nėra tiesiogiai perkeliamos.
Kol vaistas laikomas burnoje, nereikėtų nei valgyti, nei gerti. Tą pačią akimirką galima naudoti tik vieną vaisto vienetą, o per vieną skausmo epizodą – ne daugiau nei du.
Prieš nutraukdami vartojimą, pasitarkite su gydytoju, nes staigiai nutraukus opioidą dažnai pasireiškia nutraukimo simptomai. Rūpinkitės burnos ir dantų higiena, nes šis vaistas sukelia burnos sausumą, didinantį dantų ėduonies riziką.
Laikykite preparatą kambario temperatūroje, neleiskite jo pasiekti vaikams ar gyvūnams. Neatidarykite įpakavimo tol, kol nesate pasiruošę vartoti. Nepanaudotas ar likęs vaistas turi būti sunaikintas saugiai.
Galimas šalutinis poveikis
Fentanilis gali turėti daug įvairių šalutinių poveikių. Pagrindinis jų – kvėpavimo slopinimas, kuris gali sąlygoti net ir mirtį. Žmonės, kurie pastebi lėtesnį kvėpavimą, pamėlynavusias lūpas arba sunkiai prabundantį asmenį, turi nedelsiant kviesti pagalbą.
Kai kurie pažymiai, kuomet būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją:
- Užsitęsęs lėtas arba seklus kvėpavimas, dažnas atsidusimas, kvėpavimo sustojimas miegant.
- Sunki mieguistumas, galimas nualpimas.
- Stiprūs galvos svaigimai ar pilvo skausmai iki vaisto visiško ištirpimo burnoje.
- Sumišimas, baimės priepuoliai ar neįprastas elgesys.
- Žemo kortizolio lygio požymiai: pykinimas, vėmimas, apetito praradimas, nuovargis, silpnumas.
Taip pat vartojant kartu su kai kuriais kitais vaistais gali išsivystyti serotonino sindromas. Tarp požymių – sujaudinimas, haliucinacijos, karščiavimas, prakaitavimas, drebulys, raumenų standumas, traukuliai, net koordinacijos praradimas, pykinimas ar vėmimas.
Sunkus šalutinis poveikis dažniau pasireiškia senyviems, nusilpusiems ar prastos mitybos žmonėms.
Ilgalaikis opioidų vartojimas gali paveikti tiek vyrų, tiek moterų vaisingumą – kol kas nėra aišku, ar šie pokyčiai išlieka visam laikui.
Dažniausiai pasitaikantys šalutiniai poveikiai:
- Galvos svaigulys, lengvas mieguistumas, nuotaikos pablogėjimas.
- Miego sutrikimai, nemiga.
- Galvos skausmas, silpnumas, nerimas.
- Pykinimas, vėmimas, vidurių užkietėjimas.
- Nedidelis odos išbėrimas.
Ką reikėtų žinoti apie sąveikas su kitais vaistais
Tam tikri preparatai gali sustiprinti arba slopinti fentanilio poveikį, todėl apie visus vartojamus vaistus bei maisto papildus reikėtų informuoti gydytoją. Sąveikų būna su antibiotikais, priešgrybeliniais, kai kuriais kraujospūdį veikiančiais vaistais, traukulių gydymo, vaistais nuo virusų (įskaitant ŽIV ar hepatito C gydymą).
Taip pat būtina atsargiai derinti su:
- Vaistais nuo peršalimo ar alergijų, inhaliatoriais nuo astmos, diuretikais.
- Preparatais, skirtais judėjimo ligai, dirgliosios žarnos sindromui ar hiperaktyviai šlapimo pūslei gydyti.
- Kitais opioidais – kiti vaistai nuo skausmo ar kosulio.
- Raminamaisiais vaistais (kaip diazepamas, alprazolamas, lorazepamas ir kt.).
- Vaistais, galinčiais sukelti mieguistumą ar slopinančiais kvėpavimą – migdomaisiais, raumenų atpalaiduojančiais, nuotaikos ar psichikos sutrikimų gydymo priemonėmis.
- Preparatais, veikiančiais serotonino kiekį (vaistai nuo depresijos, Parkinsono, migrenos, infekcijų, pykinimo).
Tai nėra visas galimų sąveikų sąrašas – net ir keli paprasti nereceptiniai vaistai ar papildai gali paveikti fentanilio poveikį, todėl būtinas atviras pokalbis su gydytoju ar vaistininku.
Praktiniai patarimai ir atsargumo priemonės
Vartojant fentanilio citratą, draudžiama vartoti alkoholį – tai gali lemti stiprias nepageidaujamas reakcijas ar net mirtį. Kol žinote, kaip vaistas veikia, venkite vairuoti ar dirbti su mechanizmais – lengvai galite tapti mieguisti, galimi kritimai ar nelaimingi atsitikimai.
Greipfrutai ar jų sultys gali stiprinti šalutinį poveikį, todėl jų rekomenduojama nevartoti kartu su šiuo vaistu.
Vartojimo ypatumai ir saugumas
Neteisingai panaudojus, ypač mažiems vaikams ar žmonėms, kurie nesupranta vaisto poveikio, net 1 dozės gali pakakti sunkioms komplikacijoms ar mirtinoms pasekmėms. Visada fiksuokite savo vaisto kiekį bei užtikrinkite, kad niekas kitas juo nepasinaudos.
Niekada nedalykite šio vaisto su kitais žmonėmis. Tai gali būti pavojinga ir yra draudžiama įstatymu. Panaudotų ar nebereikalingų vaistų nelaikykite namuose – pasitarkite su vaistininku dėl saugaus jų utilizavimo.
Ką daryti praleidus ar perdozavus dozę
Jei praleidote dozę, paprastai kitą kartą ją galima vartoti kaip įprasta – nedidinkite dozės ir nenaudokite iškart dviejų vienetų. Įtarus perdozavimą arba pastebėjus pavojingus simptomus (kvėpavimo lėtėjimą, sąmonės netekimą, raumenų silpnumą, šalčio jausmą, blyškią odą, smulkius vyzdžius), skubiai kreipkitės į medikus.