Kaip dažnas noras giliau kvėpuoti rodo perdirbtą stresą

0
15

Kvėpavimas yra viena iš pagrindinių mūsų gyvenimo funkcijų, dažnai vykstanti automatiškai ir nesąmoningai. Tačiau kai kuriems žmonėms neretai pasireiškia stipresnis noras giliai įkvėpti ar net nuolat ieškoma „gilaus atodūsio“. Nors ši būsena dažnai laikoma fiziniu reiškiniu, vis daugiau mokslinių įrodymų parodo, kad dažnas noras giliau kvėpuoti neretai susijęs su perdirbtu ar chronišku stresu. Straipsnyje paaiškinsime, kaip stresas gali paveikti kvėpavimo sistemą, kodėl norisi gilesnio kvėpavimo bei ką daryti šioje situacijoje.

Kaip stresas keičia kvėpavimo įpročius

Nervingumas ar įtampa gali sukelti fizinius pokyčius kūne, įskaitant kvėpavimo sistemą. Stresinėse situacijose mūsų organizmas aktyvina „kovok arba bėk“ (angl. fight or flight) atsaką: suaktyvėja nervų sistema, padažnėja pulsas, greitėja kvėpavimas. Šis natūralus atsakas kartais užsilaiko net ir pasibaigus streso šaltiniui, ypač jei patiriame ilgalaikį stresą.

  • Padidėja kvėpavimo dažnis – vadinamoji hiperventiliacija.
  • Kvėpavimas tampa paviršutiniškas, naudojama diafragma mažiau nei įprasta.
  • Organizmas gauna daugiau oro nei reikia, todėl sumažėja anglies dioksido koncentracija kraujyje.

Būtent dėl šių pokyčių dažnas žmogus tiesiog instinktyviai ieško gilesnio kvėpavimo, norėdamas jausti „pilnavertį oro įkvėpimą“. Tačiau dažnai giliau kvėpuoti norisi ne dėl tikro oro trūkumo, o dėl išbalansuotos fiziologijos, kurią sukėlė stresas.

Kodėl mums norisi giliau kvėpuoti?

Fiziologinė reakcija į stresą

Kvėpavimo dažnėjimas yra natūrali reakcija į grėsmę. Kai patekame į stresinę situaciją, kvėpuojame greičiau ir negiliai. Tai padeda organizmui pasirengti galimam veiksmui. Tačiau jei stresas tampa kasdienis ar nuolatinis, kvėpavimo sistema nespėja „persijungti“ atgal į ramybės režimą.

Ilgalaikė hiperventiliacija gali lemti nemalonius simptomus:

  • Jausmą, kad negalite iki galo įkvėpti.
  • Spaudimą krūtinėje ar gerklėje.
  • Dažną atsidūsėjimą, t. y. stiprų gilų įkvėpimą.
  • Galvos svaigimą, tirpimą ar net nerimo priepuolius.

Taip užsisuka užburtas ratas: kuo daugiau bandote „atsikvėpti“, tuo labiau jaučiatės nepatenkinti kvėpavimu. Tai vadinama funkciniais arba psichogeniniais kvėpavimo sutrikimais.

Kas vyksta organizme?

Streso metu kvėpuojant paviršutiniškai, sumažėja anglies dioksido (CO2) kiekis kraujyje. Nors gali atrodyti, kad tai naudinga, tačiau tam tikro lygio CO2 koncentracija yra svarbi tinkamai nervų ir raumenų veiklai. Kai jo per mažai, atsiranda įvairių nemalonių simptomų – kvėpavimo sunkumo pojūtis, silpnumas, net raumenų spazmai.

Moksliniai tyrimai rodo, kad net nereikšmingas CO2 sumažėjimas kraujyje jau gali skatinti pojūtį, lyg trūktų oro (šaltinis: Harvard Health Publishing, 2022).

Kvėpavimas – ne tik oro mainai

Reikia suprasti, kad kvėpavimas priklauso ne tik nuo mūsų plaučių būklės, bet ir nuo centrinės nervų sistemos bei emocijų. Nuolat jaučiant įtampą, nerimą ar perdirbtą stresą, mūsų kvėpavimas dažnai tampa nesąmoningai sutrikęs.

Kuo skiriasi organinės ir funkcinės priežastys?

Kvėpavimo sunkumai gali būti:

  • Organiniai – dėl ligų, pavyzdžiui, astmos, lėtinių plaučių ligų, širdies problemų.
  • Funkciniai – kai pagrindinė kvėpavimo sistema yra sveika, tačiau simptomus lemia nervų sistemos arba psichologiniai veiksniai (stresas, nerimas, įtampa).

Pagrindinis funkcinio kvėpavimo sutrikimo bruožas – objektyviai žmogus neturi plaučių ar širdies problemų, tačiau nuolat jaučia oro trūkumą, spaudimą krūtinėje, poreikį atsidusti.

Dažni mitai: kuo neužsiimti?

  • Mitas: Dažnas gilus kvėpavimas reiškia kvėpavimo ar širdies ligą.
    Faktas: Neretai tai susiję su stresu ir psichosomatika, ypač jei tyrimai normalūs.
  • Mitas: Reikia kuo dažniau stipriai įkvėpti, kad „užsipildytų“ plaučiai.
    Faktas: Per dažnas ir gilus kvėpavimas tik dar labiau išbalansuoja kvėpavimo ritmą.
  • Mitas: Kvėpavimo sutrikimus galima lengvai išspręsti vitaminų ar papildų vartojimu.
    Faktas: Esminė problema dažniausiai yra psichologinė, todėl papildai padeda tik esant medžiagų trūkumui.

Kaip sau padėti?

Pagrindiniai būdai valdyti kvėpavimą ir stresą

  • Atpažinkite streso šaltinį. Pirmasis žingsnis – suvokti, kiek būtų paveikta jūsų kasdienybė ir ar kvėpavimo sunkumai kyla per stresines situacijas.
  • Išmokite sąmoningo kvėpavimo technikų. Reguliariai darykite kvėpavimo pratimus: pvz., „kvėpuok per nosį, lėtai skaičiuodamas iki 4“, tada sulaikyk kvėpavimą ir vėl iškvėpk lėtai.
  • Praktikuokite atsipalaidavimo metodus. Daugeliui padeda meditacija, autogeninė treniruotė, jogos pratimai, vizualizacijų technikos.
  • Venkite nuolatinio „oro gaudymo“. Nebandykite nuolat giliai įkvėpti – vietoj to, stebėkite kvėpavimo natūralumą ir stenkitės per daug neforsuoti įkvėpimų.
  • Kreipkitės į specialistus. Jei kvėpavimo sunkumai užsitęsia, jiems nėra aiškios ligos priežasties, visada verta pasitarti su šeimos gydytoju ar psichologu. Esant reikalui, gydytojas paskirs papildomus tyrimus arba nukreips pas kitą specialistą.

Kvėpavimo pratimų pavyzdys

Paprastas „dėžutės kvėpavimo“ (angl. Box breathing) pratimas:

  • Įkvėpkite 4 sekundes, skaičiuodami mintyse.
  • Sulaikykite kvėpavimą 4 sekundes.
  • Iškvėpkite per 4 sekundes.
  • Sulaikykite kvėpavimą dar 4 sekundes.
  • Kartokite ciklą 4–6 kartus.

Kada būtina kreiptis į gydytoją?

Didžioji dalis funkcinių kvėpavimo sutrikimų nėra pavojingi gyvybei. Tačiau būna situacijų, kai reikia skubios pagalbos:

  • Atsirado stiprus dusulys ramybės būsenoje.
  • Jaučiate stiprų krūtinės skausmą, širdies plakimą, sąmonės netekimą.
  • Dusulys kyla kartu su karščiavimu, kosuliu, mėlynavimu, silpnumu.

Jei kvėpavimo sunkumai pasireiškia ūmiai, stiprėja ar lydi minėti simptomai, būtina kuo greičiau kreiptis į gydytoją.

Išvada

Dažnas noras giliau kvėpuoti – tai ne visada plaučių ar širdies ligos ženklas. Dažnai tai – perdirbto streso ženklas, kai organizmas ilgą laiką įstrigęs „kovok arba bėk“ būsenoje, o kvėpavimo ritmas tampa išbalansuotas. Suvokus funkcinių kvėpavimo pokyčių mechanizmą ir taikant paprastus, moksliškai pagrįstus savipagalbos metodus, galima pagerinti savijautą ir grįžti prie natūralaus, raminančio kvėpavimo ritmo. O jeigu kyla abejonių dėl kvėpavimo problemų ar atsiranda stiprių simptomų, visada svarbu pasikonsultuoti su gydytoju.

Komentarų sekcija išjungta.