Kaip nuolatinis nerimas pasireiškia pilvo spazmais

0
7

Ar kada pagalvojote, kodėl prieš svarbų egzaminą ar darbo pokalbį suskausta pilvą? Toks jausmas dažnai praeina vos nurimus stresui, tačiau kai kurie žmonės nuolatos susiduria su pilvo spazmais, kurių priežastis iš pirmo žvilgsnio nėra aiški. Moksliniai tyrimai patvirtina, kad nuolatinis nerimas dažnai pasireiškia ne tik mintyse ar nuotaikoje, bet ir per fizinius simptomus – ypač pilvo srityje. Šiame straipsnyje išsamiai paaiškinsime, kaip nerimas sukelia pilvo spazmus, kodėl ši būsena tokia dažna, bei kaip ją atpažinti ir suvaldyti.

Kaip veikia „žarnyno–smegenų ašis“

Žarnynas dažnai vadinamas „antrąja smegenimis“, o tai nėra tik metafora. Tarp žarnyno ir centrinės nervų sistemos egzistuoja sudėtinga komunikacijos linija, vadinama žarnyno–smegenų ašimi. Nervinis vagus nervas ir cheminiai signalai nuolat siunčia informaciją iš smegenų į žarnyną ir atgal.

Kai patiriate nerimą, jūsų smegenys aktyvuoja streso reakcijas – padidėja adrenalino, noradrenalino ir kortizolio kiekis kraujyje. Šios medžiagos tiesiogiai veikia žarnyno raumenis, didina jų jautrumą bei gali sukelti spazmus ar kitus nemalonius pojūčius pilvo srityje. Todėl žmonės, nuolat išgyvenantys nerimą, ilgainiui pastebi pasikartojančius pilvo skausmus ar spazmus, net jei nėra jokių virškinimo sutrikimų.

Kodėl nerimas sukelia pilvo spazmus?

Streso ir virškinimo sistemos sąsaja

Nuolatinis nerimas aktyvuoja vadinamąją „kovok arba bėk“ reakciją, kuri buvo ypač svarbi išgyvenimui protėvių laikais. Tačiau ši laikina parengtis dabar dažnai tampa lėtiniu procesu dėl ilgalaikio streso ir nerimo. Vienas iš efektų – sumažėjęs kraujo pritekėjimas prie žarnyno, pakitęs virškinimo fermentų išsiskyrimas ir sutrikęs žarnyno raumenų darbas. Tokie sutrikimai gali pasireikšti stipriais ar maudžiančiais pilvo spazmais.

Padidėjęs žarnyno jautrumas

Asmenims, linkusiems į nerimą, žarnyno nervų sistema tampa jautresnė. Net ir nedideli pokyčiai (maisto sudėtyje ar žarnyno mikrobiomo pusiausvyroje) gali sukelti diskomfortą, skausmą ar spazmus. Moksliniai tyrimai rodo, kad lėtinis stresas ir nuolatinė įtampa ilgam laikui padidina uždegiminių signalų kiekį žarnyne – tai dar labiau stiprina nemalonius pojūčius.

Kaip atpažinti pilvo spazmus, susijusius su nerimu?

  • Spazmai dažniausiai pasireiškia stresinėse ar nerimą keliančiose situacijose, pavyzdžiui, prieš susitikimus ar viešus pasisakymus.
  • Simptomai dažnai mažėja ar visai praeina, kai žmogus nurimsta arba atsipalaiduoja.
  • Spazmai dažnai nėra lydimi kitų tipinių virškinimo sutrikimų, tokių kaip stiprus viduriavimas, nuolatinė pykinimo ar ilgas vidurių užkietėjimas (nors kai kuriems žmonėms šie simptomai būna susiję).
  • Gydytojams atlikus tyrimus, dažnai nerandama aiškios organinės priežasties, pvz., infekcijos ar uždegimo požymių.

Vis dėlto, jei pilvo skausmai yra stiprūs, ilgai nepraeina ar lydi kraujavimas, svorio kritimas ar kiti nerimą keliantys simptomai, svarbu kreiptis į gydytoją, kad būtų atmestos rimtesnės ligos.

Kas dažniausiai kenčia nuo nerimo sukeliamų pilvo spasmų?

Nors kiekvienas žmogus per gyvenimą bent kartą gali patirti nerimo sukeltą pilvo diskomfortą, didesnę riziką turi:

  • Žmonės, sergantys generalizuotu nerimo sutrikimu, panikos sutrikimu ar depresija.
  • Asmenys su dirgliosios žarnos sindromu (DŽS). Daugybė tyrimų rodo glaudų ryšį tarp šio sindromo ir psichologinės įtampos.
  • Vaikai ir paaugliai, kurie dar nėra išmokę tinkamai valdyti savo emocijų ar streso.
  • Žmonės, patiriantys didelius gyvenimo pokyčius (skyrybos, artimo žmogaus netektis, naujas darbas ir pan.).

Dažniausi mitai apie nerimą ir pilvo spazmus

„Visa tai tik galvoje – tikrų simptomų nėra“

Šis mitas labai paplitęs, tačiau realybė kitokia. Pilvo spazmai – fiziškai juntami, ir jų kilmė paremta objektyviu nervų bei cheminių signalų poveikiu virškinimo sistemai.

„Jei skauda pilvą, tikrai sergu kokia nors žarnyno liga“

Nors žarnyno ligos gali sukelti panašius simptomus, nerimo sukeltus spazmus nustatyti gali padėti būdingas ryšys su emocine būsena bei tyrimų rezultatai. Tinkamas gydytojo įvertinimas labai svarbus.

Kaip malšinti nerimo sukeltus pilvo spazmus?

Streso valdymo technikos

  • Meditacija ir sąmoningumo praktikos padeda nuraminti nervų sistemą ir sumažinti fizinę įtampą kūne.
  • Gilus kvėpavimas, progresinis raumenų atpalaidavimas – veiksmingi būdai mažinti streso sukeltus raumenų spazmus.
  • Reguliarus fizinis aktyvumas ne tik stabdo nerimo grandinę, bet ir tiesiogiai pagerina žarnyno veiklą.

Mitybos pokyčiai

  • Valgykite reguliariai, stenkitės vengti sunkaus, riebaus ar sunkiai virškinamo maisto.
  • Apribokite kofeino ir alkoholio vartojimą, nes šios medžiagos gali stiprinti nerimo jausmą ir sudirginti žarnyną.

Pagalba iš specialistų

  • Kognityvinė elgesio terapija (KET) – viena efektyviausių psichoterapijos rūšių valdant nuolatinį nerimą ir jo sukeltus simptomus.
  • Prireikus gydytojai gali paskirti medikamentus, kurie padeda sumažinti nerimą ar palengvinti fizinius simptomus.

Ką verta atsiminti?

Pilvo spazmai, kuriuos sukelia nuolatinis nerimas, nėra išgalvoti – tai fiziologiškai pagrįstas sindromas, kuriam būdinga aiški sąsaja tarp emocinės ir fizinės sveikatos. Supratus, kaip veikia žarnyno–smegenų ašis ir išmokę valdyti streso lygį, daugelis žmonių pastebi aiškią pagerėjimą. Jei simptomai nepraeina arba nuolat kartojasi, svarbu kreiptis į sveikatos priežiūros specialistus: išsami diagnostika padės atmesti kitas ligas bei pasiūlys individualiai tinkamiausią gydymo ar savipagalbos planą.

Rūpinimasis psichologine gerove – svarbus žingsnis link sveiko virškinimo ir geresnės bendros savijautos.

Komentarų sekcija išjungta.