Kodėl dažnai „dega“ rankos ar kojos

Sužinosite
Ar kada nors jautėte stiprų dilgčiojimą, karštį ar net deginimo pojūtį rankose ar kojose? Šie simptomai gali pasirodyti visiškai netikėtai – tiek atsipalaidavus, tiek dirbant, tiek po fizinio krūvio. Nors dažnai deginimo pojūtis laikomas nekenksmingu ir praeina savaime, kartais tai gali rodyti rimtesnes sveikatos problemas. Kodėl jaučiame šį pojūtį? Kada verta sunerimti? Panagrinėkime dažniausias priežastis ir svarbiausias rekomendacijas.
Kodėl juntamas „degimo“ pojūtis galūnėse?
Mediciniškai šis reiškinys dažnai vadinamas parestezija – tai dilgčiojimo, deginimo, kutenimo ar nuskausminamo pojūčio atsiradimas be išorinio dirgiklio. Dažniausios priežastys gali būti nuo nereikšmingų iki mediciškai svarbių, todėl svarbu suprasti, kas slypi už šio simptomo.
Nervingumo ir trumpalaikio slėgimo poveikis
Dažnas, laikinas deginimo pojūtis dažniausiai kyla dėl spaudimo nervams – pavyzdžiui, jei nepatogiai sėdite, sukryžiavę kojas ar užgulę ranką. Tokiu atveju užspaudžiamas nervas, sutrinka nervų signalų perdavimas ir pasireiškia deginimas ar „adatėlių“ pojūtis. Dažniausiai šie simptomai praeina pakeitus pozą arba trumpai pailsėjus.
Kraujotakos sutrikimai
Kraujotakos problemos taip pat gali sukelti neįprastus pojūčius galūnėse. Staigiai sumažėjus kraujo pritekėjimui į rankas ar kojas, jaučiame tirpimą, šaltumą, bet dažnai ir deginimą. Tokios būklės kaip periferinė arterijų liga, venų varikozė, ilgalaikis spaudimas ar netgi tam tikros miego pozicijos gali tapti priežastimi.
Nervų pažeidimas arba periferinė neuropatija
Degimo pojūtis, kuris nesumažėja ir tęsiasi ilgiau nei kelias valandas ar dienas, gali būti periferinės neuropatijos simptomas. Ši būklė atsiranda, kai pažeidžiami periferiniai nervai, atsakingi už sensorinę informaciją tarp smegenų ir galūnių. Dažniausios priežastys:
- Cukrinis diabetas – viena pagrindinių periferinės neuropatijos priežasčių. Aukštas cukraus kiekis kraujyje pažeidžia nervų galūnėles, sukelia deginimą, dilgčiojimą ar net skausmą.
- Vitaminų trūkumas, ypač B grupės, ypač B12, B6 ir folio rūgšties.
- Lėtinės alkoholio vartojimo pasekmės – alkoholis pažeidžia nervų sistemą, prisideda prie degimo ir tirpimo pojūčių.
- Infekcijos – kai kurios infekcinės ligos, tokios kaip Laimo liga arba ŽIV, gali sukelti panašius simptomus.
- Autoimuninės ligos – pavyzdžiui, reumatoidinis artritas, vilkligė ar Guillain-Barré sindromas.
Lėtiniai odos, sąnarių ar kraujagyslių sutrikimai
Retesniais atvejais deginimo pojūtį gali lemti odos ligos, uždegiminiai procesai ar kraujagyslių uždegimas. Tai gali būti lydima paraudimu, patinimu ar net bėrimu. Tokiu atveju svarbu atkreipti dėmesį į papildomus simptomus.
Kokie įspėjamieji ženklai reikalauja gydytojo įvertinimo?
Daug atvejų, kai deginimo pojūtis rankose ar kojose yra trumpalaikis ir išnyksta savaime. Tačiau būtina reaguoti, jei atsiranda šie požymiai:
- Degimo pojūtis tęsiasi ilgiau nei kelias dienas ar stiprėja.
- Simptomai pasikartoja dažnai be aiškios priežasties.
- Kartu atsiranda kiti neurologiniai simptomai: raumenų silpnumas, koordinacijos sutrikimai, pusiausvyros praradimas, regos ar kalbos sunkumai.
- Pastebite stiprų patinimą, paraudimą ar odos pažeidimą, kuris negyja.
- Juntamas itin stiprus skausmas, kuris trukdo kasdieninei veiklai.
Kaip sumažinti diskomfortą ir išvengti deginimo pojūčio?
Jei deginimas atsirado dėl trumpalaikio spaudimo ar nuovargio, galite palengvinti simptomus namų sąlygomis:
- Pakeiskite kūno padėtį – venkite ilgalaikio spaudimo viename taške.
- Pasistenkite išjudinti, masažuoti ar tempti galūnes.
- Gerkite pakankamai vandens – dehidracija gali didinti simptomus.
- Venkite ilgalaikio buvimo šaltoje ar labai karštoje aplinkoje.
Jei įtariama, kad pojūtis kilęs dėl ligų (cukrinio diabeto, nervų pervargimo, vitaminų trūkumo ar kitų sutrikimų), svarbiausia – laiku kreiptis į gydytoją. Ligos diagnozavimas ir gydymas lemia tolimesnę gerą savijautą.
Mitai ir tikrovė apie deginimo pojūtį galūnėse
Mitai apie kraujotaką
Dažnai manoma, jog bet koks keistas pojūtis galūnėse susijęs tik su kraujotaka. Iš tiesų, nors kraujagyslių sutrikimai yra viena iš priežasčių, dažniau kalti nervų dirginimas ar pažeidimas. Tik gydytojas gali tiksliai nustatyti klausimo priežastį.
Savaiminis praeinamumas
Dar vienas paplitęs mitas – kad „degimo“ pojūtis visada praeina savaime ir jo nereikia tirti. Nors taip dažnai ir nutinka, kartais šis simptomas reiškia besivystančią ligą, kuri uždelsta gali sukelti rimtų komplikacijų.
Kada verta sunerimti ir kaip gali padėti gydytojas?
Bendra taisyklė – jei deginimas, dilgčiojimas ar kiti nemalonūs pojūčiai trunka ilgai, pasikartoja dažnai arba kartu atsiranda papildomų simptomų (silpnumas, regos ar kalbos sutrikimai, jautrumo pokyčiai, tinimas ar spalvos pokyčiai) – būtina kreiptis į gydytoją. Specialistas atliks reikiamus tyrimus, kad nustatytų priežastį: gali būti paskirtas kraujo tyrimas (vitaminų, cukraus kiekio, uždegimų žymenų nustatymas), nervų laidumo tyrimai, odos ar kraujagyslių vertinimas, o prireikus – siunčiama neurologo, reabilitologo ar kitų specialistų konsultacijai.
Ankstyva diagnozė ypač svarbi sergant diabetu, autoimuninėmis ligomis ar esant nuolatinei nervų pažaidos rizikai. Gydymas įkyrų degimo pojūtį gali ne tik sumažinti, bet ir visai pašalinti, o kartu pagerinti gyvenimo kokybę.
Svarbiausi patarimai kiekvienam
- Reguliariai judėkite, stenkitės išvengti monotoniškų pozų.
- Rūpinkitės mityba – užtikrinkite, kad netrūktų B grupės vitaminų.
- Ribokite alkoholio vartojimą.
- Reguliuokite cukraus kiekį kraujyje, jei sergate diabetu.
- Nebijokite kreiptis į šeimos gydytoją dėl bet kokių ilgalaikių ar nerimą keliančių simptomų.
Išmokę atpažinti, kada deginimo pojūtis yra laikinas ir nereikšmingas, o kada – pavojaus signalas, galėsite geriau rūpintis savo sveikata ir išvengti rimtesnių ligų. Jūsų kūnas kalba per tokius simptomus – išgirskite, ką jis nori pasakyti.