Kodėl dažnai jaučiate tempimą kakle

0
47

Tempimas kakle – paplitęs nemalonus pojūtis, kurį dažnai patiria tiek įvairaus amžiaus, tiek skirtingo gyvenimo būdo žmonės. Jei dažnai jaučiate įtampą, tempimą ar skausmą kaklo srityje, tai gali būti ženklas apie tam tikrus organizmo signalus, gyvenimo būdo trūkumus ar net sveikatos sutrikimus. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kodėl atsiranda tempimo jausmas kakle, kokios galimos to priežastys, taip pat pateiksime patarimų, kaip išvengti nemalonių pojūčių.

Dažniausios tempimo kakle priežastys

Kaklo įtampa dažnai pasireiškia dėl kasdienio gyvenimo ypatumų. Kaklas – tai sudėtinga sritis, kurią sudaro raumenys, slanksteliai, nervai ir kiti minkštieji audiniai. Bet koks šių audinių disbalansas ar pervargimas gali sukelti tempimą, įtampą ar net skausmą.

Ilgalaikė prasta laikysena

Daug laiko praleidžiant prie kompiuterio ar žiūrint į mobilųjį telefoną, kaklas neretai būna palenktas į priekį. Ši vadinamoji „teksto kaklo“ poza ilgainiui lemia raumenų išsekimą, įtampą, o galiausiai ir tempimą ar net stipresnius skausmus. Net ir lengvas galvos pasvirimas į priekį žymiai padidina apkrovą kaklo raumenims.

Stresas ir emocinė įtampa

Stresas neigiamai veikia visą kūną, ne išimtis ir kaklas. Kai patiriame nervinę įtampą, mūsų raumenys nevalingai įsitempia – ypač pečių juostoje ir kakle. Kartais net nesąmoningai suspaudžiame žandikaulį ar pakeliame pečius, taip sukurdami papildomą krūvį kaklo raumenims.

Staigus judesys arba traumos

Netikėtas galvos judesys, pavyzdžiui, sportuojant ar patiriant avariją, gali sužaloti kaklo raumenis ar sausgysles, todėl atsiranda tempimo pojūtis. Pavyzdžiui, kaklo patempimai dažnai fiksuojami po eismo įvykių („botago kirčio“ sindromas), kai galva staiga smarkiai juda į priekį ir atgal.

Pernelyg ilgas nejudrumas ir miego padėtis

Miegant nepatogioje padėtyje arba naudojant netinkamą pagalvę, raumenys gali įsitempti. Ilgalaikis buvimas vienoje padėtyje, pavyzdžiui, per ilgas miegas ant šono be tinkamos atramos kaklui, dažnai sukelia tempimo ir diskomforto jausmą prabudus.

Kitos sveikatos būklės ir ligos

Ne visuomet kaklo tempimas susijęs tik su išoriniais veiksniais ar gyvenimo būdu. Kai kurios ligos ar būklės taip pat gali būti šio simptomo priežastis.

Galvos ir kaklo raumenų įtampos galvos skausmas

Įtampos tipo galvos skausmai (dar vadinami somatiniais galvos skausmais) dažnai siejami su kaklo ir pakaušio raumenų įtampa. Tokiais atvejais gali būti jaučiamas ne tik spaudimas kakle, bet ir išplitęs skausmas galvoje, pečiuose.

Stuburo problemos

Kaklinės stuburo dalies osteochondrozė, disko išvarža ar slankstelių degeneracija gali spausti nervines struktūras, todėl atsiranda ne tik tempimo, bet ir tirpimo, dilgčiojimo ar silpnumo pojūčiai rankose.

Reumatinės ligos

Reumatinės, autoimuninės ligos (pvz., reumatoidinis artritas, ankilozinis spondilitas) pažeidžia sąnarius bei aplinkinius audinius. Kai kurie simptomai pasireiškia būtent kaklo srityje, sukelia tempimą ir judesių ribotumą.

Kada vertėtų sunerimti?

Nors dažnai tempimas kakle nėra grėsmingas, tačiau kai kada šis pojūtis gali būti rimtesnio sutrikimo požymis. Kreipkitės į gydytoją, jei kaklo tempimas:

  • atsiranda po traumos ar avarijos,
  • pradeda stiprėti ir plisti į kitas kūno dalis,
  • atsiranda kartu su tirpimu, silpnumu rankose ar pusiausvyros sutrikimais,
  • lidi stiprus galvos skausmas, karščiavimas ar pasikartojantis pykinimas,
  • nepraeina ilgiau nei kelias dienas arba ima trukdyti kasdieniam gyvenimui.

Kaip sumažinti ir išvengti tempimo kakle?

Gera žinia, kad daugeliu atvejų tempimo kakle galima išvengti ar sumažinti savo iniciatyva, pakeičiant kasdienius įpročius.

Pagerinkite darbo vietą ir laikyseną

Laikykite monitorių akių lygyje, rankas ir pečius – natūraliai atpalaiduotus. Kėdė turi užtikrinti tiesią nugarą, o kojos remtis į grindis. Dažnai darykite trumpas pertraukėles, kad prajudintumėte kaklą ir pečius.

Reguliariai judėkite ir mankštinkitės

Lengvi tempimo pratimai, kaklo ir pečių mankšta padeda išlaikyti raumenų lankstumą, mažina įtampą. Svarbu nepersistengti – jei jaučiate didelį diskomfortą, pasikonsultuokite su kineziterapeutu.

Tvarkykite stresą

Mokykitės atsipalaidavimo technikų. Meditacija, giluminis kvėpavimas, masažas ar pasivaikščiojimas gamtoje veiksmingai mažina raumenų įtampą.

Tinkamai pasirinkite pagalvę ir miego poziciją

Pagrindinė pagalvės funkcija – išlaikyti galvą neutralioje padėtyje. Per aukšta ar per žema pagalvė gali išprovokuoti kaklo įtampą. Geriausia miegoti ant nugaros, naudojant ergonomišką pagalvę.

Dažniausi mitai apie tempimą kakle

  • Mitai apie šaltį: Dažnai girdima, kad tempimas kakle iškart reiškia „nupūtimą“ ar persišaldymą. Iš tiesų didžioji dauguma atvejų susiję su laikysena arba raumenų nuovargiu.
  • Staigūs judesiai kenksmingi visuomet: Nėra pagrindo manyti, kad kiekvienas greitesnis galvos palenkimas tikrai pakenks kaklui. Pavojingi tik neįprasti, staigūs arba nekontroliuojami judesiai.
  • Masažas tinka visiems: Kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, esant rimtoms stuburo ligoms, masažas gali būti neveiksmingas ar net žalingas, todėl būtina pasitarti su gydytoju ar kineziterapeutu.

Kai reikia specialisto pagalbos

Jei kaklo tempimo pojūtis kartojasi, tampa stipresnis ar riboja kasdienę veiklą, verta pasitarti su gydytoju ar kineziterapeutu. Specialistas įvertins simptomų kilmę, prireikus paskirs tyrimus ar sudarys individualų gydymo ir prevencijos planą.

Pabaigai

Tempimo jausmas kakle – problemiškas, tačiau dažniausiai nesunkiai pašalinamas negalavimas, jei atkreipsite dėmesį į savo laikyseną, darbo ir miego įpročius bei streso valdymą. Tačiau jei tempimas stiprėja, lydi kiti simptomai ar išlieka ilgiau, neignoruokite šių signalų ir kreipkitės pagalbos. Rūpinantis savimi kasdien, galima išvengti daugumos su kaklu susijusių problemų ir pagerinti bendrą gyvenimo kokybę.

Komentarų sekcija išjungta.