Kodėl kartais prarandate apetitą po ginčo

0
6

Ar kada nors pastebėjote, kad po įtempto ginčo ar kivirčo prarandate apetitą? Tokia organizmo reakcija dažnai sukelia nuostabą: kodėl, atrodytų, kasdieniai konfliktai sukelia ne tik emocinį, bet ir fizinį poveikį – norą valgyti visiškai dingsta. Tai nėra atsitiktinumas ar silpnybė, o natūrali organizmo reakcija, kuri susijusi su mūsų smegenų, nervų sistemos ir hormonų veikla.

Kaip stresas veikia apetitą: biologinė praradimo priežastis

Ginčas dažniausiai sukelia stiprų emocinį stresą. Mūsų kūnas tokiose situacijose aktyvuoja vadinamąją „kovok arba bėk“ (angl. „fight-or-flight“) reakciją, kuri išsivystė dar priešistoriniais laikais. Ši reakcija apima greitą streso hormonų – adrenalino ir kortizolio – išsiskyrimą kraujyje, kuris paskatina organizmą susikoncentruoti į išgyvenimo prioritetus. Tokiu atveju virškinimo sistema laikinai atsiduria antrame plane.

Kūno resursų perskirstymas

Ginčo metu stresas paskatina organizmą nukreipti daugiau energijos į raumenis ir smegenis, bet sumažina kraujotaką skrandyje bei žarnyne. Tai biologiškai pagrįstas saugos mechanizmas: jei stresinė situacija reikalauja fizinės reakcijos, maisto virškinimas nėra prioritetas. Todėl natūralu, kad sumažėja noras valgyti – virškinimo sistema laikinai sulėtėja.

Streso hormonų poveikis virškinimui

Adrenalinas sustabdo skrandžio rūgšties ir fermentų gamybą – be jų, virškinimas beveik nevyksta, atsiranda nemalonus pilvo pojūtis ar net pykinimas. Kortizolis, nors kai kuriais atvejais skatina apetitą ilgalaikio streso metu, trumpalaikio emocinio išgyvenimo metu (pavyzdžiui, po ginčo) neretai sukelia priešingą efektą: sumažina norą valgyti, silpnina alkio jausmą arba sukelia neįprastus skonio pojūčius.

Emocijų ir psichologinių procesų įtaka apetitui

Apetitas yra glaudžiai susijęs su mūsų nuotaika ir emocijomis. Po konflikto dažnai jaučiame pyktį, liūdesį, nerimą – šios emocijos ne tik kelia psichologinį diskomfortą, bet ir vienaip ar kitaip veikia mūsų fiziologiją.

Emociniai signalai smegenims

Smegenys, gavusios signalą apie galimą pavojų ar grėsmę (net jei toks pavojus – tik emocinis), kuriam laikui išjungia „malonumų centrus“ atsakingus už alkio ir sotumo signalus. Taip kūnas laikinai praranda susidomėjimą maistu. Netgi nedidelis ginčas gali paveikti jautresnius žmones, ypač jei konfliktai dažnai kartojasi ar užkabina jautrią temą.

Individualūs skirtumai

Svarbu paminėti, kad visi žmonės skirtingai reaguoja į stresą: kai kurie po ginčo nesąmoningai ieško komforto maiste (emocinis valgymas), kiti – atvirkščiai, praranda apetitą, patiria pykinimą ar burnos sausumą. Tai priklauso nuo žmogaus temperamento, ankstesnės patirties ar net genetinių savybių.

Kada sumažėjęs apetitas po ginčo nėra pavojingas?

Trumpalaikis apetito praradimas po emocinių išgyvenimų dažniausiai nėra pavojingas. Jeigu po kelių valandų ar kitą dieną apetitas grįžta įprastai, papildomų grėsmių sveikatai nėra. Organizmas geba sėkmingai reguliuoti save ir atsistatyti po trumpalaikio streso.

Ilgalaikio apetito stokos pavojai

Susirūpinti reikėtų tuomet, jei nuo konflikto praėjus kelioms dienoms apetitas negrįžta, atsiranda kiti nerimo požymiai – stiprus nuovargis, prasta miego kokybė, svorio kritimas ar pilvo skausmai. Tokie simptomai gali rodyti, kad emocinis stresas paveikė giliau ir verta pasitarti su gydytoju ar psichikos sveikatos specialistu.

Ką daryti, kai apetitas dingsta po ginčo?

Iškilus trumpalaikiam stresui, svarbu suprasti, kad apetito sumažėjimas yra natūrali, laikina organizmo reakcija. Visgi, galite padėti sau greičiau sugrįžti prie kasdienybės ir palaikyti kūno pusiausvyrą keliais būdais.

  • Stenkitės nurimti. Susiraskite ramią vietą, giliai įkvėpkite, lėtai iškvėpkite – kvėpavimo pratimai padės kūnui sugrįžti į ramybės būseną.
  • Nespauskite savęs valgyti. Jei nejaučiate alkio, neverta prievarta valgyti – luktelkite, kol kūnas pats „praneš“ apie poreikį.
  • Rinkitės lengvą, skystą maistą ar užkandžius. Jei jaučiate silpnumą arba negalite laukti kito valgymo, tinka šiltas sultinys, jogurtas, vaisiai ar arbata.
  • Pasirūpinkite emocine savijauta. Po ginčo svarbu leisti sau atsigauti – pasivaikščiokite, kalbėkitės su artimaisiais, klausykitės mėgstamos muzikos.

Dažniausi mitai apie apetitą ir emocinį stresą

  • Mitas: Kuo blogesnė patirtis, tuo daugiau žmonės valgo.
    Faktas: Ne visuomet. Nors dalis žmonių linkę stresą „užvalgyti“, kiti – priešingai, visiškai praranda apetitą. Abiem atvejams būdinga normali žmogaus reakcija į stresą.
  • Mitas: Jei nesinori valgyti, reikia save prievartauti.
    Faktas: Organizmui reikia laiko atsigauti. Stipraus streso metu virškinimo sistema dirba lėčiau, todėl pravartu luktelėti, kol sugrįš natūralus alkis.
  • Mitas: Apetito praradimas po ginčo rodo rimtas sveikatos problemas.
    Faktas: Trumpalaikis alkio sumažėjimas – natūrali nervų sistemos reakcija į stiprų išgyvenimą, tačiau ilgalaikis simptomų kartojimasis vertas dėmesio.

Kada reikalinga specialistų pagalba?

Jei apatija maistui tampa nuolatine ir užtrunka ilgiau nei kelias dienas, arba kartu pasireiškia kiti psichikos ar fizinės savijautos pokyčiai (nerimas, nemiga, svorio kritimas), verta pasitarti su šeimos gydytoju ar psichologu. Toks simptomas gali būti ir gilesnių emocinių sunkumų – pavyzdžiui, depresijos, nerimo sutrikimų – požymis.

Santrauka: kodėl po ginčo dingsta apetitas?

Apetito praradimas po ginčo – natūrali, trumpalaikė organizmo reakcija į psichologinį stresą. Streso hormonai ir emocijos laikinai slopina alkio jausmą, virškinimo procesai sulėtėja, o smegenys koncentruojasi į „išgyvenimo režimą“. Tai nėra pavojinga, jei nedingsta ilgam ir nėra lydima kitų sveikatos pokyčių. Rūpinkitės emocine savijauta, leiskite sau atsigauti ir pasikonsultuokite su specialistais, jei simptomai užsitęsia. Supratimas apie šią natūralią organizmo reakciją gali padėti ne tik sumažinti nerimą dėl prarasto apetito, bet ir sąmoningai tvarkytis su stresinėmis situacijomis ateityje.

Komentarų sekcija išjungta.