Kodėl po blogų naujienų norisi atsigulti

Sužinosite
Gyvenime kiekvienam tenka patirti sudėtingų akimirkų – staiga išgirstos blogos naujienos neretai pribloškia ir palieka stiprų emocinį pėdsaką. Daugelis pastebi, kad po tokių žinių kyla noras kuo greičiau atsigulti, užsikloti antklode ar tiesiog pabėgti nuo kasdienybės triukšmo į lovos ramybę. Kodėl būtent tokia kūno bei proto reakcija yra tokia dažna? Šiame straipsnyje aptariame, kaip blogos naujienos veikia mūsų organizmą, kokie psichologiniai ir biologiniai mechanizmai slypi už šio noro, ir ką galima padaryti, kad palaikytume savo savijautą net ir sunkiausiais momentais.
Kas vyksta organizme gavus blogas naujienas
Streso reakcija – automatinis apsaugos mechanizmas
Kai žmogus patiria stiprią emocinę įtampą ar gauna blogų naujienų, organizme aktyvuojasi natūrali stresinė reakcija, dar vadinama „kovok arba bėk“ (angl. fight or flight). Šį atsaką inicijuoja mūsų smegenų dalis – pagumburis, kuris siunčia signalą hipofizei ir antinksčių liaukoms išskirti streso hormonus: adrenalino ir kortizolio. Šie hormonai ruošia kūną veiklai: suaktyvina širdies plakimą, pakelia spaudimą, pagreitina kvėpavimą ir mobilizuoja energijos atsargas.
Tačiau, kai grėsmė yra emocinė, o ne fizinė – pavyzdžiui, sužinome apie artimo žmogaus ligą ar netenkame darbo – mūsų kūnas vis tiek reaguoja tarsi susidūręs su realiu pavojumi. Ši fiziologinė reakcija sukelia stiprų nuovargį, sumažina motyvaciją veikti ir dažnai sukelia troškimą pasitraukti iš aktyvios veiklos – norą atsigulti.
Emocinis šokas ir kūno nuovargis
Blogos naujienos sukelia ne tik fizinį, bet ir psichinį „perkaitimą“. Patiriant stiprų stresą ar liūdesį, smegenys aktyvuoja signalus, susijusius su prislėgta nuotaika, energijos stoka, o kai kuriais atvejais net su depresija. Tyrimai rodo, kad išgirdus blogas naujienas, smegenyse mažėja džiaugsmo neuromediatorių – dopamino ir serotonino – kiekis, dėl ko dažnai pasireiškia nuovargis, mieguistumas ar apatija.
Be to, ilgalaikė ar staigi emocinė įtampa gali išsekinti imuninę sistemą. Organizmas pradeda taupyti energiją, kuri gali būtų naudojama stresui įveikti, todėl natūralu, kad kyla noras ilsėtis, atsigulti ar net trumpam „išnykti“ iš aplinkos.
Psichologinės priežastys: kodėl norisi atsigulti?
Lova – saugumo ir izoliacijos simbolis
Lova nuo vaikystės dažnai asocijuojasi su poilsiu, saugumu ir emociniu apsaugos jausmu. Ištikus stresui ar sužeidus vidinę pusiausvyrą, intuityviai stengiamės „sugrįžti“ į aplinką, kuri simbolizuoja ramybę ir palaikymą. Atsigulimas tampa psichologiniu barjeru nuo išorinių dirgiklių, leidžiančiu bent laikinai atsiriboti nuo problemų srauto.
Organizmas blokuoja perteklinę informaciją
Gavus skaudžias naujienas, mūsų smegenys gali pradėti taikyti „apsauginę“ funkciją – siekti sumažinti informacijos kiekį, pailsėti nuo pernelyg stiprių emocijų. Atsigulimas šiuo atveju tampa būdu „atjungti“ save nuo sudėtingos realybės, susikaupti, apdoroti tai, kas įvyko, bei duoti kūnui ir protui laiko atsigauti.
Kada noras atsigulti signalizuoja apie problemą?
Nors pirmosiomis dienomis po blogų naujienų noras ilsėtis yra visiškai normali reakcija, svarbu atkreipti dėmesį, jei šis pojūtis užsitęsia daugiau nei kelias savaites, pereina į nuolatinį nuovargį, apatiją ar atsiranda kitų depresijos požymių:
- Ilgai trunkanti prasta nuotaika, liūdesys
- Nebeįdomios anksčiau džiuginusios veiklos
- Pakitęs apetitas ar miego sutrikimai
- Nuolatinis energijos trūkumas, nenoras užsiimti net kasdieniais darbais
Šiais atvejais gali būti naudinga kreiptis pagalbos į gydytoją, psichologą ar psichoterapeutą. Užsitęsusios emocinės problemos gali įsitvirtinti ir paveikti bendrą gyvenimo kokybę.
Kaip sau padėti po blogų naujienų?
Pagarba sau ir savijautos išgyvenimui
Pirmiausia, svarbu leisti sau liūdėti ir išgyventi emocijas. Kiekvienas žmogus į blogas naujienas reaguoja individualiai, tad nepainiokite išsekimo su „silpnumu“. Duokite sau laiko pajusti, ką jaučiate ir atminkite, kad noras trumpam pasitraukti į lovą – natūrali kūno ir proto atsakas.
Maži žingsniai atgal į kasdienybę
- Neskubėkite. Net jei labai norite kuo greičiau grįžti į įprastas veiklas, priimkite, kad kai kurioms emocijoms reikia laiko susigulėti.
- Stenkitės tęsti bazines rutinas – reguliariai valgykite, pasirūpinkite higiena, jei įmanoma, judėkite gryname ore.
- Kalbėkite apie emocijas su artimais žmonėmis arba specialistais. Kartais išsakytas skausmas tampa lengvesnis.
- Ieškokite raminančių užsiėmimų, tokių kaip kvėpavimo pratimai, meditacija, vaikščiojimas gamtoje.
- Palaikykite miego higieną, tačiau venkite per ilgo gulėjimo lovoje (nebent jaučiatės iš tiesų sergantis).
Dažniausi mitai apie netikėtas liūdnas naujienas ir jų poveikį
- Mitas: „Jei norisi atsigulti, reiškia esu silpnas.“ Faktas: Tai natūrali fiziologinė ir psichologinė reakcija.
- Mitas: „Po blogų naujienų reikia iš karto imtis veiklos, kad užsimirštum.“ Faktas: Organizmui svarbu duoti laiko adaptuotis ir tik tuomet grįžti į aktyvų ritmą.
- Mitas: „Ilgalaikis noras ilsėtis – tik perdegimo ženklas.“ Faktas: Tai gali būti ir depresijos ar kitų emocinių sutrikimų simptomas, tad nereikėtų nuvertinti užsitęsusio blogos savijautos.
Kada būtina kreiptis pagalbos?
Kai emocinis nuovargis ar noras visą laiką likti lovoje tampa nebevaldomas, pradeda kenkti darbui, santykiams ar kasdienėms veikloms, būtina ieškoti pagalbos. Ilgalaikis nenoras judėti, bendrauti ir nuolatinis atmestinas požiūris į save gali būti rimtų emocinių sutrikimų požymis, kuriuos gydyti būtina profesionaliai.
Išvados
Noras atsigulti po blogų naujienų – natūralus žmogaus kūno ir proto atsakas į stresą ir emocinį sužeidimą. Tai susiję su gynybiniais organizmo mechanizmais, pasireiškiančiais kaip energijos tausojimas ir poreikis atkurti vidinę pusiausvyrą. Svarbiausia šiuo metu – nebijoti išgyventi jausmų, nespausti savęs grįžti į įprastą ritmą ir, prireikus, pasitelkti artimųjų ar specialistų pagalbą. Ilgalaikis ar sunkus emocinis nuovargis reikalauja profesionalaus dėmesio. Atminkite: rūpinimasis savimi – tai stiprybės ženklas, o prisitaikymas prie naujos situacijos gali tapti augimo ir atsparumo pradžia.