Levokarnitinas (Carnitor): Vartojimas ir šalutiniai poveikiai
Sužinosite
Levokarnitinas yra vaistas, skirtas gydyti ar užkirsti kelią karnitino trūkumui organizme. Karnitinas yra natūrali medžiaga, būtina energijos gamybos procesuose. Esant jo trūkumui, gali kilti raumenų, kepenų ir širdies sutrikimų. Levokarnitinas dažniausiai skiriamas žmonėms, kuriems nustatytas karnitino trūkumas, taip pat asmenims, kuriems jo reikia dėl dializės ar pažengusios inkstų ligos. Jį taip pat gali paskirti gydytojas ir kitoms būklėms pagal individualų poreikį.
Levokarnitino veikimo mechanizmas
Levokarnitino veikimas yra pagrįstas jo panašumu į natūralų žmogaus organizmo karnitiną. Ši medžiaga padeda riebalų rūgštims patekti į ląstelių mitochondrijas, kur vyksta energijos gamyba. Trūkstant karnitino, sumažėja energijos gamyba, todėl levokarnitinas gali veikti kaip pakaitalas, padedantis atkurti normalius kūno procesus.
Vartojimo formos ir pavadinimai
Levokarnitinas (dar dažnai žymimas kaip L-karnitinas) yra išduodamas pagal receptą keliomis formomis:
- 330 mg geriamosios tabletės
- 1 g/10 ml geriamasis tirpalas
- 1 g/10 ml be cukraus geriamasis tirpalas
Taip pat levokarnitinas yra gaminamas kaip injekcinė forma, naudojama sveikatos priežiūros įstaigose. Rinkoje galima rasti ir maisto papildų pavidalu, tačiau šiuos reikėtų vartoti tik pasitarus su gydytoju ar vaistininku.
- Carnitor – dažnas firmos pavadinimas
Levokarnitino laikymas
Geriamasis tirpalas ar tabletės: laikykite kambario temperatūroje (20–25 °C), vėsioje ir sausoje vietoje. Nerekomenduojama užšaldyti ar laikyti pernelyg karštoje aplinkoje. Visada laikykite originalioje pakuotėje.
Injekcinė forma: paprastai saugoma ir skiriama gydymo įstaigose, todėl laikymo sąlygas užtikrina medicinos specialistai.
Levokarnitino šalutiniai poveikiai
Dažniausi šalutiniai poveikiai
- Pykinimas ir vėmimas
- Skrandžio spazmai
- Viduriavimas
- Kūno kvapas
- Svaigimas
- Gerklės skausmas
- Injekcijos vietos dirginimas (skausmas, niežulys, patinimas ar paraudimas, taikoma injekcinei formai)
Rimtesni šalutiniai poveikiai
- Kvėpavimo pasunkėjimas ar švokštimas
- Dažnas ar nereguliarus širdies plakimas
- Karščiavimas, bloga bendra savijauta
- Padidėję limfmazgiai
- Veido, lūpų, burnos, liežuvio ar gerklės patinimas
- Rijimo sutrikimai ar spaudimas gerklėje
- Niežėjimas, bėrimas arba dėmės (dilgėlinė)
- Sąnarių skausmas
- Raumenų trūkčiojimas, spazmai ar nekontroliuojami judesiai
- Kūno galūnių sustingimas
- Stipresnis nerimas, sumišimas ar baimės jausmas
- Nualpimas ar sąmonės praradimas
Atsargumo priemonės ir perspėjimai
Kada levokarnitino vartoti nereikėtų?
- Jei esate alergiškas levokarnitinui ar bet kuriai produkto sudedamajai daliai.
- Jei esate alergiškas vaistiniam preparatui Carnitor arba bet kuriam kitam levokarnitino prekės ženklui.
Prieš pradėdami vartoti levokarnitiną, informuokite gydytoją apie visas alergijas bei kitus vartojamus vaistus ar papildus. Taip pat pasitarkite, jei sergate epilepsija ar buvo traukulių – levokarnitinas gali padidinti traukulių dažnį ar sunkumą. Esant inkstų sutrikimams, šalutinio poveikio rizika taip pat gali būti didesnė.
Moterims svarbu pranešti gydytojui, jei laukiatės, planuojate nėštumą ar maitinate krūtimi, nes nėra aišku, ar levokarnitinas turi įtakos nėštumui ir žindymui.
Levokarnitino skystį matuokite tik specialiu dozatoriumi – šaukštelis buityje gali būti netikslus. Vartokite vaistą neskubėdami, geriausia su maistu arba po valgio, taip sumažinsite pykinimo riziką.
Svarbu laikytis paskirtos gydytojo dozės ir nepraleisti reguliarių kraujo tyrimų.
Sąveika su kitais vaistais ir maisto produktais
Šiuo metu nėra žinomų sąveikų tarp levokarnitino ir maisto ar gėrimų. Ar alkoholis turi įtakos levokarnitino poveikiui – nėra patikimų duomenų.
Būtinai informuokite gydytoją apie kitus vartojamus receptinius ar be recepto įsigyjamus vaistus, maisto papildus, vitaminus ar žolinius preparatus, ypač jei vartojate vaistus, slopinančius kraujo krešėjimą, pavyzdžiui, varfariną.
Perdozavimas ir praleista dozė
Ką daryti perdozavus levokarnitino?
Perdozavus levokarnitino, nedelsiant kreipkitės į gydytoją arba artimiausią gydymo įstaigą. Imkitės greitų veiksmų, jei žmogui pasireiškia sunkios būklės požymiai.
Ką daryti praleidus dozę?
Praleidus geriamojo levokarnitino dozę, išgerkite ją prisiminę. Jei jau arti kito vartojimo laikas, praleiskite užmirštą dozę ir tęskite įprastą vartojimą. Nedvigubinkite dozės ir nevartokite papildomai.
Injekcinė levokarnitino forma paprastai skiriama pagal medicinos personalo grafiką, tad dėl praleistos dozės kreipkitės į gydytoją.