Miofascijinio skausmo sindromas ir spazmų ratas

amenic181 / ShutterStock
Sužinosite
Miotenzinio skausmo sindromas – viena iš dažniausių su raumenimis susijusių problemų. Šiai būklei būdingi įvairūs simptomai ir požymiai, pasireiškiantys konkrečioje kūno vietoje. Nors miotenzinis sindromas dažnai painiojamas su paprastais nugaros raumenų spazmais, jis pasižymi išskirtinėmis savybėmis ir turi savo specifinį vystymosi mechanizmą.
Miotenzinių spazmų ir skausmo ciklas
Paprastai negydomas miotenzinis skausmas įgauna užburtą ratą: raumenyje pasikartojančiai atsiranda spazmas, atsiranda skausmas, o šis, savo ruožtu, vėl skatina raumo spaustis. Tiksli, kodėl raumenyse kyla tokie spazmai, priežastis nėra aiški. Viena iš galimų versijų – dėl tam tikrų medžiagų, pavyzdžiui, neurotransmiterio acetilcholino, kaupimosi raumenyse, jie ima nevalingai susitraukinėti ir palaiko raumenų įtampą. Kita teorija teigia, kad nuolatinis mikrotraumų atsiradimas raumenyse išprovokuoja vadinamųjų trigerinių taškų – kietų, į mazgelius panašių darinių – susidarymą raumeniniame audinyje.
Kas būdinga miotenziniam skausmui?
Miotenzinio skausmo sindromui būdingi aktyvūs trigeriniai taškai raumenyse. Tokie taškai sukelia skausmą ne tik toje vietoje, kur yra, bet skausmo pojūčiai neretai išplinta ir į kitas kūno vietas. Kiekvienas raumuo turi jam būdingą skausmo plitimo modelį: tai reiškia, kad konkretus trigerinis taškas dažniausiai sukels skausmą tose pačiose srityse, nepriklausomai nuo žmogaus. Patyrę sveikatos priežiūros ir masažo specialistai sugeba nustatyti trigerinius taškus pagal jų sukeliamą skausmo pobūdį.
Šio sindromo metu raumenys tampa standūs, įtempti, dažnai sumažėja ir šalia esančių sąnarių judesių amplitudė. Dėl to žmogus gali jausti ne tik skausmą, bet ir judesių ribotumą.
Kaip atsiranda miotenzinis skausmas?
Dažniausiai miotenzinio skausmo sindromas išsivysto dėl ilgos netaisyklingos laikysenos, pasikartojančių judesių ar raumenų pažeidimo. Net kasdieniai įpročiai gali turėti didelės įtakos.
Štai pavyzdys: jei daug laiko praleidžiate dirbdami prie kompiuterio, viršutinė kūno dalis dažnai linksta į priekį. Norint gerai matyti ekraną, tenka nuolat tempti pakaušio ir viršutinės trapecinio raumens dalies jėgas – būtent ši raumens dalis yra kaklo gale ir pečių viršuje. Kai raumuo ilgai dirba daugiau nei įprasta, ima kauptis mikrotraumos, dėl kurių pasireiškia įtampos spazmai ir skausmas.
Kas nutinka, jei miotenzinis skausmas neliečiamas?
Jei ši problema ignoruojama, raumenų spazmai, sukeltas skausmas ir mikrotraumos gali užsitęsti arba net stiprėti. Tai lemia naujų trigerinių taškų susidarymą ir ilgalaikį, lėtėjantį skausmą.