OCD: tipai, simptomai, priežastys, diagnozė, gydymas ir susijusios būklės

0
25

Po gimdymo ar nėštumo metu dėl hormonų pokyčių bei naujų tėvystės rūpesčių kai kurie žmonės susiduria su ypatinga obsesinio-kompulsinio sutrikimo (OKS) forma. Ši būklė dažnai pasireiškia nuolatiniais nerimą keliančiais išgyvenimais apie kūdikį – pavyzdžiui, besikartojančiomis mintimis apie galimą pavojų ar perdėtu daiktų dezinfekavimu. Reikia atminti, kad tėvų nerimas dėl kūdikio yra natūralus reiškinys. Tačiau kai tokios mintys ir veiksmai pradeda trukdyti rūpintis kūdikiu ar apsunkina kasdienybę, svarbu kreiptis pagalbos.

Retos vaikų OKS formos

Kai kuriems vaikams OKS gali išsivystyti po tam tikrų infekcijų, sukeliančių reikšmingus elgesio pokyčius. Vienas iš tokių atvejų yra PANDAS sindromas, kuris siejamas su A grupės streptokokų infekcija. Po anginos ar skarlatinos OKS simptomai gali prasidėti labai netikėtai ir stipriai. Be įkyrių minčių bei kompulsijų, pasireiškia ir nevalingi judesiai, staigus irzlumas ar stiprus prisirišimas prie tėvų. Gydant bakterinę infekciją antibiotikais ir taikant standartinius OKS gydymo būdus, dažnai galima sumažinti simptomus.

Priežastys ir rizikos veiksniai

Nors iki šiol nėra visiškai aišku, kodėl vieniems išsivysto OKS, manoma, kad svarbų vaidmenį turi pokyčiai smegenų cheminėse medžiagose, ypač serotonine. Genetika taip pat gali turėti reikšmės, nes pastebėta, kad OKS dažniau pasitaiko tam tikrose šeimose, nors tikslių genų dar nėra nustatyta.

Stresas nėra pagrindinė ligos priežastis, tačiau įtampos laikotarpiai ar traumuojantys gyvenimo pokyčiai (pvz., artimo netektis, skyrybos ar persikraustymas) gali paskatinti arba paaštrinti simptomus. Dažniau OKS diagnozuojamas moterims, o simptomai paprastai pradeda ryškėti paauglystėje arba jauname amžiuje.

  • Artimi šeimos nariai, sergantys OKS
  • Tam tikri pokyčiai smegenų struktūrose
  • Patiriamos traumos arba emocinės krizės
  • Vaikystėje išgyventa fizinė ar seksualinė prievarta
  • Psichologinės problemos: depresija, tiksai, kitos nerimo formos

Kaip atpažįstamas OKS

Diagnozė patvirtinama po išsamaus pokalbio apie simptomus ir asmeninę patirtį. Paprastai gydytojas atlieka fizinį ištyrimą, o esant reikalui, skiria papildomus kraujo tyrimus, kad atmestų kitas sveikatos problemas.

Kartais naudojamos specialios anketos, padedančios įvertinti įkyrias mintis, veiksmus ir jų poveikį kasdienybei. Gali būti kalbamasi ir su šeimos nariais, jei reikia susidaryti pilnesnį vaizdą.

Kada nustatoma diagnozė

  • Žmogus negali sukontroliuoti įkyrių minčių ar elgesio
  • Veiksmai būna atliekami tam, kad laikinai sumažėtų įtampa ar nerimas
  • Įkyriausi veiksmai ar mintys užima bent valandą kasdien
  • Sutrikdomas darbas, santykiai ar socialinis gyvenimas
  • Simptomai nėra paaiškinami kita liga

OKS vaikystėje

Kai OKS ryškėja vaikams, jie dažnai nesupranta, kad jų baimės ar elgesys yra nepagrįsti. Vaikų elgesys gali būti painiojamas su kitais sutrikimais, pavyzdžiui ADHD, tačiau nuodugni psichiatro ar psichologo apžiūra gali padėti tiksliai nustatyti diagnozę ir pradėti tinkamą gydymą.

OKS gydymo galimybės

Obsesinio-kompulsinio sutrikimo visiškai išgydyti kol kas nėra galimybės, bet šiuolaikinės gydymo priemonės padeda kontroliuoti simptomus ir gerinti gyvenimo kokybę. Dažniausiai taikomi gydymo būdai – psichoterapija ir vaistai, kartais jie derinami tarpusavyje.

Psichoterapijos metodai

  • Kognityvinė elgesio terapija (KET) padeda keisti mąstyseną ir elgesį, o ekspozicijos ir reakcijos prevencijos metodas moko toleruoti nerimą ir po truputį atsisakyti ritualinių veiksmų
  • Gali būti taikoma priėmimo ir įsipareigojimo terapija, įžvalgimi pagrįsta KET, dėmesingo įsisąmoninimo praktikos
  • Sunkesniais atvejais gali prireikti intensyvių terapinių programų

Vaistų vartojimas

Dažniausiai skiriami antidepresantai iš selektyviųjų serotonino reabsorbcijos inhibitorių (SSRI) grupės. Jie padeda valdyti įkyrias mintis ir kompulsijas, tačiau gydymui gali prireikti didesnių dozių ir ilgesnio laiko. Jei SSRI neefektyvūs, kartais skiriami kiti medikamentai.

Vartojant bet kokius vaistus, būtina informuoti gydytoją apie kitus naudojamus preparatus, kad būtų išvengta nepageidaujamų sąveikų. Daugeliu atvejų vaistai geriami ne vienerius metus, o kai kuriems žmonėms – ilgą laiką.

Alternatyvios gydymo priemonės

  • Jei įprastas gydymas neveiksmingas, gali būti rekomenduojama neuromoduliacija – smegenų veiklą keičiančios procedūros, pavyzdžiui, transkranialinė magnetinė stimuliacija arba giluminė smegenų stimuliacija
  • Labai retais atvejais svarstoma smegenų chirurgija
  • Meditacija, joga ar masažas gali sumažinti kasdienį stresą ir sušvelninti simptomus

Susiję sutrikimai

Kai kurie sutrikimai laikomi susijusiais su OKS – pavyzdžiui, kūno įvaizdžio iškraipymas, kaupimo sutrikimai, nenumaldomas noras pešioti ar valgyti plaukus, nuolatinis odos draskymas ar įkyrus nagų kramtymas, taip pat ypatingas jautrumas savo kvapui.

Gyvenimas su OKS

OKS dažnai lydi žmogų visą gyvenimą, todėl svarbu išmokti su juo tvarkytis. Reguliariai taikant gydymo rekomendacijas, net jei simptomai laikinai sumažėja, būtina tęsti nustatytą tvarką – laikytis medikų nurodymų, atidžiai vartoti vaistus.

Pastebėjus, kas pablogina būklę, naudinga planuoti, kaip elgtis sudėtingose situacijose. Tai nereiškia, kad reikia visiškai vengti veiklų – svarbu neprarasti ryšio su kitais, turėti laisvalaikio ir užsiėmimų, kurie padeda užsimiršti nuo įkyrių minčių.

Prisiminkite, kad tvarkytis su OKS kelyje bus ir pakilimų, ir sunkumų. Kiekvienas mažas žingsnis į priekį yra pasiekimas – svarbu nepamiršti pasidžiaugti savo progresu ir nepalūžti, jei atsiranda pablogėjimų.

Papildomai svarbu rūpintis bendra psichikos sveikata, nes kartu dažnai pasitaiko nerimo ar depresijos požymių. Apie bet kokius naujus ar paaštrėjusius simptomus verta informuoti gydytoją.

Palaikykite gerus įpročius: miegokite pakankamai, maitinkitės sveikai, reguliariai judėkite. Taip pat susiraskite palaikymo grupę ar bendraminčių, kuriems galite atsiverti ir pasidalinti patirtimi.

Pagalba artimiesiems, sergantiems OKS

OKS sergantis šeimos narys gali stipriai paveikti visą šeimą. Labai svarbu susipažinti su šiuo sutrikimu: sužinoti, kaip jis veikia kasdienį gyvenimą ir kurie veiksmai padeda ar trukdo pasveikti.

Neretai artimieji, norėdami sumažinti įtampą ar apsaugoti mylimą žmogų, nesąmoningai palaiko jo ritualus – tarkim, atšaukia susitikimus ar padeda užtikrinti specifinius reikalavimus. Visgi toks elgesys ilgainiui tik sustiprina simptomus. Kur kas naudingiau paskatinti kreiptis pagalbos ir, esant galimybei, įsitraukti į bendras terapijas – gydytojas gali paaiškinti, kaip tinkamai reaguoti.

Kartais aplinkiniai pirmiau pastebi problemas nei pats žmogus, ypač jei tai vaikas. Geriausia kalbėtis apie pastebėtus elgesio pokyčius ir raginti pasirūpinti savo sveikata bei ieškoti diagnozės. Taip pat esama paramos grupių artimiesiems.

Esminiai dalykai apie OKS

Obsesinio-kompulsinio sutrikimo esmė – nenugalimos mintys ir/ar veiksmai, verčiantys žmogų ieškoti trumpalaikio palengvėjimo nuolatinių įkyrių išgyvenimų akivaizdoje. Nors šio sutrikimo išgydyti negalima, daugeliui pavyksta valdyti simptomus taikant psichoterapiją, vaistus ar abiejų metodų derinį. Gyvenant su OKS galima pasiekti geresnę savijautą ir išlaikyti pilnavertį gyvenimą.

Komentarų sekcija išjungta.