Pykinimas: priežastys, gydymas ir profilaktika

0
18

Pykinimas ir galvos skausmas dažnai būna susiję. Jei kartu su pykinimu jaučiate ir tvinksintį galvos skausmą, gali būti, kad patiriate migreną. Dauguma migrenos priepuolius išgyvenančių žmonių taip pat jaučia pykinimą. Prie migrenos gali prisidėti ir papildomi požymiai – regos ar jutimo pokyčiai (vadinami aura), stiprus jautrumas šviesai, nuotaikos svyravimai ar elgesio pakeitimai. Nors aiškaus paaiškinimo, kodėl migrena dažnai eina kartu su pykinimu, nėra, pastebima, kad kartais pykinimas pasireiškia dar iki galvos skausmo pradžios. Pykinimas gali pasitaikyti ir prie kitų rūšių galvos skausmų, įskaitant tuos, kurie atsiranda po išgertuvių.

Pykinimas nėštumo metu

Daugelį moterų pirmuoju nėštumo trimestru vargina pykinimas, kuris dar vadinamas rytiniu (nors iš tiesų jis gali pasireikšti bet kuriuo paros metu). Manoma, kad pagrindinė to priežastis – šoktelėję žmogaus chorioninio gonadotropino (hCG) hormono lygiai organizme. Sunkesnė forma, kai stiprus pykinimas ir dažnas vėmimas apsunkina kasdienybę, vadinama hiperemeze. Tokiais atvejais hCG koncentracija dažniausiai būna dar aukštesnė.

Pykinimo priežastys po valgio

Pykinimas, kuris pasirodo po valgio, gali būti ne vienos priežasties padarinys. Dažniausiai jį sukelia infekcijos (bakterinės ar virusinės), apsinuodijimas maistu, alerginės reakcijos, stresas arba nerimas, skrandžio rūgštingumas arba dirgliosios žarnos sindromas. Kartais paprastas persivalgymas taip pat iššaukia pykinimą. Jei sunku sulaikyti maistą arba vemiama netrukus po valgio, galima įtarti apsinuodijimą maistu, skrandžio gleivinės uždegimą, opą ar net valgymo sutrikimą. Jeigu simptomai pasireiškia praėjus 1–8 valandoms po valgymo, priežastis dažnai būna su maitintais patogeniniais mikroorganizmais, nors kai kurie bakterijų tipai, pavyzdžiui, salmonelės, požymius sukelia ir vėliau.

Pykinimas ir viduriavimas

Pykinimą ir viduriavimą dažniausiai išprovokuoja virusinės infekcijos – pavyzdžiui, rotavirusas ar norovirusas, kitaip vadinamas „žarnyno gripu“. Šį ypač lengvai plintantį virusą galima pasigauti per nešvarų maistą ar tiesioginį kontaktą su sergančiuoju ar jo aplinka. Susirgus dažniausiai pasireiškia pykinimas, vėmimas, viduriavimas. Jei simptomai užsitęsia ilgiau nei porą dienų, būtina kreiptis į gydytoją.

Ar menstruacijos gali būti pykinimo priežastis?

Pykinimas neretai lydi ir menstruacijas. Tokius pojūčius sukelia hormonų svyravimai organizme. Skausmingos mėnesinės (dismenorėja) ar priešmenstruacinis sindromas taip pat gali paskatinti pykinimą.

Vėmimo ir kitų simptomų deriniai

Vėmimas dažnai pasitaiko kartu su įvairiais kitais negalavimais. Kartais pykinimas ar vėmimas būna net pirmieji virusinių, bakterinių ar kitų ligų požymiai. Kai kuriais atvejais – pavyzdžiui, esant migrenai – vėmimas netgi gali sumažinti galvos skausmą.

Vėmimas dėl virškinimo trakto ligų

  • Dažnai vemiama, kai sergama skrandžio ar žarnyno virusais, apsinuodijama maistu, paūmėja gastritas ar skrandžio opa.
  • Vėmimas krauju gali reikšti kraujavimą stemplėje, kuris gali kilti nuo stipraus kosulio ar dėl skrandžio gleivinės pažeidimų. Tokiu atveju taip pat būtina įtarti gastritą, opą, kepenų ligas ar sunkų refliuksą.

Vėmimas dėl infekcijų ar kitų ligų

  • Staigus vėmimas ir viduriavimas gali rodyti virusines žarnyno infekcijas arba apsinuodijimą maistu. Tokiais atvejais organizmas labai greitai netenka skysčių, todėl itin svarbu stebėti dehidratacijos požymius.
  • Kai kuriems žmonėms vėmimas pasireiškia kaip organizmo reakcija į stiprų galvos skausmą arba gali būti infekcinės ligos, įskaitant kai kurias virusines kvėpavimo takų infekcijas, simptomas.

Dehidratacijos rizika ir požymiai

Dažnas vėmimas ar viduriavimas gali labai greitai sukelti organizmo skysčių trūkumą, ypač vaikams ar vyresnio amžiaus žmonėms. Suaugusieji paprastai geba atpažinti šią būklę, bet jaunesniems vaikams tai gali būti pavojinga dėl to, kad jie dažnai nepastebi ar nemoka pasakyti apie būklės pokyčius. Įspėjamieji ženklai: sausa burna ir lūpos, įdubusios akys, pagreitėjęs kvėpavimas ar pulsas, retesnis šlapinimasis, mažylio įdubusi momenėlė.

Kaip palengvinti pykinimą ir vėmimą

Daugeliu atvejų pykinimas ir vėmimas praeina savaime, tačiau yra būdų, kaip greičiau pasijusti geriau:

  • Gerkite skaidrius skysčius – vandenį, imbierinį limonadą ar limonadą. Pradžioje išgerkite nedidelius kiekius, vėliau galite didinti porcijas.
  • Venkite kieto maisto, kol vėmimas nesiliaus.
  • Kai galėsite, valgykite lengvą, neutralų maistą (pvz., džiūvėsius, skrudintą duoną, želė). Jeigu toleruojate, vėliau įtraukite dribsnius, ryžius, vaisius.
  • Nesirinkite riebių ar intensyvaus kvapo patiekalų.
  • Venkite stiprių kvapų – tiek gaminant maistą, tiek darant makiažą, tiek būnant dūmuotuose ar uždarose erdvėse.
  • Jei vemiama ir viduriuojama ilgiau nei parą, svarbu atkurti elektrolitų balansą – tokiu atveju padeda specialūs geriamieji tirpalai, kurių galima įsigyti vaistinėse.
  • Nėščiosioms prieš atsikeliant rekomenduojama užvalgyti trapučio, prieš miegą – užkąsti liesos mėsos ar sūrio.

Vaistai nuo pykinimo ir vėmimo

Vaistinių lentynose galima rasti įvairių preparatų nuo pykinimo: tiek be recepto parduodamų, tiek gydytojo paskirtų. Jų reikia vartoti tik pasitarus su specialistu, ypač jeigu pykinimą sukelia tokie veiksniai kaip nėštumas, refliuksas ar lėtinės ligos. Sergant onkologinėmis ligomis, pykinimui mažinti dažnai tenka skirti specialius medikamentus, nes šis simptomas pasireiškia kaip gydymo šalutinis poveikis.

Kokios gali būti ilgalaikio pykinimo arba vėmimo pasekmės?

Užsitęsęs pykinimas ar dažnas vėmimas pavojingi dėl galimo organizmo išsekimo – didėja rizika prarasti per daug skysčių, sutrinka maistinių medžiagų pasisavinimas, atsiranda svorio kritimas. Gydytojas gali rekomenduoti specialius maistinius tirpalus, padedančius papildyti kalorijų ir maistinių medžiagų atsargas.

Ciklinis vėmimo sindromas

Nuolatiniai pykinimo ir vėmimo priepuoliai gali būti ciklinio vėmimo sindromo požymis. Priepuoliai kartojasi kas kelias dienas ar savaites ir dažnai kyla be aiškios priežasties.

Hiperemesis gravidarum

Nėštumo metu dažnai kartojantis stipriam vėmimui, gali būti diagnozuojamas hiperemesis gravidarum. Tokie simptomai pasireiškia daugiau nei tris kartus per parą ir gali sukelti pavojingą elektrolitų disbalansą tiek būsimai mamai, tiek vaisiui.

Stemplės pažeidimai vemiant

Itin stiprus vėmimas retais atvejais pažeidžia stemplės gleivinę ir gali sukelti vadinamąją Mallory-Weiss ašarą arba rimtesnį plyšimą (Boerhaave sindromą). Tokiais atvejais būtina skubi pagalba.

Kaip išvengti pykinimo?

  • Valgykite dažniau nedidelėmis porcijomis, o ne tris kartus per dieną dideliais kiekiais.
  • Skirkite laiko lėtam valgymui.
  • Rinkitės lengvai virškinamą maistą.
  • Nepakeliant kvapų, valgykite šaltus arba kambario temperatūros patiekalus.
  • Po valgio pailsėkite, geriau pasidėję galvą šiek tiek aukščiau negu kojas.
  • Gerkite vandenį tarp valgymų, o ne jų metu.
  • Rinkitės maisto laiką tada, kai jaučiatės geriau.
  • Jei žinote, kad jus pykina kelionė automobiliu, profilaktiškai galite vartoti vaistinių priemonių nuo judesio ligos (būtinai pasitarkite su gydytoju).

Kaip sumažinti vėmimo riziką prasidėjus pykinimui?

  • Gerkite mažais kiekiais saldžių, skaidrių gėrimų – pvz., limonadą ar vaisių sultis (venkite per rūgščių, pavyzdžiui, apelsinų ar greipfrutų sulčių).
  • Pailsėkite, sėdėdami ar pusiau gulėdami, nes judėjimas gali paskatinti vėmimą.

Vėmimo prevencija vaikams

  • Keliaujant automobiliu, vaikai turėtų žiūrėti į priekį – judėjimas šoniniuose languose gali sustiprinti pykinimą.
  • Nepatariama skaityti ar žaisti kompiuterinius žaidimus kelionės metu, nes tai veikia kaip papildomas dirgiklis trikdantis koordinaciją.
  • Valgyti ir judėti vienu metu vaikams nepatartina – tai didina vėmimo tikimybę.

Kada būtina kreiptis į gydytoją?

  • Jeigu pykinimas ar vėmimas nepraeina kelias dienas arba yra tikimybė, kad laukiatės.
  • Jei namų priežiūros priemonės neveikia.
  • Stebite dehidratacijos požymius.
  • Prieš simptomų atsiradimą patyrėte sužalojimą.
  • Vėmimas tęsiasi ilgiau nei dvi paras suaugusiajam, ilgiau nei 24 valandas vaikui iki dvejų metų, ar daugiau nei 12 valandų kūdikiui.
  • Pykinimo epizodai kartojasi ilgesnį nei mėnesio laikotarpį.
  • Netikėtai krenta svoris.

Kada į gydymo įstaigą kreiptis vaikams?

  • Vaikams iki 6 metų kreiptis, jei kartu su vėmimu pasireiškia viduriavimas ar karščiavimas, vėmimas trunka keliolika valandų ar ilgiau, manoma, kad gali būti dehidratacija, arba jei vaikutis nešlapinasi ilgiau nei 4 valandas.
  • Vyresniems nei 6 m. vaikams – jei vėmimas tęsiasi parą, ypač jei lydi viduriavimas, temperatūra aukštesnė nei 39°C, dehidratacijos požymiai ar neišsišlapinama ilgiau nei 6 valandas.

Skubios pagalbos atvejai

  • Jei kartu su vėmimu juntamas stiprus skausmas krūtinėje ar pilve, neryškus matymas, sumišimas, aukšta temperatūra, sprando sustingimas arba kraujavimas iš tiesiosios žarnos.
  • Jei staiga prasidėjo labai stiprus galvos skausmas, kokio dar nesate patyrę.
  • Pastebite sunkios dehidratacijos ženklus – nuolatinį troškulį, tamsų šlapimą, silpnumą ar galvos svaigimą.
  • Vėmimas su krauju arba „kavos tirščių“ spalvos masė – būtina skubi medikų pagalba.

Santrauka

Pykinimas ir vėmimas – dažni įvairių sveikatos sutrikimų požymiai. Daugelį atvejų juos galima įveikti namų sąlygomis. Vis dėlto ilgai trunkantys simptomai, ryškus galvos skausmas ar pasikartojantis vėmimas reikalauja gydytojo apžiūros – svarbu neuždelsiant kreiptis pagalbos, siekiant išvengti rimtų komplikacijų.

Komentarų sekcija išjungta.